JustPaste.it

Rękodzieło - Czy to dobry pomysł na biznes?

Rękodzieło, odmiennie handmade. Zgodnie z definicją to wyroby wytarzane metodą nieprzemysłową. Mają walory artystyczne, zazwyczaj uwzględniają pierwiastki regionalne.

Rękodzieło, odmiennie handmade. Zgodnie z definicją to wyroby wytarzane metodą nieprzemysłową. Mają walory artystyczne, zazwyczaj uwzględniają pierwiastki regionalne.

 

W Polsce nierzadko to po prostu pomysł na biznes, na dodatek zawładnięty przez panie. Opuszczają one stanowiska w firmach na rzecz budowania własnej firmy. Wykorzystują to co otrzymały od Boga, czyli talent. Niejednokroenie pada jednak pytanie - Czy da się z tego wyżyć?

Przedsiębiorstw o profilu handmade jest w Polsce naprawdę dużo. Związane jest to z drobnymi nakładami jakie trzeba ponieść, aby rozpocząć prowadzenie takiej firmy. Produkty można wytwarzać wręcz w domowym zaciszu, bez przymusu zakupu wysokospecjalistycznego i kosztownego oprzyrządowania. Półwyroby, z których wytwarza się produkty są ogólnodostępne i niedrogie. Spowodowało to, że na rynku zaczęło się robić ciasno, a walka o klienta jest na wysokim poziomie. Tylko odznaczające się w stosunku do innych koncepcji rękodzieła mają szansę aby odnieść sukces.


W Polsce, konsumenci znudzeni już są powszechnie dostępnymi artykułami, które może nabyć każdy, bez wyjątku. Coraz częściej poszukują oni szczególnych i niepospolitych wyrobów. Na przykładzie takiego biznesu można zauważyć również, jak zmienił się polski klient. Niegdyś nastawiony głównie na koszty, dziś poszukujący rzadkich marek, z którymi się utożsamia i może za nie zapłacić więcej.


Następną mocną stroną działalności handmade jest to, że sprzedaż dokonuje się głównie w Internecie. Wystarczy założyć sklep internetowy. Nie potrzeba podnajmować powierzchni biurowej, zatrudniać pracowników itp. To kolejny fakt, dający dowód na niskie koszty prowadzenia takiej firmy. Walorem sklepu internetowego jest też niczym nie ograniczona ilość potencjalnych konsumentów. Wszyscy ludzie na kuli ziemskiej mający wgląd do Internetu mogą korzystać z oferty.


Jakie produkty handmade można spotkać na rynku?

Najpopularniejsza jest biżuteria, ceramika artystyczna, tkaniny ozdobne, ubrania i galanteria. Choć tak naprawdę można zakupić niemalże wszystko o czym się marzymy. Wielu trudniących się rękodziełem z przyjemnością podejmuje zamówienia indywidualne i produkuje zaprojektowane przez klienta artykuły.


Jakimi metodami wytwarzane są dobra rękodzielnicze?

Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane do tworzenia np. tkanin ozdobnych czy ciuchów są robótki ręczne na drutach czy szydełku. Kolejną wartą uwagi metodą jest fusingu. Wykonuje się nią produkty ze szkła. Ta niejasno brzmiąca nazwa to topienie szkła w naprawdę wysokiej temperaturze. Części szkieł wielobarwnych i bezbarwnych układane są na specjalnie, ręcznie opracowanych formach i topione w piecu o temperaturze od około 600 do około 800 stopni. Stosowane są jeszcze dopełnienia, takie jak barwniki do szkła, opiłki metali czy minerały. Manualnie robione matryce w połączeniu z dodatkowymi elementami powodują, że stworzone dobra to prawdziwe dzieła sztuki. Bardziej popularną metodą jest decoupage, czyli wykrawanie kolaży z papieru i przyklejanie ich na różne przedmioty w taki sposób, by wyglądały jak malowane. Tą metodą dekorowane są takie produkty jak pudełka, doniczki, butelki, talerze, ubrania, wazony itp. Można wykorzystywać różne tonacje i motywy. Najczęściej występującymi motywami są szablony ludowe czy kwiatuszki, tak samo popularne są tematy abstrakcyjne.


Jak łatwo zauważyć handmade może być ciekawym pomysłem na zapełnienie wolnego czasu, doskonalenie swoich talentów, zamiłowań czy wręcz sposobem na zarabianie. Niezwykle budujące jest to, że coraz większa ilość pań w Polsce się tym zajmuje, postawiło na swój biznes i nierzadko osiągają w tym ogromne sukcesy.