Login lub e-mail Hasło   

soliton? czysta poezja!

odrobina wiedzy popularnonaukowej nt. solitonów pociągnięta poetyckim piórem. zapraszam do lektury!
Wyświetlenia: 8.912 Zamieszczono 12/03/2014

struna

pomyślałam, że warto dodać wpis o tytułowym solitonie, ponieważ to fascynujące zjawisko, zamieszczam więc parę słów w tym temacie. chęć napisania tego tekstu zmotywowała mnie do przejrzenia notatek z dziedziny fizyki i matematyki, z czego nawet dość się cieszę. język nauk ścisłych, a niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, naprawdę bliski jest poezji. matematyka, uważana przez jej najgorętszych pasjonatów za królową nauk, opisuje świat fizyki i techniki w równie lapidarny i pozostawiający miejsce na własną interpretację sposób, co język poetycki. (sic!)

otóż, solitony to wymysł dość nowy w nauce, ich historia sięga 1965 roku. w matematyce soliton to jedno z rozwiązań nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych, które pojawiło się podczas komputerowej symulacji ośrodka opisanego równaniem kortwega – de vrie. podejście matematyczne do tego zagadnienia jest z pewnością trudne do zrozumienia dla osób nieposiadających wystarczającej wiedzy akademickiej. co zaś się tyczy fizycznego sensu solitonów - jest to, jak sądzę, sam miód i czysta poezja.

solitony to pojedyncze fale, które potrafią przemieszczać się na wielkie odległości bez zmiany swego kształtu. kiedy zaś taki samotny soliton napotka inny soliton, potrafią one przeniknąć się nawzajem, oddziałując ze sobą, jednak nie zmieniając swoich głównych własności fizycznych. mówiąc prosto, nie przeszkadzają sobie wzajemnie, nie wpływają na siebie destrukcyjnie. (zwykła fala nie dość, że samoistnie zanika po względnie krótkim czasie rozchodzenia się, to jeszcze podczas zderzeń z inną falą może ulec wzmocnieniu,  lub wygaszeniu.)

w 1973 r. zastosowano solitony (w tym przypadku fale elektromagnetyczne) do przesyłania informacji  we włóknach światłowodowych. przełomowym odkryciem był fakt, że skoro pojedyncze fale nie przeszkadzają sobie biegając w obie strony światłowodów, to można ich wysyłać jednocześnie niezliczone ilości, kodując w ten sposób gigantyczną ilość informacji. w 1998 naukowcy z France Telecom łącząc solitony o różnych długościach fali optycznej zademonstrowali bezbłędną transmisję 1 Tb/s (terabitów na sekundę czyli 1012 = 1.000.000.000.000 bitów). umożliwia to  obecnie rewolucyjny rozwój komunikacji światłowodowej.

znane są również mechaniczne fale "solitonowe" (w odróżnieniu do elektromagnetycznych) o podobnych właściwościach, obiegające Ziemię ponoć wielokrotnie bez zmiany swojego kształtu. To wielkie pojedyncze fale morskie, (pojedyncze "wałeczki") które potrafią przewrócić całkiem spory statek, jeśli załoga nie dostrzeże zagrożenia na czas i nie ustawi jednostki dziobem w kierunku fali. temat jest fascynujący jednak podobnie mało zbadany jak w przypadku tajemniczych zaginień statków w rejonie trójkąta bermudzkiego. doświadczeni marynarze nie mają jednak wątpliwości, że takie fale istnieją.

a teraz wyobraź sobie, że wkładasz do torby parę tomików z poezją, a potem, kiedy torba jest już pełna, dokładasz następne, a one przenikają się wzajemnie, czując się wzajem ale nie zmieniając swojego kształtu. i możesz tak wkładać i wkładać, a kiedy zechcesz wyjmiesz ten, o którym pomyślałaś, w zupełnie dziewiczym, niezmienionym stanie. magia.

i wreszcie najpiękniejsza dla mnie sprawa; nawet pojedynczy soliton, wysłany z daleka, dotrze dokładnie tam, dokąd został nadany. przez nikogo nietknięty. może czasem tylko trzeba na niego poczekać, aż się wybiega w przestrzeni. w przyrodzie nic jednak nie ginie…

[część informacji na podstawie Wikipedii]

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61449
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32889
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31565
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63973
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65385
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23589
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29303
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28823
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23971
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26528
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12740
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  seta1212,  13/03/2014

Od dawna podejrzewałem, że mnie dopieszcza bliżej mi nieznany bodziec pozazmysłowy, empirycznie trudny do zdefiniowania. Dziękuję Ci Magda za tę wykładnię -teraz się zaczaję na skubańca...))

  Magda K.,  13/03/2014

@seta1212: :) Bodziec pozazmysłowy, dobrze nazwane. Pozdrawiam serdecznie

Poezja jak w mordę strzelił - oby więcej takich "wierszy" na co dzień! :-)

  Magda K.,  04/03/2015

@SZKOLENIA.COM: Dziękuję. :)

@Magda K.: pozostając w świecie fizyki i pojęć ścisłych wymieszanych z poezją (proszę nie traktować jak SPAM) zaproszę też do siebie: www.eioba.pl/a/4r9m/dziwne-zadania-z-fizyki-czy-aby-na-pewno-zadania

Może uda się tutaj coś wymyśleć? :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska