JustPaste.it

Jakie wybrać grzejniki - Czyli optymalny wybór grzejników do twojego domu.

Odpowiedni dobór grzejników jest kluczowy dla skutecznego, a zarazem oszczędnego ogrzewania pomieszczeń. Kompendium wiedzy nt. wyboru grzejników.

Odpowiedni dobór grzejników jest kluczowy dla skutecznego, a zarazem oszczędnego ogrzewania pomieszczeń. Kompendium wiedzy nt. wyboru grzejników.

 

Odpowiedni dobór grzejników jest kluczowy dla skutecznego, a zarazem oszczędnego ogrzewania pomieszczeń. Grzejniki można podzielić ze względu na materiał wykonania (grzejniki stalowe i grzejniki aluminiowe), rozmiar oraz moc grzewczą.

Na początek rodzaj grzejnika...
Panelowy grzejnik stalowy czy grzejnik aluminiowy? Tu nie chodzi tylko o względy estetyczne, a o właściwości materiałów z których są one wyprodukowane.

Grzejnik stalowy jest najpopularniejszy. Za sprawą małej akumulacyjności cieplnej daje się bardzo dobrze sterować. Grzejnik stalowy jest także znacznie wytrzymalszy na skoki ciśnień w instalacjach. Grzejnik stalowy najlepiej sprawdza się w instalacjach zamkniętych, ale można stosować go w instalacjach otwartych pod warunkiem zastosowania inhibitora korozji. Niekwestionowaną zaletą grzejników panelowych jest ich bogaty wybór rozmiarów.

Grzejniki aluminiowe charakteryzują się dobrą przewodnością cieplną. Grzejnik aluminiowy nie powinien być  łączony z instalacją miedzianą - szybko doprowadzi to do korozji elektrochemicznej i po pewnym czasie powstaną miejscowe ogniska i grzejnik zacznie przeciekać (zalecamy instalację typu pex).

Ważne
Rozstaw przyłączy w przypadku grzejników aluminiowych pozwala na ich montaż w miejsce starych kaloryferów żeliwnych bez modyfikacji instalacji.

Dobór odpowiedniej mocy grzewczej najważniejszy!
Moc grzewcza mówi nam jaka jest zdolność grzejnika do oddawania ciepła pomieszczeniu. Zły dobór mocy grzewczej może sprawić, że nasze pomieszczenie będzie niedogrzane lub też grzejnik będzie musiał pracować na wysokich temperaturach co wpłynie na nasze rachunki. Wartość mocy grzewczej określa się dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego oraz temperatury pomieszczenia (wartości znajdujące się w tabeli mocy grzewczych). Obecnie polecany jest dobór grzejników wg parametru 55/45/20 - jest to grzanie niskotemperaturowe, jednakże w niedługim czasie użytkowania sprawia, że oszczędzamy na ogrzewaniu. Moc grzewcza grzejnika powinna być wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu.

Zapotrzebowanie na ciepło zależy od izolacji domu i może mieścić się w przedziale 80 - 200W/ m2:
-Dom dobrze izolowany ≈80 W/m2
-Dom średnio izolowany ≈120 W/m2
-Dom bez izololacji ≈160-200 W/m2

*Wskaźniki mają zastosowanie dla pomieszczeń o wysokości do 2,5 metra, dla wyższych pomieszczeń mnożymy wskaźnik * H pomieszczenia (w metrach) i dzielimy przez 2,5.

Rozmiar grzejnika - co oznaczają poszczególne symbole?
Grzejniki pokojowe:
Grzejnik stalowy (przykładowe oznaczenie : C22-600x800):
C22
-> C- grzejnik z podłączeniem bocznym (rury zasilające z boku);
-> pierwsza cyfra oznacza ilość płyt grzewczych  (może wynosić: 1,2,3);
-> kolejna cyfra w tym członie oznacza ilość konwektorów wewnątrz (blach falistych) może ich też nie być w ogóle wtedy widnieje cyfra 0 i są to grzejniki higieniczne idealne dla alergików, do szpitali (Ilość ta może wynosić: 0,1,2,3)

600X800
-> pierwsza wielkość oznacza wysokość grzejnika - 60cm, a druga szerokość - 100cm

Rozstaw przyłączy musi być zgodny z przygotowaną instalacją.

Zamiast litery C może się pojawić litera V będzie to grzejnik dolnozasilany (rury zasilające na dole) np. V22-600x800

Grzejnik aluminiowy
W grzejniku aluminiowym rozmiar ogranicza się do rozstawu przyłączy, natomiast szerokość można regulować dokładając lub odejmując żeberka. Wysokość grzejnika aluminiowego jest oznaczana np. H500 - oznacza to, że rozstaw wynosi 50cm

Grzejnik łazienkowy:
W przypadku grzejnika łazienkowego oznaczana jest szerokość i wysokość
np. Grzejnik łazienkowy 550 x 940 oznacza to szerokość 55cm oraz wysokość 94cm

Przy wyborze rozmiaru należy nadal pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy grzewczej grzejnika