Login lub e-mail Hasło   

Jak napisać skuteczny list motywacyjny cz.1

Potraktuj swój LM jako kolejne narzędzie marketingowe, wspierające Cię w procesie rekrutacji. Poznaj żelazne zasady i spraw, że zmienisz je w ofertę handlową.
Wyświetlenia: 731 Zamieszczono 17/03/2014

Jak napisać skuteczny list motywacyjny? cz.1

Opublikowano 11 lutego 2014, autor: Tomasz Kołdrowski

List motywacyjny, czyli Twoja oferta marketingowa

Ze swych własnych doświadczeń oraz rozmów ze znajomymi rekruterami wynika, iż wielu kandydatów nie wie, co tak naprawdę pisać w liście motywacyjnym. Inni nawet odmawiają ich wysyłania. Da się również zauważyć pewien powtarzalny paradoks. Mianowicie kandydaci nie wiedząc, co pisać w listach motywacyjnych, stosują tzw. gotowce, przez co zniechęcają rekrutujących do czytania ich. Rekruterzy często nie mają zbytniej motywacji do czytania listów motywacyjnych, ponieważ z góry zakładają, że niczego ciekawego się z nich i tak nie dowiedzą.

W tej sytuacji niektóre osoby szukające pracy rezygnują z pisania listów. Nie jest to dobry pomysł, bo rezygnując z napisania go, jako kandydat rezygnujesz z dodatkowego narzędzia perswazyjnego.

Co odróżnia LM od CV?

W CV zamieszczasz informacje, dotyczące Twojego przygotowania do wykonywania danego zawodu/pracy. Pozwala ono zweryfikować Twe przygotowanie zawodowe, techniczne i zgodność z profilem idealnego kandydata na dane stanowisko. W pewnym sensie CV to specyfikacja techniczna usługi, jaka świadczysz.

Czym jest list motywacyjny i czemu służy?

- pokazuje Cię jako człowieka, indywiduum, przedstawia informacje bardziej osobiste, dotyczące celów, dążeń, motywacji oraz buduje Twój całościowy obraz;

- jest ulotką reklamową Twojej osoby, decydującą o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną;

- to Twoje 5 minut na to, by przekonać do siebie pracodawcę;

- pokazuje Twe osobiste aspiracje, motywacje i jest szansą na zaprezentowanie tych informacji, które pokażą, że jesteś idealnym kandydatem na określone stanowisko;

- daje Ci możliwość uargumentowania dlaczego właśnie pracą w danej firmie i na danym stanowisku się zainteresowałeś i dlaczego powinni Ciebie wybrać;

- jest okazją by uzupełnić swój profil zawodowy o informacje, których nie zawarło się w CV.

Podstawowe błędy w listach motywacyjnych:

   1.Powielanie informacji z CV. Niestety, ale takie   pisanie listu motywacyjnego powoduje znudzenie czytelnika, będzie świadczyć o Twym lenistwie oraz braku kreatywności.

  1. Przywiązywanie zbyt dużej wagi do swego wykształcenia: Niestety duża liczba pracodawców, wyrobiła sobie pogląd, że szkoły nie potrafią przygotowywać ludzi do zawodu od strony praktycznej. Zamiast pisać o swych sukcesach w nauce zainteresuj rekrutera swymi praktycznymi umiejętnościami, które posiadasz, bo tylko to go bardziej przekona do Ciebie.
  2. Brak odpowiedzi na główne pytanie: List motywacyjny powinien mówić o Twojej motywacji, czyli odpowiadać na pytanie, dlaczego szukasz pracy właśnie w danej firmie.
  3. Pisząc o swych atutach, cechach, zaletach wymieniasz listę przymiotników bez pokrycia w faktach, przykładach z życia. Zamiast tego podaj przykłady, opisz swoje sukcesy, osiągnięcia, zasługi, fakty, liczby.
  4. Zły styl listu motywacyjnego: LM jest listem i dokumentem biznesowym, dlatego tez powinien być zgodny ze standardami takich pism. Stanowczo unikaj wymyślnych historii, opowieści dziwnej treści, wyszukanych metafor, czy kreowania się na celebrytę, gwiazdę etc…z pominięciem treści merytorycznych.
  5. Nieczytelna forma: Brak odpowiedniego formatowania, złą wielkość pisma, brak marginesów, akapitów, różne czcionki, nieczytelność. List jest jak oferta handlowa, musi być czytelny, przejrzysty, dobrze sformatowany oraz ma zachęcać do zapoznania się z nim.
  6. Błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne. Wbrew pozorom strona językowa jest ważna, gdyż na jej podstawie rekrutujący wyrabia sobie opinię na temat Ciebie, Twej staranności, wiedzy oraz umiejętności.
Jako Coach pomagam klientom w:
- odkrywaniu i uwalnianiu potencjału twórczego,
- kreowaniu kariery, przygotowaniu do awansu i przekwalifikowania,
- wejściu w rynek pracy po dłuższej przerwie,
- praca z osobami bezrobotnymi 45 +;
- praca z absolwentami studiów w odnalezieniu się na rynku pracy.
Często również pomagam stworzyć skuteczne CV i LM oraz przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych.
To daje mi pełen wgląd w problematykę procesu rekrutacji zarówno od strony rekrutera jak i rekrutowanego oraz pozwala przekazać Tobie istotne wskazówki dotyczące pisania skutecznego listu motywacyjnego.

Tomasz Kołdrowski - Doradca personalny, Coach Kariery

http://www.sekretyrozwoju.com/jak-napisac-skuteczny-list-motywacyjny/

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1507
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1143
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1113
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 853
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 712
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 404
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1175
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 563
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 519
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 921
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1532
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1055
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska