JustPaste.it

Moc orzechów

Obecnie panuje moda na jedzenie zdrowych przekąsek. Oprócz widocznych efektów, takich jak redukcja masy ciała wzbogacają one również organizm od środka.

Obecnie panuje moda na jedzenie zdrowych przekąsek. Oprócz widocznych efektów, takich jak redukcja masy ciała wzbogacają one również organizm od środka.

 

Do niedawna orzechy znajdywały się czarnej liście zakazanych produktów, które zabraniano jeść  podczas trwania diety odchudzającej. Miejsce to zawdzięczały dużej zawartości tłuszczu i kalorii, ale i niewiedzy o ich dobroczynnych właściwościach osób walczących z nadwagą.

Już dawno obalono mit, że regularne spożywanie orzechów prowadzi do przyrostu masy ciała.  Udowodniono za to, że osoby regularnie je konsumujące doświadczają szybciej uczucia sytości oraz łatwiej jest im przestrzegać zaleceń dietetycznych. Na rynku dostępnych jest spora oferta rodzajów orzechów, dzięki czemu konsument może wybrać produkt najbardziej odpowiedni dla niego pod względem smaku.

Rodzaje orzechów:

  • orzechy włoskie
  • orzechy laskowe
  • orzechy ziemne
  • orzechy brazylijskie
  • migdały
  • orzechy nerkowca
  • makadamia
  • pistacje


Spośród wymienionych powyżej orzechów najwięcej kwasów omega 3 zawierają orzechy włoskie. Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na obniżenie trójglicerydów we krwi czy białka C-reaktywnego. Spożywanie orzechów wpływa korzystnie również w takich stanach chorobowych, jak zaburzenia rytmu serca czy chorób reumatycznych o charakterze zapalnym i podłożu autoimmunologicznym. W Polce mało popularne jest spożywanie makadamów, które są bogate w kwasy jednonienasycone. Badania wykazały, że ich regularne jedzenie obniża stężenie cholesterolu całkowitego, jednocześnie zwiększając stężenie tzw. dobrego cholesterolu. Jedzenie orzechów makadamia przeciwdziała ryzyku pojawienia się choroby wieńcowej. Migdały są źródłem magnezu, potasu, wapnia, żelaza, fosforu oraz witaminy E. Jedzenie ich w czasie choroby, szczególnie schorzeń płuc wpływa korzystnie na szybszy powrót do zdrowia. Ponadto olejek migdałowy jest coraz częściej wykorzystywany w kosmetyce. Poprawia ukrwienie skóry, wyrównuje koloryt oraz wzmacnia strukturę naskórka. Olejek migdałowy można wykorzystywać w leczeniu trądziku, gdyż łagodząco działa na stany zapalne. Sprawdza się również przy domowych zabiegach oliwienia włosów.

Orzechy są źródłem witamin i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są polecane podczas stosowania diet odchudzających jako dobry substytut, dzięki któremu łatwiej jest przezwyciężyć napady głodu. 

 

_____________________________________________________________________

Artykuł powstał we współpracy: http://www.ros-sweet.pl/produkty/art,1,orzechy.html