JustPaste.it

Czym jest ciśnienie tętnicze i jak przeprowadzić jego pomiar?

Ciśnienie tętnicze polega na wywieraniu nacisku na ścianki tętnicze przez krew - waha się między wartością maksymalną a minimalną.

Ciśnienie tętnicze polega na wywieraniu nacisku na ścianki tętnicze przez krew - waha się między wartością maksymalną a minimalną.

 

                          ciśnienie tętnicze

Wartość minimalna nazywana jest ciśnieniem skurczowym natomiast maksymalna ciśnieniem rozkurczowym.

Pierwsza z nich określa moc z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach po skurczu mięśnia sercowego, druga odnosi się do ciśnienia krwi występującego pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca.

Podczas mierzenia ciśnienia sprawdzamy, czy jest ono w normie. Wartości, które uważamy za optymalne odpowiednio dla ciśnienia skurczowego wynoszą 120 a dla mięśniowego 80. W momencie, gdy któraś z wartości jest wyższa od normy – mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.

Warto też zwrócić uwagę na sposób mierzenia ciśnienia – ma to znaczny wpływ na właściwy wynik pomiaru, dlatego przed pomiarem trzeba odpowiednio przygotować się i poznać kilka zasad, które ułatwią nam badanie.

Pomiaru ciśnienia powinniśmy dokonywać w warunkach spoczynku – nie zaleca się badania zaraz po wysiłku fizycznym, posiłku czy paleniu papierosów, ponieważ zawyży to wyniki.


Badanie powinno być przeprowadzone na siedząco – łokieć należy podeprzeć i ustawić ramię na wysokości serca. Należy pamiętać o tej pozycji, ponieważ niewłaściwe ustawienie podczas badania również może mieć wpływ na pomiar. Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest obwód ramienia – konieczne jest dostosowanie do niego rozmiaru mankietu.

Ważne jest również miejsce przeznaczone do przeprowadzenia badania – istotne by było spokojne, bardzo ważny jest również nastrój pacjenta – jego zdenerwowanie i emocje mogą wpłynąć na pomiar, dlatego warto wyciszyć się i zrelaksować.

Wpływ na nasze ciśnienie mają również czynniki takie jak gorączka, stres czy ból.

Mając do czynienia z nadciśnieniem tętniczym koniecznie trzeba skorzystać z pomocy lekarza, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie.

Jakie są najpopularniejsze przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwaga – osoby z nadwagą powinny zwrócić szczególną uwagę na stan swojego zdrowia i formy fizycznej, ponieważ nadciśnienie może doprowadzić do zawału.
Kolejną przyczyną nadciśnienia tętniczego może być spożywanie soli w dużych ilościach – dbając o swoje zdrowie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten składnik i ograniczyć spożywanie go, bądź całkowicie z niego zrezygnować. Podobna sytuacja odnosi się do spożywania alkoholu – częste jego spożywanie może spowodować wzrost ciśnienia a w konsekwencji nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze może mieć znaczny wpływ na stan naszego zdrowia i występowanie chorób m. in. udaru mózgu, chorób nerek czy chorób serca.


Źródło: Sklep.CHDE.pl