JustPaste.it

Zachełmie - piękna sudecka osada

Zachełmie to urokliwa mała osada położona u stóp jednego z najpiękniejszego pasma Sudetów - Karkonoszy. Do Zachełmia trafimy z drogi nr 366 wiodącej z Sobieszowa do Podgórzyna.

Zachełmie to urokliwa mała osada położona u stóp jednego z najpiękniejszego pasma Sudetów - Karkonoszy. Do Zachełmia trafimy z drogi nr 366 wiodącej z Sobieszowa do Podgórzyna.

 

7c74dd186f4b6ec0578fc1bb239dbdf0.jpg

U genezy powstania osady leżą religijne prześladowania. Działo się to w okresie Wojny Trzydziestoletniej w pierwszej połowie XVII wieku, gdy garstka Czechów, szukając schronienia, przebyła masyw Karkonoszy i osiedliła się na jego północnych zboczach. Początkowo Zachełmie było wioską drwali, ale prędko wioska zasłynęła z uprawy wiśni. Niezwykłe walory krajobrazowe i górski klimat szybko przyciągnęło rzeszę turystów – od końca XIX wieku Zachełmie przemienia się powoli w wieś letniskową. Z całych Niemczech przybywają tu zainteresowani unikalną przyrodą Karkonoszy urlopowicze, by zaznać nieco spokoju i pooddychać rześkim powietrzem.

W Zachełmiu rezydowali znamienici goście. Swoją posiadłość „Berghof” miał tu dr inż. Alfred Wilm, wynalazca duraluminium, zaś jego brat Bernhard był znanym filozofem i dramatopisarzem, bliskim przyjacielem noblisty Gerharta Hauptmanna, mającego swoją willę w pobliskim Jagniątkowie. To właśnie Bernhard rozpropagował charakterystyczne koszule noszone przez tutejszych chłopów. Dzięki Bernhardowi na początku XX wieku wiele mówiono w całej prowincji o „Saalberger Hemden”, „koszulach zachełmiańskich.

Kolejną barwną postacią Zachełmia był poeta Christian Saalberg, który tak bardzo ukochał te strony, że niejako w hołdzie, zmienił swoje nazwisko (niem. Saalberg = Zachełmie). Zresztą sama jego poezja jest wyrazem umiłowania gór i ich zjawiskowego piękna i również często traktuje o tej małej, urokliwej osadzie.

Nie wypada nie wspomnieć też o słynnym kompozytorze, przyjacielu Karola Szymanowskiego Ludomirze Różyckim, który w Zachełmiu posiadał swoją willę „Pan Twardowski” (zdjęcie powyżej). Tutaj kompozytor spędził swoich ostatnich kilka lat życia. Jego imieniem nazwano dolinę, w której mieszkał, a także pobliską przełęcz.

Dodajmy jeszcze, że zwiedzając okolice, możemy natrafić na świetnie zachowane domostwa w stylu sudeckim. Są to domy przysłupowe z dwuspadowym dachem. Styl ten zwany bywa także łużyckim.

Głównymi atrakcjami Zachełmia są oczywiście Karkonosze. Przez okolice przechodzą liczne szlaki turystyczne w kierunku głównej grani Sudetów. Nieopodal także znajduje się słynny Zamek Chojnik górujący nad Kotliną Jeleniogórską.

Zachełmie to świetne miejsce na urlop. Jest tu cicho i ustronnie. Miejsce to posiada wybitne walory krajobrazowe, a także jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki Karkonoszy.

 

 

 

 

 

Więcej informacji o Zachełmiu na tej stronie