JustPaste.it

Rosnące ceny leków i kosmetyków

Ceny leków, suplementów diety i kosmetyków są coraz wyższe, a różnice cen mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent.

Ceny leków, suplementów diety i kosmetyków są coraz wyższe, a różnice cen mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent.

 

Gdzie najtaniej kupić leki i kosmetyki? Apteki internetowe czy tradycyjne? A może drogerie lub serwisy aukcyjne w Internecie? Gdzie jest najtaniej i jak duże są różnice w cenie?

Konkurencja na rynku leków i kosmetyków jest bardzo duża. Apteki, drogerie i sklepy, zarówno te tradycyjne, jak i internetowe, prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów na przyciągnięcie nowych klientów. Wysokie rabaty, promocje, karty stałego klienta, programy lojalnościowe, darmowa dostawa do domu, gratisy i prezenty do zakupów, a przede wszystkim – niskie ceny. To dobra sytuacja dla potencjalnych klientów, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać atrakcyjnych ofert. Wyniki badań z 2012 roku* przeprowadzone wśród aptek tradycyjnych i internetowych jednoznacznie wskazuje, że taniej i wygodniej jest robić zakupy w Internecie.

 

c198729b31ea20de219646f8b30f80c0.jpgfot. StockMonkeys.com, creative common licence

 

Dlaczego tak szybko rośnie popularność e-aptek?

Już ponad 300 tys. Polaków dokonuje zakupów leków i suplementów diety w Internecie, a 3,5 mln użytkowników miesięcznie odwiedza strony 5-ciu największych e-aptek. To ogromny rynek, który z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Szacuje się, że roczna dynamika wzrostu rynku farmaceutycznego w Internecie to blisko 15%.

Skąd tak duża popularność e-aptek? Odpowiedź jest prosta – w sieci jest po prostu taniej. Niezależnie od przeznaczenia farmaceutyku, kupując w sieci – zawsze oszczędzamy. Średnio na jednym produkcie zaoszczędzimy około 10%, jednak wiele produktów jest tańszych w Internecie nawet o 20% w stosunku do cen w aptekach stacjonarnych. Według wspomnianego raportu najwięcej można zaoszczędzić na preparatach z kategorii: leki przeciwbólowe (ponad 13%), serce i ciśnienie (prawie 12%) oraz układ pokarmowy (blisko 11,5%). Najmniejsze oszczędności są widoczne wśród preparatów urodowych i kosmetyków (około 6%), tych związanych z dietą i odchudzaniem (niecałe 6%) oraz z kategorii ciąża i macierzyństwo (ponad 3,5%). Co ciekawe – zdarzają się produkty z wymienionych kategorii, których ceny są nawet o kilkadziesiąt procent niższe w e-aptece niż w tradycyjnej placówce.  Jeśli dodamy do tego jeszcze darmową dostawę (zwykle po przekroczeniu określonej kwoty za zakupy), to mamy spore oszczędności, a dodatkowo – zakupy zostaną dostarczone do domu.

Ale nie tylko cena ma znaczenie w przypadku e-aptek. Za aptekami internetowymi przemawia także wygoda – nie musimy stać w kolejce, zakupy robimy bez wychodzenia z domu, a produkty otrzymujemy prosto do domu. Dla wieku kupujących ważna jest także dyskrecja tego rodzaju zakupów, szczególnie w przypadku problemów intymnych i „wstydliwych”. Badanie wykazało także, że e-apteki oferują także nawet do 10 tys. produktów. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że w aptekach tradycyjnych znajdziemy ich średnio o połowę mniej.

Na aukcjach tanio, ale czy bezpiecznie?

Konkurencyjne cenowo dla e-aptek są zakupy na aukcjach internetowych. Jednak trzeba pamiętać, aby sprawdzić wiarygodność i rzetelność sprzedawcy. Ponadto warto najpierw przekonać się, czy suplementy lub kosmetyki są na pewno oryginalnymi produktami. Zbyt niska cena powinna wzbudzić podejrzenia, dlatego warto najpierw poszukać opinii o sprzedawcy od poprzednich kupujących.

*Źródło: Raport pt. Ceny leków, suplementów diety i kosmetyków w aptekach tradycyjnych i e-aptekach z marca 2012 roku wykonane przez http://freshpharma.pl/ przy udziale magazynu OSOZ i apteki http://nowafarmacja.pl/