Login lub e-mail Hasło   

Woda z własnego ujęcia źródłem sporych oszczędności

Jednym dynamiczniej rosnących kosztów eksploatacji są koszty wody. Woda z wodociągu ma wysoką cenę dlatego rozsądniej jest czerpać ją ze studni.
Wyświetlenia: 2.604 Zamieszczono 04/05/2014

Koszty utrzymania domu dynamicznie rosną.

Coraz wyższe też są koszty wody dostarczanej przez sieci wodociągowe. Woda z wodociągu jest co prawda uzdatniana i badana jednak powoduje to tak jak wysokie koszty utrzymania i modernizacji wodociągu dynamiczny wzrost jej ceny. Dlatego też bardzo rozsądną alternatywą jest czerpanie wody z własnej studni wykorzystując do tego pompy głębinowe lub jeśli lustro wody wybija wysoko pompy. ssące.

Praktycznie na każdej działce można wydrążyć studnię i czerpać z niej wodę gdyż znajdują się w głębi warstwy wodonośne.

Obowiązujące obecnie przepisy tj. ustawa "Prawo Wodne" umożliwia wykopanie własnej studni bez potrzeby uzyskania nawet pozwolenia przy zachowaniu odpowiednich uwarunkowań :
1) Pobór wody z ujęcia nie powinien być większy niż 5000 litrów na dobę ;
2) Wydajność pompy do czerpania wody nie może przekraczać 500 litrów na godzinę;
3) Studnia nie powinna być głębsza niż 30 metrów.
Gdy studnia znajduje się dalej niż 5 metrów od granicy posesji nie potrzebna również zgody sąsiada.
Ze względów sanitarno-epidemiologicznych wprowadzono ograniczenia co do odległości w jakiej odwiert może znajdować się od obszarów mogących bezpośrednio spowodować skażenie ujęcia oraz warstwy wodonośnej. Dlatego też studnia może znajdować się dalej niż:
- 7,5 metra od przydrożnego rowu melioracyjnego ;
- 15 metrów od szamba lub inwentarskiego budynku oraz wydzielonych miejsc hodowli zwierząt;
- 30 metrów od od drenów rozprowadzających ścieki oczyszczonych biologicznie ;
- 70 metrów od drenów rozprowadzających ścieki nieoczyszczone biologicznie.
Praktycznie oznacza to, że decydując się na wywiercenie własnej studni na większości działek budowlanych nie można budować oczyszczalni ścieków. Jest to jeden z najważniejszych warunków, który należy spełnić dokonując odwiertu niezależnie od tego czy pobierana ze studni woda będzie używana do celów spożywczych czy tylko do podlewania lub nawadniania ogrodu. Dzieje się tak, gdyż skażeniu może ulec cała warstwa wodonośna przez co woda pobierana z innych studni korzystających z tej warstwy może być również skażona. O ile woda z wodociągu jest stale badana pod względem chemicznym i bakteriologicznym o tyle badania wody pompowanej z własnego ujęcia są wykonywane sporadycznie.
Pomimo konieczności spełnienia tych wszystkich surowych wymogów tłoczenie wody z własnej studni nawet z głębszych ujęć, gdzie woda musi być pompowana przez pompy głębinowe jest ona i tak co najmniej kilka razy tańsza od wody z wodociągu.

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17572
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5993
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11783
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3584
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10998
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5441
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66929
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 29904
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21558
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27657
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1425
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3343
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3303
 
Autor
ArtykułJest jeszcze jeden a może kilka powodów dla których urząd gminy ,czy starostwo nie pozwolą postawić prywatnemu inwestorowi na własnej dużej działce przydomowej oczyszczalni ścieków;
Między innymi to, że gmina będąca właścicielem lub współwłaścicielem zakładu eksploatacji urządzeń komunalnych zarabia krocie z niby oczyszczania tych że ścieków.Gminie zależy na tym aby woda ścieki i odpady był ...  wyświetl więcej

Trzeba dodać, że własną wodę trzeba jeszcze najczęściej uzdatnić. Przeważnie woda z własnego ujęcia ma nadmiar żelaza, które zanieczyszcza wszystko na rdzawy kolor.

  ulmed,  05/05/2014

Jak podłączysz się do kanalizacji to i tak założą Ci licznik.

Pompowanie wody to jedno, ale wodę trzeba też odfiltrować, magazynować i ogrzewać. Tutaj świetnie sprawdzają się zbiorniki takie tutaj: http://www.hydrokomplet.pl/oferta Biorąc pod uwagę nadchodzące podwyżki wody sam zastanawiam się nad zbudowaniem własnego ujęcia z systemem magazynowania, np. za pomocą zasobnika buforowego.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska