Login lub e-mail Hasło   

Ludzie miłosierni mają szerokie serca

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.fronda.pl/a/franciszek-o-milo(...)38.html
Papież, znacznie łatwiej usprawiedliwiać się i zwalać winę na innych, na wzór Adama i Ewy. Tymczasem skrucha i przyznanie się do winy ułatwia nam bycie miłosiernymi wobec innych
Wyświetlenia: 872 Zamieszczono 18/03/2014

Ludzie miłosierni mają szerokie serca: stale usprawiedliwiają innych, myśląc o własnych grzechach – mówił podczas poniedziałkowej mszy świętej w kaplicy św. Marty Ojciec święty Franciszek. Przebaczać, aby samemu doświadczyć miłosierdzia – o tej drodze, którą powinien przebyć każdy, by osiągnąć pokój, mówił Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.

W homilii nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus zachęca swoich uczniów, by byli miłosierni na wzór Boga Ojca. Jednak, jak zaznaczył Franciszek, aby być miłosiernym, trzeba po pierwsze znać samego siebie, w tym własną grzeszność, która powinna nas zawstydzać.

„To prawda, że nikt z nas nikogo nie zabił, ale chodzi o tak wiele drobnych rzeczy, tyle codziennych grzechów... – mówił Ojciec Święty. – Wtedy przychodzi myśl: «Co za małość serca: uczyniłem to przeciwko Bogu!». I wtedy jest wstyd. Trzeba wstydzić się przed Bogiem i ten wstyd jest łaską: łaską bycia grzesznikami. «Jestem grzesznikiem i wstydzę się przed Tobą, i proszę o przebaczenie». To proste, a przecież tak trudno powiedzieć: «Zgrzeszyłem»”.

Jak zauważył Papież, znacznie łatwiej usprawiedliwiać się i zwalać winę na innych, na wzór Adama i Ewy. Tymczasem skrucha i przyznanie się do winy przysposabia nas do bycia miłosiernymi wobec innych. To właśnie wyrażają słowa modlitwy Ojcze nasz: „odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Drugim krokiem na drodze miłosierdzia jest zatem rozszerzenie serca, czyli przezwyciężenie małostkowości, z jaką często oceniamy czy obmawiamy drugich, sami czyniąc to samo co oni, albo jeszcze gorzej. „Rozszerzone serce... Sam Pan to mówi: «Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane – przypomniał Franciszek. – Chodzi o taką hojność serca! A co wam będzie dane? «Miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze».

To obraz tych, którzy szli, by nabrać ziarna w fartuch i nadstawiali go jak najszerzej, by jak najwięcej nabrać. Jeśli masz szerokie, wielkie serce, możesz nabrać więcej”. Takie wielkie serce, jak wyjaśnił Franciszek, nie potępia, lecz przebacza, zapomina, bo i Bóg przebaczył i zapomniał mi moje grzechy.

„Ludzie miłosierni mają szerokie serca: stale usprawiedliwiają innych, myśląc o własnych grzechach. «Widziałeś, co tamten zrobił?». «A ja mam dosyć tego, co sam narobiłem i nie mieszam się w to!». To jest droga miłosierdzia, o którą powinniśmy prosić.

A jeśli my wszyscy, wszystkie narody, ludzie, rodziny, osiedla, mielibyśmy taką postawę, jakże wielki pokój zapanowałby na świecie, jakiż pokój nastałby w naszych sercach! Bo miłosierdzie prowadzi do pokoju. Zawsze pamiętajcie o tym: «Kim jestem, by osądzać?». Wstydzić się i rozszerzać serce. Niech Pan udzieli nam tej łaski” – zakończył Ojciec Święty.

Franciszek

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1501
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1137
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 847
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 706
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 401
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 544
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1169
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 514
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 669
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 686
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1532
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 734
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Piękne i jakże słuszne przesłanie.
Teraz oczekiwałbym dania świadectwa ich szczerości. Może więc pan papież Franciszek zechciałby pofatygować się osobiście do najbliższej prokuratury i wyznał tam, że jest szefem największej na świecie organizacji przestępczej, przedstawił stosowne dowody udostępniając organom ścigania watykańskie archiwa i poprosił o sprawiedliwy proces i karę odpowiednią d ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  18/03/2014

@Michał Aleksy Mentrak: Michaś , może i piękne, a może tylko w piękne słowa ubrane. Ja za tymi wszystkimi pięknymi słowami widzę odwieczną, brudną robotę kk. Popatrz na Adama i Ewę, ukarano ich za to, że poszli za podszeptem natury, tej samej którą dostali od Boga. Powołano system, który stwarza poczucie winy- każdy znajdzie w swoim życiu coś czego się wstydzi. Papież mówi: nie oceniaj ( np kościo ...  wyświetl więcej

@swistak: Ciągle się upierasz przy " czystości" kk. Przypominam więc, że w 2011-2012 Benedykt XVI zatwierdził wykluczenie blisko 400 księży w związku z seksualnym wykorzystaniem nieletnich ( dlaczego nie zgłosił na Policję?)

@Krzysztof Mrozowski: Krzysiu, prawdopodobieństwo szczerości tego przesłania jest równe prawdopodobieństwu stawienia się papieża w prokuraturze - nie mam co do tego żadnych złudzeń. Dlatego napisałem to, co napisałem.

@Michał Aleksy Mentrak: Nie poczułem blues'a ( przy następnych tekstach mrugnij okiem ;) ) Zgadzam się, wśród księży można znaleźć porządnych ludzi, ale wśród biskupów już nie :))))

  ryh,  18/03/2014

@swistak:...... ani pół lekarza, ani pół kierowcy, ani pół piekarza.....ani pół żadnego z zawodów...a 70 tysięcy skurwysynów się uzbierało.

  Hamilton,  19/03/2014

@swistak: bohaterska i pełna bożego miłosierdzia walka z pedofilią w kościele katolickim: http://www.rp.pl/artykul/1053267.html

  ryh,  18/03/2014

"...Jak zauważył Papież, znacznie łatwiej usprawiedliwiać się i zwalać winę na innych, na wzór Adama i Ewy..."
- O ile mnie pamięć nie myli to w wypadku Adama i Ewy jedynym oskarżającym był Jahwe. Wg mojej oceny chciał w ten sposób zatuszować swoje niedociągnięcia. Ale to nic nowego . Wszyscy główni bohaterowie wszelkich mitologii mają podobne ciągotki .

  ryh,  18/03/2014

Skoro Papa di tutti capi tyle swej świętej uwagi poświęca na to aby zaszczepić miłosierdzie wśród wiernych to..... chłopaki niezły gnój muszą mieć w gumofilcach. A jak się owieczki o tym dowiedzą no to tylko "„odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” może pomóc.

  centus,  19/03/2014

Nie dajcie się robić w konia! Cwany jezuita Franek wygłasza wzniosłe wezwania i celebruje swoje rzekome "ubóstwo" (zmiana koloru butów, zamieszkanie w piecio***** hotelowym apartamencie, zamiast w pałacu, udostępnienie ogrodów i tym podobne bzdety dla publiczki) i dla zamydlenia oczu ględzi o konieczności zmian w kościelnej cosa nostra, a za jego dymną zasłoną wszystko idzie starym trybem. Jest ów ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska