JustPaste.it

Czym jest grupa kapitałowa?

Pewnie wiele osób zastanawia się czytając czy słuchając różnych doniesień ekonomicznych czy gospodarczych czym jest często spotykany termin "grupa kapitałowa"?

Pewnie wiele osób zastanawia się czytając czy słuchając różnych doniesień ekonomicznych czy gospodarczych czym jest często spotykany termin "grupa kapitałowa"?

 

Najprościej mówiąc Grupa Kapitałowa to zbiór zróżnicowanych, samodzielnych prawnie podmiotów gospodarczych, utworzony w celu realizacji wspólnych celów na podstawie łączących je powiązań. 

Chodzi tu głównie o cel gospodarczy rozumiany jako szeroko pojęte dążenie do korzyści materialnych z prowadzonej w taki sposób działalności. Osiągnąć go można poprzez cele ekonomiczne takie jak efekty skali czy efekty różnorodności, ale też i inne - jak np. wzrost konkurencyjności spółki.

Grupę kapitałową mogą tworzyć spółki kapitałowe, a więc z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne  W skład grupy wchodzi jednostka dominująca oraz co najmniej jedna jednostka zależna. Zgodnie z polską ustawą o rachunkowości z 1994 roku jednostka dominująca to jednostka będącą spółką handlową lub przedsiębiorstwem państwowym, sprawująca kontrolę nad inną jednostką. 

Grupa kapitałowa może rozrastać się na trzy sposoby – poprzez zakładanie zupełnie nowych spółek lub poprzez nabywanie innych spółek i tym samym przejęcia w nich kontroli lub po prostu poprzez wydzielanie z dotychczasowej struktury nowych spółek.

Definicja grupy kapitałowej znajduje się również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatkową grupą kapitałową nazywa się grupę co najmniej dwóch jednostek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych.

Z pojęciem grupy kapitałowej spotkamy się jeszcze w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Przez tę definicję rozumie się przez nią wszystkich przedsiębiorców, którzy są kontrolowani w sposób bezpośredni lub pośredni przez jednego przedsiębiorcę. Wprowadza się w niej pojęcia przedsiębiorcy dominującego oraz przedsiębiorców kontrolowanych. Ten pierwszy ma prawa podobne do jednostki dominującej. To znaczy ma większość głosów na walnym zgromadzeniu, ma prawo powoływać lub odwoływać członków zarządu i rady nadzorczej itd. Ten drugi jest z kolei kontrolowany w sposób bezpośredni lub pośredni przez przedsiębiorcę dominującego.

 

 

Wojciech Kiermacz

FINWEB