Login lub e-mail Hasło   

Dla kogo jest Regulamin serwisu Eioba?

Tekst przeznaczony jest bardziej do rozważenia przez Administratorów portalu niż dla jego Użytkowników.
Wyświetlenia: 2.174 Zamieszczono 28/03/2014

Wchodzę sobie do serwisu, klikam zakładkę "Najnowsza aktywność" i zaczynam lekturę.

Z jakiegoś powodu zainteresował mnie konkretny wpis konkretnego autora (artykuł czy głos w dyskusji - to obojętne) więc klikam w to miejsce by zapoznać się ze szczegółami.

Gdy już wiem o co chodzi i chcę wyrazić swoją opinię o tekście (znakiem +/-, głosem za lub przeciw względnie komentarzem, nagle zostaję trafiony takim oto tekstem: "Możliwość głosowania i komentowania przy artykułach tego użytkownika została dla Ciebie zablokowana".

Kiedy? Dlaczego? Przez kogo? Na jakiej podstawie? Nic. Cisza. Nie wiem i się nie dowiem, bo administracja serwisu nie ma zwyczaju informować zainteresowanego o swoich "wyrokach".

Jako osoba nowa i nieobeznana w tutejszych obyczajach piszę do administracji maila z kilkoma elementarnymi pytaniami. (W swojej naiwności liczę na odpowiedź!) Bez echa. Dla administratorów jestem nikim.

Od starszych stażem koleżanek i kolegów dowiaduję się, że każdy użytkownik może się zwrócić do administratora z prośbą o założenie takiej blokady dowolnemu innemu użytkownikowi lub grupie użytkowników. I to działa.

Biorę więc do ręki Regulamin serwisu i uważnie czytam punkt po punkcie. I co w nim znajduję? Znajduję paragraf 7. pkt 1. w brzmieniu: "Niedopuszczalne są działania mogące utrudniać lub destabilizować działanie Serwisu. [...] - powstrzymywania się od jakichkolwiek działań, które mogłyby utrudniać lub zakłócać funkcjonowanie Serwisu, a także działań polegających na niszczeniu, zmianie, usuwaniu, uszkadzaniu, utrudnianiu dostępu do Kont innych Użytkowników, [...]". {Podkreślenie moje - MAM}

Nakładane blokady są niczym innym jak właśnie "utrudnianiem dostępu do Kont innych Użytkowników". Pomijam milczeniem fakt, że są przede wszystkim formą cenzury, bo ograniczają prawo do wolności i swobody wypowiedzi.

A kto utrudnia? Administracja serwisu we własnej osobie. Administracja będąca zarazem autorem jak i strażnikiem tegoż Regulaminu. Kuriozum? Ano.

To ja się pytam: Dla kogo jest ten Regulamin?

Osobną kwestią jest jawność podejmowania takich działań.

Wyrok jest prawomocny dopiero wówczas, gdy minie ustalony prawem czas liczony od wydania stronom przez sąd jego pisemnej sentencji wraz z uzasadnieniem. Ale przecież Eioba to nie żaden sąd i nie musi się przejmować jakimiś głupimi standardami.

Blokada jest formą wyroku, gdyż ogranicza wolność użytkownika. Zatem o fakcie nałożenia takiej blokady powinienem zostać powiadomiony na piśmie i to z odpowiednim wyprzedzeniem, abym mógł skorzystać z przysługującego każdemu prawa do obrony. Może gdzie indziej, ale nie na Eiobie...

Pisywałem i pisuję na wielu portalach, ale NIGDZIE, powtarzam: NIGDZIE nie spotkałem się z praktyką blokowania użytkowników na wniosek innego użytkownika.

Owszem, były tzw. "bany" (blokady kont), ale te były skutkiem suwerennych decyzji Moderatorów, przedstawianych zawsze na piśmie i w oparciu o konkretne przepisy prawne (np. regulamin portalu). Zbanowanemu użytkownikowi przysługiwało też prawo odwołania się od decyzji Moderatora.

Jeśli trzymać się porównań z sądem, to na Eiobie mamy klasyczny przykład działania sądu kapturowego; przykład czegoś, co F. Kafka opisał w swojej powieści "Proces". Kraina abstrakcyjnego absurdu.

Taka sytuacja prowadzi do tego, że mogą powstać grupy "wzajemnej adoracji" blokujące wszystkich swoich oponentów. To, iż jeszcze nie powstały dowodzi tylko tego, że zdecydowana większość użytkowników, to ludzie normalni. Jednostkowe przypadki psycho- i socjopatyczne nie rzutują - na szczęście - na funkcjonowanie całości. Jednak gwarancji na to, że tak będzie zawsze nie ma żadnych.

Tym bardziej dziwi przyzwolenie Administratorów na takie akty dewiacji i współuczestnictwo w nich. Może więc już czas na zaprzestanie stosowania tych chorych praktyk?

W trakcie lektury regulaminu znalazłem też i taki "kwiatek" - Paragraf 6. pkt. 7.: " Użytkownik może posiadać tylko jedno konto w Serwisie. Jeśli założy ich kilka mogą one zostać zablokowane".

Kuriozum tego punktu polega na użyciu w drugim zdaniu słowa "mogą". Mogą, a więc nie muszą. Sprawa jest uznaniowa.

Przyznam, że po raz pierwszy w życiu (a trochę już przeżyłem) spotykam się z przepisem prawnym w brzmieniu fakultatywnym. A skoro przepis ten nie jest obligatoryjny, to po co w ogóle został tu umieszczony? Przecież to nie ma sensu.

A że nie ma sensu, pokazuje dobitnie praktyka. Chyba każdy użytkownik jest w stanie podać choćby jeden przykład takiej multiplikacji kont. Vide: Teresa Rembielińska vel remter, vel drzazga, vel Ziarenko, vel biały kamyk (nie mam pewności czy czegoś nie pominąłem).

Moje tytułowe pytanie jest więc w pełni zasadne.

Podobne artykuły


6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2771
44
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6196
42
komentarze: 29 | wyświetlenia: 4247
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26816
28
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2213
28
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2860
28
komentarze: 147 | wyświetlenia: 2709
23
komentarze: 82 | wyświetlenia: 2939
21
komentarze: 73 | wyświetlenia: 3214
14
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2603
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2079
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 23835
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 954
9
komentarze: 17 | wyświetlenia: 658
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1326
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  28/03/2014
  ryh,  28/03/2014

@swistak: A Tobie wypić wodę święconą.

  swistak  (www),  29/03/2014

@ryh: oprócz prądu jeszcze ciepłą wodę z kranu!

  ryh,  01/04/2014

@swistak: E no.... chcesz żeby wszyscy żyli jak świstaki?

  bozonik,  28/03/2014

No proszę. Pod jednym z artykułów zamieściłem ostatnio komentarz i nie ma go. Myślałem że jakiś błąd był, lub ja coś źle zrobiłem. Teraz myślę że usunięto ten komentarz. Może nie spodobał się autorowi.

Każdy blog - oprócz "demokratycznie" rozumianego prawa do wypowiedzi wszystkich o wszystkim, jest też miejscem, gdzie każdy z nas próbuje uzyskać, pewną intymność, pewną indywidualność wypowiedzi, ale nie po to by, każdy zarozumiały, elokwentny pyszałek, mógł w tą naszą intymność wiecznie ingerować. To co powstaje na portalach społecznościowych, jest często wyrazem naszych ukrytych pragnień, wewnę ...  wyświetl więcej

  ryh,  28/03/2014

Szczepanie 1981 nie wiem czy dobrze rozumiesz znaczenie słów które używasz. Nie będę się zagłębiał, ale chcę Cię uświadomić, że pojęcia "portal społecznościowy" i "intymność" to na pewno dwie różne rzeczy. Jeżeli zdecydujesz się na uczestnictwo w tym pierwszym to powinieneś zrezygnować z tego drugiego. Jeżeli obawiasz się "zdeptania bezwzględnym słowem logiki" to może nie publikuj swoich przemyśle ...  wyświetl więcej

@ryh: Mylisz się ryh i Twoi powiernicy. Portal nie jest miejscem do wyrażania opinii "bezbłędnych". Gdyby tak było, nie byłoby potrzeby dyskusji, która jest właściwa raczej sejmowym forum rozstrzygania o demokratycznej prawdzie, niż o naturze każdego z nas z osobna. Ale jednocześnie portal nie jest miejscem do obrażania ... czy to jest dla ateistów jasne?

Gdy ktoś z potrzeby własnego wnętr

...  wyświetl więcej

@szczepan1981:Ale jednocześnie portal nie jest miejscem do obrażania ... czy to jest dla ateistów jasne?
Kilka wierszy dalej: To właśnie przez takich idiotów (Mrozowski, Mentrak i inni)
Widać, dla wierzących to jasne nie jest-masakra

  ,  28/03/2014

Proponuję założyć Eiobę Bis i we własnym serwisie zostać "Bogiem".

  ,  29/03/2014

„Informacje z artykułu podane były we wczorajszych głównych wiadomościach na tvp 1.
Odrzucający (M.A. Mentrak, miro von kässelbach) z powodu "nieprawdziwe informacje" żyją chyba w jakimś innym świecie.” http://eiba.pl/dr
P.S.
Nie dziwię się zatem, jeżeli ludzie się bronią przed tego typu osobami.

@viverti: To, że coś zostało podane w serwisie informacyjnym jakiejkolwiek telewizji nie oznacza wcale, że jest to informacja prawdziwa. Gdyby tak było, nikt nigdy nie publikowałby dementi.

  ,  29/03/2014

@Michał Aleksy Mentrak:
Wypadałoby zatem podać (zalinkować) to dementi w komentarzu.
A swoją drogą, główne wydanie wiadomości TVP 1 w moim przekonaniu jest wiarygodnym źródłem informacji.

Wygląda na to, że eioba pragnie mieć tylko autorów jednego rodzaju, smutne ale trzeba poszukać innego portalu.
Myślę, że za chwilę ten portal zostanie zdominowany przez autorów "bajkolubych', z którymi nie będzie można podjąć żadnej dyskusji by nie urazić ich uczuć. Dziwi mnie takie podejście administracji, bo może się okazać że przez swoje działania straci wielu wartościowych autorów.

@Krzysztof Mrozowski: trudno bedzie znalezc takie portale Krzysztofie (Racjonalista.pl?), sieciowe brygady ojca na zawsze dyrektora, maja zadanie przeniknac wlasnie do takich dekadenckich Struktur i zgrupowan ludzi, ktorzy nie zupelnie swymi wypowiedziami bädz komentarzami potwierdzaja slusznosc jedynie prawdziwej ......
Jesli jednak uda ci sie jednak cos znalezc to chetnie podaze za toba

@miro von kässelbach: Zastanawiam się, czy zupełnie nie zrezygnować z takiej formy aktywności i nie zamienić jej na jakąś bardziej namacalną. Internet zaczyna mnie uzależniać (vivi napisała art na ten temat), a dyskusje z oszołomami i jak to słusznie zauważyłeś"sieciowe brygady ojca na zawsze dyrektora" do niczego nie prowadzą, bo odzew osób postronnych czytających nasze wypowiedzi jest znikomy ( a głównie o to mi chodzi by otworzyć im oczy )

  adammm,  03/04/2014

@Krzysztof Mrozowski: Utopia, nie przekonasz fanatyka. Odchodzić szkoda z portalu, ale zbojkotować można i trzeba takie osoby poprzez nieczytanie, niekomentowanie, niedyskutowanie z nimi. Właśnie Vivi uświadomiła mi to, że największą porażką tych osób jest brak zainteresowania nimi. Nie dać się sprowokować i ignorować zaczepki.

Wydaje się, że w dobrym tonie było by gdyby administracja chciała się odnieść do tego artykułu, brak komentarza będzie oznaczało, że admini mają gdzieś swoich forumowiczów.


Mentrak ciska piorunami na amina con e.i.o.b.a.
Amin sprytnie mu kontruje, Mentrak popisz dla z.a.i.o.b.a.

Funkcja blokowania użytkowników na wniosek innego użytkownika - potocznie nazywana czarną listą, jest obowiązującym rozwiązaniem w Internecie. Można ją znaleźć zarówno w serwisach pocztowych (jako listę nadawców, od których nie chcemy otrzymywać korespondencji), w serwisach społecznościowych typu Facebook (jako listę użytkowników, którzy nie mogą pisać w naszym profilu), a także w serwisach blogow ...  wyświetl więcej

@Administracja: Nie chcę wypowiadać się za Michała, ale wszystkie komentarze jakie napisał były merytoryczne, wnoszące bardzo wiele do artykułów, były również krytyczne, ale niebezzasadnie. Autor, który domagał się blokowania był bezradny wobec zarzutów jakie stawiał P. Mentrak, jedynym więc wyjściem było domaganie się blokowania. Dziwi mnie, że administracja nie domagała się szczegółowej argument ...  wyświetl więcej

  adammm,  03/04/2014

@Krzysztof Mrozowski: Też tak uważam i nie chciałbym być pozbawiony czytania komentarzy pana Michała, które są merytoryczne i ciekawe. Jedyna moja rada to nie wdawać się w dyskusję z niektórymi osobami, ignorować ich artykuły, nie odpowiadać na zaczepki. Sam miałem przyjemność raz wkręcić się w taką dyskusję i ogromnie żałowałem, więc postanowiłem tylko czytać i pisać komentarze z tymi, z którymi można dyskutować jak cywilizowani ludzie. Pozdrawiam.

@Krzysztof Mrozowski: Objęcie użytkownika funkcją blokowania komentowania artykułów konkretnego autora odbywa się na wniosek danego autora, ale jest również poprzedzone naszą analizą dyskusji i głosów jakie dana osoba dodaje. Trudno byłoby tutaj nam powołać się na konkretny przykład dotyczący Pana Mentraka, ale często zdarza się, że jakaś osoba np. zawsze odrzuca artykuły danego użytkownika, lub t ...  wyświetl więcej

@Administracja: Trudno byłoby tutaj nam powołać się na konkretny przykład dotyczący Pana Mentraka,
Właśnie o to chodzi, że jest to bardzo jednostronne, nie przypominam sobie aby P Mentrak wypowiedział się jako pierwszy w sposób obrażający kogokolwiek, jeżeli już to czynił to jako riposta na bardzo nieładne zachowania.
Jjeżeli decydujemy się na publikację w tym portalu musimy się licz ...  wyświetl więcej

  liwa,  03/04/2014

@_serpico_: daj sobie na wstrzymanie panie Serpico...
ostrożnie z tymi oskarżeniami, nie wywołuj wika z lasu, oki?

  liwa,  03/04/2014

@_serpico_: o co ci chodzi?? znowu zaczynasz swoje "akcje"?
nie mam ochoty wdawać się w twoje "dyskusje".. ani brać udziału w rozmowie z tobą..

A masz wszystkie fora zablokowane, czy tylko niektóre? Bo ja miałam taki problem - pojawiały mi się podobne komunikaty, a okazało się, że miałam w przeglądarce wyłączoną Javę :) i tylko tyle...

@cccala: Funkcja, o której mowa w artykule, dotyczy blokowania wypowiedzi i głosów pewnych konkretnych osób, pod publikacjami autorów którzy tego sobie nie życzyli. Nie jest to więc blokada na cały serwis itd.

@_serpico_: Dlatego, uważam, ze rolą admina jest kontrolowanie portalu pod kątem treści szkodliwych (nawoływanie do nienawiści, rasizmu, faszyzmu itp) resztę należy zostawić forumowiczom. Na marginesie nie wiem co Cię tak bawi w komentarzach, a już szczególne w osobach głosujących, ale skoro to Cię bawi, to miłej zabawy życzę i pozdrawiam.

@_serpico_: Być może komuś przeszkadza wiele kont, mnie akurat nie, nie dociekam w swoich dyskusjach czy dana osoba rozmawia ze mną z tego czy innego konta.Co do nienawiści do kościoła to jeżeli masz na myśli nielubienie tej organizacji, to masz rację, jeżeli jednak myślisz o nienawiści prowadzącej do przestępstwa, to się mylisz. KK w swojej historii wielokrotnie nawoływał do nienawiści innych nac ...  wyświetl więcej

  ryh,  03/04/2014

@Administracja: " Być może część osób chętnie poczytałaby kłótnie pomiędzy użytkownikami, jednak my uważamy że takie wypowiedzi zaniżają po prostu poziom serwisu i odstraszają osoby, które chcą tutaj publikować..."
----Szanowni Państwo próba naprawiania świata metodami administracyjnymi zawsze skazana jest na porażkę. Musicie zdać sobie sprawę że poziom intelektualny wypowiedzi uczestników ...  wyświetl więcej

  ,  03/04/2014

Gównoburza - w dodatku na głównej stronie serwisu.
Ludzie, idźcie sobie pooglądać "dlaczego ja", "trudne sprawy", "ukryta prawda", "ten dzień odmienił moje życie", "pielęgniarki", "szpital", "W 11", "detektywi", "Malanowski i partnerzy", "zdrady", "rozmowy w toku" czy jakiś serial np. "na wspólnej", etc. i nie zaśmiecajcie serwisu.

  Compas,  09/04/2014

@viverti: Dobra rada jednak wiele osób z braku zajęć lub hobby woli zaśmiecać ludziom strony lub fora i to nie wiadomo w jakim celu. Właśnie dlatego na forach oraz stronach przydają się moderatorzy, którzy czuwają nad porzadkiem 24/7 ponieważ tylko wtedy zachowany jest ład i porządek http://compas.us

Michał Aleksy Mentrak odszedł po długiej chorobie. Gdyby ktoś, kto znał Michała, chciał uczestniczyć w pogrzebie, to podaję informację od jego córek:

Drogie Znajome i Znajomi Michała,
chciałyśmy poinformować, że w niedzielę po długiej chorobie zmarł nasz Tata.
Pogrzeb odbędzie się 26 czerwca na Cmentarzu Bródnowskim. Spotykamy się o godzinie 10:00 za bramą od ulicy Odrowąża.

...  wyświetl więcej

  zzosia,  24/06/2015

@Skalny Kwiat Smutna wiadomość, dziękuję Kasiu za przekazanie...

@Skalny Kwiat: Ile miał lat śp.Michał Aleksy Mentrak?Kondolencje dla rodziny. Bardzo przykra wiadomość.

  zzosia,  24/06/2015

@Marek Lipski: 61

Nie spotkamy się już. Mieliśmy to zrobić jak tylko zdrowie Michała zacznie się poprawiać- przykro mi :(

Zegnaj Michale, byles waznym czlonkiem naszej Eiobowej spolecznosci.
Z humoru zawartego w jego komentarzach wcale nie wynikalo, ze byl powaznie chory.
Kondolencje dla Rodziny.
Trudno mi bylo dojsc dosiebie po odejsciu Zbyslawa.
Oto jak Michal pocieszal mnie po ogloszeiu na Eiobie informacji o smierci Pana Zbyslawa:
"Zbysław dość często bywał w Warszawie lub jej o ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska