JustPaste.it

Egzamin maturalny z języka polskiego

Matura z języka polskiego składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Druga z nich wymaga przygotowania specjalnej prezentacji i późniejszego jej przedstawienia.

Matura z języka polskiego składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Druga z nich wymaga przygotowania specjalnej prezentacji i późniejszego jej przedstawienia.

 

Egzamin ustny trwa około 25 minut. Sama prezentacja tematu to mniej więcej kwadrans, reszta czasu jest przeznaczona na rozmowę z egzaminatorem. W jej skład wchodzi kilka pytań i wszystkie dotyczą stworzonej przez maturzystę prezentacji.

Jak napisać prezentację?

Uczniowie zawsze dostają listę tematów, ale mogą też stworzyć własny. Najlepiej wybrać taki temat, który będzie Cię interesował. Wówczas przy niewielkim wysiłku przygotujesz wspaniałą prezentację, która zachwyci komisję. Jak sprawić, by prezentacja była wiarygodna? Należy napisać ją zgodnie z własnymi upodobaniami. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze zaprezentowanie tematu. Ten niewielki zabieg wystarczy sprawi, że prezentacja będzie unikatowa. Poza tym komisja zawsze docenia własny wkład, dlatego tym lepiej pisać o czymś, co nas interesuje.

Przede wszystkim należy zacząć od planu prezentacji. Pomocna może być technika mapy myśli- rysując taką mapę dodajmy rysunki i schematy. Później, drogą eliminacji wybierzmy najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Na tej podstawie powinien powstać konspekt do wystąpienia. Klasyczna prezentacja powinna składać się z co najmniej trzech książek. Tematy, w których można posługiwać się podkładem muzycznym lub obrazem również powinny zawierać literaturę. Najlepiej jeśli będą to lektury, choć dodatkowa pozycja może być równie dobrze oceniona przez komisję. Niezależnie od tematu czas na wygłoszenie wynosi 15 minut i musimy się w tym czasie zmieścić. Dlatego prezentacja nie może zawierać kilkunastu stron i zbyt dużo skomplikowanych sformułowań.

 

Przebieg egzaminu

Egzamin ustny z języka polskiego sprawdza przede wszystkim umiejętność komunikacji werbalnej oraz umiejętność organizowania warsztatu pracy. Podczas wystąpienia osoby zasiadające w komisji nie zabierają głosu. W drugiej części egzaminu pytania zadają członkowie przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego. Zgodnie z kryteriami oceniania tego egzaminu nie zostanie on zaliczony, jeśli nie odpowiesz na żadne pytania. Zatem samo przygotowanie prezentacji nie wystarczy, by uzyskać pozytywny wynik. Egzamin jest oceniany według kryteriów jednakowych w całym kraju.

 

Wskazówki dla mówcy

Co zrobić, aby uzyskać maksymalną ilość punktów? Wypowiadać się swobodnie- stres nigdy nie jest wskazany podczas publicznych wystąpień. Poprawność merytoryczna prezentacji to zaledwie część oceny pozytywnej, a jej wysokość zależy właśnie od oceny języka prezentacji maturalnej i rozmowy, która po niej następuje. Nie można bezcelowo recytować prezentacji, trzeba ją ciekawie opowiedzieć. Pomocna może okazać się drobna gestykulacja, niezbędne będzie natomiast poprawne słownictwo i rzeczowe podejście do tematu.

 

Źródło: http://pisanie.co/