Login lub e-mail Hasło   

Syndrom baby blues po porodzie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.mamazone.pl/
Baby blues- brzmi jak tytuł filmu? Jego bohaterka uczyła się macierzyństwa i nie było to dla niej łatwe zadanie. Baby blues to poniekąd krótsza forma depresji poporodowej.
Wyświetlenia: 624 Zamieszczono 17/03/2014

Ponad połowa kobiet po porodzie jest dotknięta syndromem baby blues. Jest to czasowe obniżenie nastroju spowodowane reakcją hormonalną organizmu na poród i bardzo często dotyczy kobiet, które nie dojrzały do roli matek. Charakteryzuje się płaczliwością, lekkimi objawami depresyjnymi i lękiem. Największe nasilenie przygnębienia poporodowego występuje pomiędzy trzecim a piątym dniem po porodzie, standardowe baby blues nie powinno trwać dłużej niż 10 dni. Jeżeli przygnębienie po porodzie trwa dłużej i objawia się nie tylko drażliwością, ale i ciągłym wówczas mamy już do czynienia z depresją.

Skąd to przygnębienie?

Szacuje się, że blisko 80% kobiet jest przygnębionych po porodzie. Trudno wierzyć takim danym, kiedy tak często widzi się uśmiechnięte mamy z niemowlakami na bilbordach czy też w reklamach telewizyjnych. Mimo to, z roku na rok coraz więcej kobiet jest przygnębionych po urodzeniu dziecka. Dotyczy to szczególnie osób, które zostają mamami po raz pierwszy. Baby blues jest związane ze stresem, młoda mama zdaje sobie sprawę, jak odpowiedzialne zadanie przed nią stoi, dlatego też łatwo popada w zły nastrój. Poza tym, kobieta zaraz po porodzie musi podporządkować swoje życie potrzebom dziecka. Musi dostosować się do jego trybu funkcjonowania, wstawać w nocy, żeby je nakarmić, przewinąć, uspokoić. Nawet osobie, która nie była poddana takiemu wysiłkowi, jakim jest ciąża i poród, trudno byłoby temu sprostać, nie należy się zatem dziwić wszystkim mamom, które po ciąży miewają przykre nastroje.

Lek na całe zło

O tym, czy syndrom baby blues nie przerodzi się w poważną depresję poporodową w dużej mierze zależy od partnera. Przygnębienie kobiet po porodzie wynika przede wszystkim z nadmiaru obowiązków oraz odpowiedzialności za dziecko. Dlatego też, rola partnera i jednocześnie ojca jest kluczowa w tym, by nie doprowadzić do depresji młodej mamy. Mąż powinien być podporą i wsparciem nie tylko w pielęgnowaniu dziecka czy prowadzeniu domu, ale w relacjach z żoną. Optymistyczne podejście oraz pokazanie swoich chęci wobec rodziny pozwala kobiecie poczuć się bezpiecznie, co znacznie ułatwia radzenie sobie z trudną sytuacją. Każda młoda mama, która otrzyma wsparcie od ukochanego męża znacznie lepiej zniesie przygnębienie towarzyszące jej po porodzie. Czułość, wyrozumiałość, cierpliwość i troska są więc najlepszymi lekarstwami na syndrom baby blues. Jest to również gwarancja na to, że ten krótkotrwały kryzys znajdzie szczęśliwe zakończenie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1506
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1143
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 853
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1112
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 711
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 404
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 562
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1175
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 519
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 676
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 688
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1532
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 740
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska