Login lub e-mail Hasło   

Damskie buty do biegania inne niż męskie. Dlaczego?

Odzież sportowa damska różni się od męskiej z pozoru tylko rozmiarem i pewnie wielu laikom wydaje się, że jest to jedyna różnica.
Wyświetlenia: 2.333 Zamieszczono 03/03/2014

I są w błędzie, gdyż producenci ubrań sportowych przykładają coraz większą wagę do różnic anatomicznych pomiędzy płciami. Dawniej producenci obuwia sportowego faktycznie wspomnianych różnic nie uwzględniali. But biegowy damski produkowany był tak samo jak męski, zmieniany był jedynie rozmiar i… kolor. Na przykład na różowy, lila czy inny pastelowy. Coraz więcej kobiet biega, dlatego też producenci wychodzą im naprzeciw, zatrudniając sztaby technologów, badaczy i inżynierów, których zadaniem jest opracowywanie butów idealnych dla kobiecej stopy. Skupmy się teraz na powodach, wynikających z najważniejszych różnic anatomicznych pomiędzy płciami, które mają wpływ na biomechanikę ich biegu i sprawiają, że kobiece buty do biegania muszą być inne od męskich.

Kąt Q jest u kobiet szerszy

Czym jest tajemniczy Kąt Q? Jest to kąt zawarty pomiędzy osią mięśnia czworogłowego uda i więzadłem rzepki, czyli mówiąc prościej – z natury kobiety mają szersze biodra niż mężczyźni. W rezultacie u kobiet podczas biegu lub chodu częściej ma miejsce zjawisko tak zwanej pronacji, czyli przechylania się stopy do środka i jest ona stawiana bardziej na wewnętrznej stronie.

Dlatego też podeszwy damskich butów biegowych są szersze niż w przypadku męskich. Mają tworzyć wsparcie dla stopy w postaci stabilnej platformy, która zapobiegnie przechylaniu się stopy do środka.

Kobiety są lżejsze niż mężczyźni

Według statystyk kobieca masa ciała jest o 15% niższa od masy ciała mężczyzny mającego ten sam rozmiar stopy. Jest to istotne przy projektowaniu pianki amortyzującej, umieszczanej w podeszwie środkowej butów. Pianka ta w przypadku kobiet będzie pochłaniać wstrząsy o mniejszej o 15% sile nacisku, dlatego też powinna być niższa i bardziej miękka.

Do tego przednia część podeszwy spodniej damskiego buta powinna mieć wyraźniejsze nacięci. Dzięki temu but jest bardziej elastyczny i w trakcie biegu działa jak sprężyna, która ułatwia odbicie z palców. Dla osoby o mniejszej wadze ugięcie piankowego materiału zawartego w podeszwie środkowej jest po prostu trudniejsze.

Różny kształt stóp kobiecych i męskich

Męskie są zwykle szersze i dłuższe, ale to nie wszystko. Stopy kobiece i męskie różnią się przede wszystkim kształtem. Największe różnice widoczne są w podbiciu, palcach i spodniej przedniej części stopy. Przy konstruowaniu damskich butów biegowych jest to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku górnej części czyli cholewki. Dlatego też przy projektowaniu i produkcji butów damskich powinno się stosować specjalne kopyto przeznaczone tylko dla stopy kobiecej.

Podsumowując

Jeśli na etykietce w sklepie sportowym zobaczymy napis „buty damskie”, nie jest to przypadek. Powyższe informacje opierają się na butach do biegania, jednak mogą być przydatne również w przypadku butów do innych aktywności fizycznych, na przykład butów trekkingowych, w których przypadku stabilizacja stopy jest również bardzo ważna. Kobiety nie powinny więc korzystać z promocji cenowych na męskie buty o małym rozmiarze. Na początku, podczas przymierzania, buty takie mogą wydać się wygodne, jednak podczas treningów może pojawić się problem z nieprawidłowym stawianiem stóp, a w rezultacie i ból.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem dla biegaczy e-running.com.pl

Podobne artykuły


21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7586
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 4875
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 6953
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 29622
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5965
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3798
24
komentarze: 45 | wyświetlenia: 4155
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3636
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2651
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 21439
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2439
10
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1577
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4429
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska