Login lub e-mail Hasło   

Wrzody żołądka - kilka słów o chorobie wrzodowej

Ból żołądka, częste wymioty, ciągłe zmęczenie - to znak, że dzieje się coś złego z układem pokarmowym.
Wyświetlenia: 717 Zamieszczono 04/03/2014

Jedną z najczęstszych przyczyn poważnych dolegliwości tego typu jest jest choroba wrzodowa żołądka.

W przypadku wrzodów ból żołądka pojawia się najczęściej po posiłku, w okolicy pępka. Może mu towarzyszyć także pieczenie, które wiele osób myli ze zgagą. W niektórych przypadkach atak bólu kończy się również wymiotami. Jeśli wrzody znajdują się w dwunastnicy, ból pojawia się najczęściej rano.

W takim przypadku ulgę zazwyczaj przynosi zjedzenie lekkostrawnego posiłku lub wypicie szklanki mleka. Innymi objawami wrzodów żołądka są również zaparcia, szybkie chudnięcie oraz zgaga. W przypadku braku odpowiedniego leczenia może również dojść do powstania bardzo niebezpiecznego krwotoku wewnętrznego i w związku z tym wymiotów z krwią, perforacji, czyli przedziurawienia ściany żołądka oraz rozwoju choroby nowotworowej. Dolegliwości związane z wrzodami są najbardziej dotkliwe jesienią oraz wiosną.

Do głównych przyczyn rozwoju wrzodów żołądka należy przede wszystkim zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która powoduje zapalenie ściany żołądka. Występowanie tej bakterii w organizmie nie powoduje automatycznie rozwoju choroby wrzodowej, może jednak do niej prowadzić, dlatego najlepiej jest pozbyć się bakterii przy pomocy antybiotyków. Inne przyczyny rozwoju wrzodów żołądka to palenie papierosów, picie zbyt dużych ilości alkoholu, nadużywanie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także nadmierny stres. Nie bez znaczenia pozostają również złe nawyki żywieniowe, przede wszystkim niezdrowa dieta, duża ilość ostrych przypraw oraz nieregularne spożywanie posiłków.
Wrzody zaczynają się rozwijać, gdy w żołądku znajduje się zbyt dużo kwasu solnego, naturalnego składnika kwasów żołądkowych, których zadaniem jest niszczenie szkodliwych drobnoustrojów oraz trawienie białek i tłuszczów.

Skłonności do występowania wrzodów są także dziedziczne. Największym ryzykiem wystąpienia tej choroby obarczone są osoby z grupą krwi 0. Choroba wrzodowa żołądka leczona jest głównie przez zlikwidowanie infekcji bakterią Helicobacter pylori. Efekt ten osiąga się dzięki zastosowaniu antybiotyków oraz leków zmniejszających wydzielanie kwasów żołądkowych. Bardzo istotnym elementem leczenia wrzodów żołądka jest również odpowiednia dieta. Zazwyczaj jest ona wymagana w ciągu kuracji lekami, która trwa dwa tygodnie, jednak zmiana diety na stałe oraz wyrobienie sobie zdrowego trybu życia jest podstawą profilaktyki, chroniącej przed nawrotem choroby wrzodowej. 

Osoby chore na wrzody żołądka powinny zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, tłustego mięsa oraz nabiału. Należy również ograniczyć razowe pieczywo oraz surową kapustę i szparagi. Dobrze jest całkowicie zrezygnować z używania soli i ostrych przypraw, takich jak pieprz, chrzan i chilli, a także słodyczy, alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Wskazane natomiast jest chude mleko, gotowane warzywa, pszenne pieczywo, dojrzałe owoce cytrusowe, jabłka i banany.

Po więcej informacji na temat choroby wrzodowej, zapraszamy na http://gastryczne.pl/choroba-wrzodowa/

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2061
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1769
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1178
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1029
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1006
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 374
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 937
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 752
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1080
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 607
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

ODŻYWIANIE PRZY CHOROBIE WRZODOWEJ / OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.

P. S. Real

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska