Login lub e-mail Hasło   

Jak skorzystać na zmianie prawa ?

Zmiana prawa powoduje, że jedni na tej zmianie zyskują, a inni tracą. To jest zasada uniwersalna. Obowiązująca zawsze i wszędzie.
Wyświetlenia: 1.496 Zamieszczono 01/03/2014

...

Znajomość Teorii Gier pomaga wygrywać !!!

Każdy uczestnik gry ma swoją indywidualną szansę na sukces.

Gdy zasady gry, czyli przepisy prawa ulegają zmianie, to także szanse na sukces poszczególnych uczestników gry ulegają zmianie. Dotyczy to zarówno prostych gier sportowych, jak i skomplikowanych gier społecznych.

 Zasady gry mogą kogoś wyraźnie preferować. Przykładem są preferencje dla graczy wysokich w siatkówce i koszykówce, albo preferencje dla chudzielców w skokach narciarskich.

W grze ekonomicznej prawo także może preferować niektórych uczestników. Więcej: - Zawsze jest tak, że jedni mają łatwiej, a inni trudniej.

 

Zmiana prawa powoduje, że jedni na tej zmianie zyskują, a inni tracą. To jest zasada uniwersalna. Obowiązująca zawsze i wszędzie.

 Zasady wielu gier stale ulegają zmianie.

W przypadku prostych gier sportowych, zasady zmieniają od czasu do czasu międzynarodowe komisje.

W przypadku gier społecznych i ekonomicznych zasady zmieniają parlamenty, rządy, a ogólnie mówiąc: - władze.

 

 Pod względem stosunku do prawa uczestników gry możemy podzielić na trzy grupy:

 1) Konserwatyści

2) Rewolucjoniści

3) Reformiści

Wygrani są z reguły konserwatystami i ich celem jest zachowanie istniejącego prawa. Konserwatyści opowiadają o istnieniu praw naturalnych, świętych boskich praw np. świętego prawa własności, … Czasami konserwatyści bronią istniejącego prawa w sposób bezwzględny i krwawy. Nie licząc się innymi uczestnikami gry i nie zwracając uwagi na ilość ofiar śmiertelnych. Jest tak przede wszystkim z tego powodu, że większość ofiar to biedni przegrani, a nie bogaci wygrani.

 

Rewolucjoniści dążą do gwałtownej (rewolucyjnej) zmiany prawa. Większość rewolucjonistów to przegrani, którzy przy aktualnym stanie prawa nie widzą żadnych szans na odniesienie sukcesu. Bywa także, że wśród rewolucjonistów są ludzie wygrani. np. bogaci oligarchowie. Dlaczego? - W grze społecznej cele uczestników mogą być bardzo różne. Sukces, czyli osiągnięcie swojego celu, może być niemożliwy także dla bardzo bogatego oligarchy. Wtedy gdy jego celem jest na przykład: - zostanie wodzem narodu.

Reformiści dążą do powolnych ewolucyjnych zmian obowiązującego prawa. Reformiści dzielą się na wiele grup. W zależności od kierunku proponowanych zmian. Reformistami mogą być zarówno dyskryminowani przegrywający, jak i preferowani wygrywający. Wśród wygranych, reformistami są tacy, którzy zdają sobie sprawę z tego, brak reform musi z czasem spowodować przejęcie inicjatywy przez rewolucjonistów.

 

Prawo to rzecz przygodna. Dziś jest takie, jutro może być inne. Bałwochwalczy stosunek do prawa świadczy o niskim poziomie inteligencji.

 Nadmierne przywiązanie do prawa może być pułapką.

 Są różne rodzaje prawa. Jest prawo państwowe. Prawo korporacyjne. Jest prawo obowiązujące w mafii. Jest prawo obowiązujące w więzieniu.

Policjant powinien być zwolennikiem respektowania prawa. Także prokurator i sędzia.

Poseł już niekoniecznie. Parlament czasami jest od ustanawiania prawa, czasami od pozbywania się prawa.

 

Ktoś kto myśli o przyszłości państwa, albo przyszłości ludzkości nie może traktować aktualnie obowiązującego prawa jak kajdan, których nie można się pozbyć.

Gdybym miał szacunek dla prawa, dlatego, że to prawo, to z całą pewnością nie walczyłbym z komunistycznym prawem. Nigdy prawa nie szanowałem, choć starałem się je respektować, gdy miało to sens. Gdyby takich wrogów prawa nie było wielu, to komuna trwałaby po dziś dzień.

 

PS. Jarosław Hasek, ten od Dobrego Wojaka Szwejka, napisał jeszcze jedną książkę, która z powodu cenzury jest bardzo trudno dostępna. Tytuł tej książki - „Historia Partii Umiarkowanego Postępu w granicach Prawa.” - bardzo polecam !

 

 Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


18
komentarze: 73 | wyświetlenia: 5091
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 107670
44
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3483
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2943
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4760
21
komentarze: 33 | wyświetlenia: 5541
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7808
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2559
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3825
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1729
17
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2305
17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 6340
15
komentarze: 126 | wyświetlenia: 3839
 
Autor
Artykuł`wydaje się też , ze prawa "zmieniają się" (jasne, ze to ludzie go zmieniają) w zależności od poziomu świadomości społeczeństwa , wspólnoty. Im bardziej wspólnota rozwinięta tym bardziej liberalne prawo. Oczywiście prawu podlegają zawsze ci mniej rozwinięci a tych bardziej (rzecz jasna nazwijmy ich uczciwymi i mądrymi) dane prawo nie dotyczy - szanują go więc mu nie podlegają. Istnieją jednak (to ...  wyświetl więcej

@Marcin Sznajder:
Nie we wszystkich przypadkach wiemy kiedy powstało dane prawo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska