Login lub e-mail Hasło   

Jak skorzystać na zmianie prawa ?

Zmiana prawa powoduje, że jedni na tej zmianie zyskują, a inni tracą. To jest zasada uniwersalna. Obowiązująca zawsze i wszędzie.
Wyświetlenia: 1.375 Zamieszczono 01/03/2014

...

Znajomość Teorii Gier pomaga wygrywać !!!

Każdy uczestnik gry ma swoją indywidualną szansę na sukces.

Gdy zasady gry, czyli przepisy prawa ulegają zmianie, to także szanse na sukces poszczególnych uczestników gry ulegają zmianie. Dotyczy to zarówno prostych gier sportowych, jak i skomplikowanych gier społecznych.

 Zasady gry mogą kogoś wyraźnie preferować. Przykładem są preferencje dla graczy wysokich w siatkówce i koszykówce, albo preferencje dla chudzielców w skokach narciarskich.

W grze ekonomicznej prawo także może preferować niektórych uczestników. Więcej: - Zawsze jest tak, że jedni mają łatwiej, a inni trudniej.

 

Zmiana prawa powoduje, że jedni na tej zmianie zyskują, a inni tracą. To jest zasada uniwersalna. Obowiązująca zawsze i wszędzie.

 Zasady wielu gier stale ulegają zmianie.

W przypadku prostych gier sportowych, zasady zmieniają od czasu do czasu międzynarodowe komisje.

W przypadku gier społecznych i ekonomicznych zasady zmieniają parlamenty, rządy, a ogólnie mówiąc: - władze.

 

 Pod względem stosunku do prawa uczestników gry możemy podzielić na trzy grupy:

 1) Konserwatyści

2) Rewolucjoniści

3) Reformiści

Wygrani są z reguły konserwatystami i ich celem jest zachowanie istniejącego prawa. Konserwatyści opowiadają o istnieniu praw naturalnych, świętych boskich praw np. świętego prawa własności, … Czasami konserwatyści bronią istniejącego prawa w sposób bezwzględny i krwawy. Nie licząc się innymi uczestnikami gry i nie zwracając uwagi na ilość ofiar śmiertelnych. Jest tak przede wszystkim z tego powodu, że większość ofiar to biedni przegrani, a nie bogaci wygrani.

 

Rewolucjoniści dążą do gwałtownej (rewolucyjnej) zmiany prawa. Większość rewolucjonistów to przegrani, którzy przy aktualnym stanie prawa nie widzą żadnych szans na odniesienie sukcesu. Bywa także, że wśród rewolucjonistów są ludzie wygrani. np. bogaci oligarchowie. Dlaczego? - W grze społecznej cele uczestników mogą być bardzo różne. Sukces, czyli osiągnięcie swojego celu, może być niemożliwy także dla bardzo bogatego oligarchy. Wtedy gdy jego celem jest na przykład: - zostanie wodzem narodu.

Reformiści dążą do powolnych ewolucyjnych zmian obowiązującego prawa. Reformiści dzielą się na wiele grup. W zależności od kierunku proponowanych zmian. Reformistami mogą być zarówno dyskryminowani przegrywający, jak i preferowani wygrywający. Wśród wygranych, reformistami są tacy, którzy zdają sobie sprawę z tego, brak reform musi z czasem spowodować przejęcie inicjatywy przez rewolucjonistów.

 

Prawo to rzecz przygodna. Dziś jest takie, jutro może być inne. Bałwochwalczy stosunek do prawa świadczy o niskim poziomie inteligencji.

 Nadmierne przywiązanie do prawa może być pułapką.

 Są różne rodzaje prawa. Jest prawo państwowe. Prawo korporacyjne. Jest prawo obowiązujące w mafii. Jest prawo obowiązujące w więzieniu.

Policjant powinien być zwolennikiem respektowania prawa. Także prokurator i sędzia.

Poseł już niekoniecznie. Parlament czasami jest od ustanawiania prawa, czasami od pozbywania się prawa.

 

Ktoś kto myśli o przyszłości państwa, albo przyszłości ludzkości nie może traktować aktualnie obowiązującego prawa jak kajdan, których nie można się pozbyć.

Gdybym miał szacunek dla prawa, dlatego, że to prawo, to z całą pewnością nie walczyłbym z komunistycznym prawem. Nigdy prawa nie szanowałem, choć starałem się je respektować, gdy miało to sens. Gdyby takich wrogów prawa nie było wielu, to komuna trwałaby po dziś dzień.

 

PS. Jarosław Hasek, ten od Dobrego Wojaka Szwejka, napisał jeszcze jedną książkę, która z powodu cenzury jest bardzo trudno dostępna. Tytuł tej książki - „Historia Partii Umiarkowanego Postępu w granicach Prawa.” - bardzo polecam !

 

 Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


16
komentarze: 43 | wyświetlenia: 3221
71
komentarze: 28 | wyświetlenia: 25138
36
komentarze: 32 | wyświetlenia: 11612
27
komentarze: 28 | wyświetlenia: 21773
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2152
24
komentarze: 17 | wyświetlenia: 10376
24
komentarze: 23 | wyświetlenia: 4014
24
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7194
22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1998
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2076
21
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1625
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1551
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 14528
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5214
18
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1386
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska