JustPaste.it

Płytki do łazienki – właściwy wybór

Podczas wykańczania łazienki mało osób decyduje się na projektanta wnętrz. Zazwyczaj sami staramy się je zaprojektować, co przynosi równie wiele przyjemności, jak i bólu głowy.

Podczas wykańczania łazienki mało osób decyduje się na projektanta wnętrz. Zazwyczaj sami staramy się je zaprojektować, co przynosi równie wiele przyjemności, jak i bólu głowy.

 

Jedną z podstawowych trudności, które stają na naszej drodze do wymarzonej łazienki, jest wybór glazury łazienkowej. Najprostszym sposobem na uniknięcie błędu to wybór płytek z jednej kolekcji, która została opracowana przez producenta. Dzięki temu mamy pewność, że płytki będą tworzyć idealną całość.

Płytki łazienkowe – podłoga
Płytki podłogowe posiadają określoną klasę ścieralności, która nadana jest przez producenta. Do łazienki, do której wchodzi się w obuwiu najlepiej zdecydować się na płytki III bądź IV klasy ścieralności. Natomiast to łazienki prywatnej można wybrać płytki II klasy. Jednakże należy pamiętać o tym by nie były one zbyt śliskie. Obecnie producenci zamieszczają piktogramy, które informują o właściwościach płytek. Dzięki nim bez problemu będziemy wiedzieć, które płytki przeznaczone są na podłogę w określonym pomieszczeniu.

Łączenie płytek – różni producenci
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że płytki od rożnych producentów są niemal identyczne - nic bardziej mylnego. Zazwyczaj mają one inną grubość i wymiary. Z tego też względu lepiej nie łączyć płytek różnych producentów w jednym pomieszczeniu, a już na pewno nie w jednej płaszczyźnie. Jeżeli jednak pokusimy się o takie połączenie, w takim razie najlepiej łączyć np. gres z mozaiką szklaną, czyli kontrastowe materiały. Jednakże w takich połączeniach musimy liczyć się z niedopasowaniem wymiarów oraz utrudnieniami przy układaniu.  Bezpiecznym wyjściem w takich sytuacjach jest zmiana kierunku układania.

Łączenie płytek – różne partie
Niestety pomimo tej samej receptury mieszania koloru, po wypaleniu w piecu, odcień danej partii może minimalnie różnic się od innych. Z tego też względu na paczkach zawsze znajduje się oznaczenie tonu. W sytuacji gdy zabraknie nam płytek, dokupując nowe, dokładnie czytajmy opakowania by upewnić się, że odcienie się zgadzają. Ton określa się za pomocą cyfr bądź liter – ważne by w rubryczce TON znajdował się ten sam symbol.

 

Źródło: http://www.ceramika-arte.pl/