Login lub e-mail Hasło   

Hasło obrazkowe w Windows 8 – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://siedem.it/adam/haslo-obrazkowe-w-windows-8/
W Windows 8 otrzymujemy dwa nowe sposoby autoryzacji – hasło obrazkowe oraz kod pin. W tym wpisie przybliżymy zasadę działania tego pierwszego oraz zobaczymy jak je ustawić.
Wyświetlenia: 949 Zamieszczono 12/03/2014

Oryginalny artykuł oraz grafiki pomocnicze znajdziesz tu: Hasło obrazkowe w Windows 8 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czym jest hasło obrazkowe?

Zasada hasła obrazkowego jest bardzo prosta. Wybrany przez nas obrazek, grafika czy zdjęcie staje się naszym hasłem. Na obrazku wykonujemy trzy gesty – może być to przeciągnięcie palcem lub kursorem, kliknięcie lub wykonanie koła. Prawidłowo wykonane gesty w odpowiednim miejscu i kolejności odblokowują nasz komputer. Z powodzeniem korzystam z hasła obrazkowego na komputerze bez ekranu dotykowego oraz na tablecie i muszę przyznać, że uwielbiam tę funkcję.

Tworząc Windows 8 firma Microsoft miała na celu stworzenie systemu hybrydowego, który będzie wygodny w użytkowaniu zarówno na klasycznych komputerach stacjonarnych oraz laptopach, jak i na tabletach. Wiele rozwiązań dla komputerów z ekranem dotykowym może z powodzeniem sprawdzać się na klasycznych komputerach – tak samo jest w przypadku hasła obrazkowego. Hasło to zostało stworzone z myślą o tabletach, ale jest całkiem wygodne w przypadku korzystania z myszki.

Pojawiły się opinie, że hasło obrazkowe nie jest tak bezpieczne jak odpowiednie klasyczne hasło. Statystycznie jest to prawdą – dużo łatwiej znaleźć kombinację odpowiednich trzech gestów na obrazku niż znaleźć kombinację znaków o niewiadomej ilości. Najczęstszą przyczyną łamania hasła przez hakera jest jego wydedukowanie na podstawie naszych danych osobowych. W przypadku obrazka jest to łatwiejsze, ponieważ łatwiej znaleźć punkty zaczepienia. Nawet reklama Windows 8 pokazuje, że wybierane są najbardziej oczywiste elementy. Osobiście uważam jednak, że nie jest to zbyt duży problem. Hasło obrazkowe wciąż jest trudne do złamania, a tak czy siak jakiekolwiek hasło nie jest gwarancją bezpieczeństwa naszych danych.

Windows 8 z wykorzystaniem konta Microsoft wymaga od nas długiego hasła. Takie hasło może wydłużyć proces logowania się do systemu, a nie każdy potrzebuje tak silnego zabezpieczenia. Z pomocą może przyjść numer PIN, który jest nową formą logowania w systemie Windows 8. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zamiast długiego hasła ustawić czterocyfrowy numer PIN.

Jak utworzyć hasło obrazkowe?

Najpierw warto zastanowić się nad odpowiednim obrazkiem. Kiedy już znajdziemy odpowiedni umieszczamy go w na naszym dysku twardym w miejscu łatwo dostępnym – na przykład w folderze Obrazy. Następnie przechodzimy do ekranu startowego za pomocą klawisza Windows, wpisujemy na nim Hasło obrazkowe, zmieniamy rodzaj wyszukiwania na Ustawienia i wybieramy pozycję Utwórz lub zmień hasło obrazkowe.

Następnie w sekcji Opcje logowania klikamy przycisk Ustaw hasło obrazkowe. Będziemy musieli podać nasze hasło w celu kontynuowania.

Po podaniu poprawnego hasła klikamy przycisk Wybierz obraz, odnajdujemy nasz obrazek, klikamy w niego, klikamy przycisk Otwórz oraz Użyj tego obrazu.

Teraz musimy wykonać trzy gesty na obrazie. Mogą to być linie, kliknięcia oraz koła. Po wykonaniu sekwencji gestów musimy ją powtórzyć w celu zatwierdzenia naszego hasła.

To wszystko! Teraz możemy się cieszyć hasłem obrazkowym. Możemy go używać przy każdym logowaniu się na nasze konto.

Podobne artykuły


32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4220
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 19623
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26715
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6824
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3618
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15592
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7495
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13586
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31322
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28910
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19675
23
komentarze: 18 | wyświetlenia: 38397
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska