JustPaste.it

Kominek - dlaczego warto go mieć?

Dla jednych pełni funkcję dekoracyjną, innym służy po prostu jako system grzewczy. Czy posiadanie kominka jest opłacalne?

Dla jednych pełni funkcję dekoracyjną, innym służy po prostu jako system grzewczy. Czy posiadanie kominka jest opłacalne?

 

bce014e58afc8d9c815a1bd8f3703a5d.jpg

Kominek jest tańszą alternatywą zapewnienia ciepła w domu, ponieważ jego eksploatacja wynosi dużo mniej niż ogrzewanie gazowe czy węglowe. Ponadto taki sposób ogrzewania wychodzi nam na zdrowie, bo spalanie drewna zawiera w sobie dużo mniej szkodliwych substancji. Ekologiczne i ekonomiczne? Jak najbardziej. A do tego jeszcze pięknie się prezentuje.

Ciepło i gustownie

Chociaż nienagannie pocięte kawałki drewna i iskrzący się ogień kojarzy się głównie z tradycyjnym domem, coraz więcej osób decyduje się na kominek również w nowoczesnych pomieszczeniach. Istnieje wiele wzorów, dlatego też bez problemów można idealnie dopasować kominek do swojego wnętrza. Korzyści jest wiele: opał drewnem zapewni ciepło, charakterystyczną atmosferę , a sam kominek z pewnością dobrze się skomponuje z resztą mebli i urządzeń.

Odpowiednie miejsce

Decydując się na montaż kominka, musimy zacząć od wyznaczenia miejsca. Jego wybór nie może być przypadkowy - warunkiem postawienia kominka w domu jest obszar o stabilnym podłożu. Specjaliści podkreślają, że najlepiej jeśli będzie to betonowa wylewka. Istotne jest też, by wylot z komina skierowany był ku górze - to podstawowa informacja, jednak osoby posiadające wlot skierowany na boki muszą mieć świadomość, że przy takim położeniu instalacja kominka nie będzie możliwa. Ważne jest również to, aby w pobliżu nie przechodziły żadne elektryczne instalacje. Ściana, przy której ma być postawiony kominek powinna być prosta i pozbawiona wnęk.

Wiele możliwości

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo kominków. Podzielić je można ze względu na użycie wkładu grzewczego, w którym to wyróżniamy kominki zamknięte i otwarte. Klasyfikowane są również ze względu na rodzaj używanej siły ogrzewania -mogą być opalane drewnem, ale też elektryczne. Klasyfikacja kominków ze względu na wygląd przedstawia się następująco: wyróżniamy klasyczne, rustykalne, kaflowe, nowoczesne czy też artystyczne. Coraz większym uznaniem cieszą się specjalne kominki bliźniacze mające wspólne elementy zapewniające przepływ ciepła. Mogą one być zbudowane w ten sposób, że jedno palenisko znajduje się wewnątrz domu, a drugie na zewnątrz – i wówczas służyć jako stacjonarny grill. Dzięki temu można usmażyć mięso czy warzywa. Oczywiście, przy takim użytkowaniu trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu kominka zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Elegancja za korzystną cenę

Ciekawą opcją jest również zastosowanie kratki otwartej w kominku, która doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Wykonane z czarnej stali konstrukcje otwarte cieszą się coraz większą popularnością – takie rozwiązanie proponuje na przykład firma Ventlab, która w swojej ofercie posiada kratki V-OPEN, a także wiele innych elementów do kominków.

Warto zainwestować w kominek: zyskamy zdrowe ogrzewanie, gustowną dekorację domu i przede wszystkim nie obciążymy naszego portfela, tak jak w przypadku innych systemów grzewczych.

 

Źródło: http://www.ventlab.pl/oferta2/kratki-otwarte-v-open,3.html