JustPaste.it

Kuchnia w dobrym stylu

Kuchnia to serce domu, dlatego warto zadbać o to, aby jej wystrój odpowiadał każdemu z domowników.

Kuchnia to serce domu, dlatego warto zadbać o to, aby jej wystrój odpowiadał każdemu z domowników.

 

Kuchnia rustykalna

Zabierając się do planowania aranżacji pomieszczenia projektant powinien określić dokładnie efekt jaki chce osiągnąć. Rynek jest bogaty w oferty, co do dostępnych mebli oraz sprzętów AGD. Rosnącą popularnością cieszą się kuchnie w stylu rustykalnym. Projektant takiej kuchni może czerpać pomysły z wiejskich i dworkowych wnętrzach. Kuchnia rustykalna to nic innego jak stylowe połączenie elegancji z wiejskim klimatem, przywołującym na myśl polską wieść. Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym ma być przyjazna, efekt taki można uzyskać stosują ciepłe kolory. Ważne jest, aby pomieszczenie było jasne – uzyskanie takiego rezultatu będzie trudnym wyzwaniem w tzw. ślepej kuchni, czyli bez okien. Meble w stylu rustykalnym powinny być wykonane z drewna, najlepiej o naturalnym kolorze lub zabielone. Charakterystyczna jest prostota połączona z wiejskim klimatem. Dominującym kolorem jest biel oraz jasne pastelowe barwy – delikatna zieleń czy błękit nieba – korzące się z przyrodą. Istotnymi elementami w aranżacji są dodatki, na stole obowiązkowo powinny znajdować się słoje z przetworami i konfiturami, oczywiście tylko domowymi. Warkocz czosnku oraz suszone grzyby nadadzą wnętrzu odpowiedni akcent. Mile widziane są również porcelanowe naczynia pełniące role ozdobną ściany lub stół nakryty wykrochmalonym obrusem. Warto nadmienić, że ciekawym dodatkiem w kuchni rustykalnej mogą być rolety z kwiatowym wzorem oraz gliniany okap wykonany na zamówienie zduna.

 

Industrialna kuchnia

Wbrew pozorom nie jest to aranżacja dla wielbicieli sokratejskiego minimalizmu. W tej aranżacji będą królować stonowane kolory oraz proste dodatki. Projektant może czerpać pomysły z wnętrz dawnych fabryk i przetwórni, gdzie głównie przeważały duże przestrzennie i proste formy. Warto zaznaczyć, że styl industrialny powstał w Ameryce w pierwszej połowie XX wieku. Niektórzy uważają, że taka kuchnia musi być zimna i smutna, nic bardziej mylnego, jej urok tkwi właśnie w prostocie. Charakterystyczne dla stylu industrialnego wysokie sufity oraz duże okna bez rolet czy zasłon. Kolorystyka jest bardzo uproszczona, gdyż projektant ma do wyboru biel, czerń lub odcienie szarości, tzw. szachownica, skontrastowanie barw przeciwstawnych daje zachwycający efekt. Użycie takich kolorów ma swoje drugie dno, gdyż te barwy optycznie powiększają pomieszczenie, przez co wydaje się ono znacznie przestronniejsze. Najczęściej wykorzystuje się takie tworzywa jakbeton, szkło, kamień i metal.

 

Wyspa w kuchni

Amerykańska wyspa na stałe zakorzeniła się w kuchennych aranżacjach. Jest to nic innego jak duża szafka kuchenna, na której przygotowywane domowe posiłki. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon wyspa będzie cieszyć miłośników gotowania, którzy lubią pichcić potrawy razem ze swoimi gośćmi. Wyspę może pełnić funkcje, ale i nie tylkorównie często umieszczony jest tam barek, kuchenka czy zmywarka. Chcąc zamieścić wyspę w swojej kuchni należy liczyć siły na zamiary, takie rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się w pomieszczeniu o małej powierzchni.

 

Urządzając kuchnię warto wybrać styl, który będzie najbardziej pasował do jego domowników, kuchnia bez charakteru nie będzie stanowić serca domu.