Login lub e-mail Hasło   

Luksemburczykiem być

negocjuj pan, panie jak Arab z Żydem, ale płać pan do cholery jak człowiek (zasłyszane na targowisku)
Wyświetlenia: 8.309 Zamieszczono 06/05/2014

Najlepiej zarabiającymi narodami w Europie są Szwajcarzy, Luksemburczycy i Duńczycy. Polacy plasują się dopiero na 23. miejscu.

Nie mamy powodów do radości. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto wynosi w Polsce 842 dol. To ponad sześciokrotnie mniej niż w stojącej na czele zestawienia Szwajcarii czy ponad czterokrotnie mniej niż u Niemców. Polskę wyprzedzają także takie kraje jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja, ale one są pogrążone w głębokim kryzysie, przed nami także Turcja czy Czechy.

Taki jednak sposób porównywania jest pełen wad. Zniekształcenie tego obrazu powodują chociażby wahania kursów walutowych. Obecna średnia płaca w Polsce wyrażona w dolarach jest ciągle niższa od tej z 2008 roku, kiedy za dolara płaciło się nieco ponad 2 złote, a od tego czasu przeciętne wynagrodzenie w Polsce co roku rosło. I to zarówno nominalnie jak i realnie. Trzeba też pamiętać, że jest to porównanie  średnich płac, a w Polsce takie wynagrodzenie jest osiągalne tylko dla .......1/3 pracujących.

Co to znaczy przeciętne.

Po pierwsze GUS zbiera te dane z podmiotów zatrudniających powyżej 9 osób. Zatem nie uwzględnia się danych z najmniejszych firm w których pracuje ok. 5,5 mln osób. Możemy szacować, że dane na temat przeciętnego wynagrodzenia zbierane są od ok. 40 proc. pracujących. Małe firmy do krezusów raczej nie należą. Np. małe firmy budowlane są z reguły podwykonawcami na samym dole biznesowej drabiny.

Po drugie GUS podaje zawsze dane brutto. Miesięczne dane uwzględniają także różnego rodzaju premie, wypłaty z zysku, nadgodziny itp. Widać to szczególnie w grudniu, gdy przeciętne wynagrodzenie jest  zawsze znacznie wyższe.

Po trzecie wzrost płac podawany przez GUS oznacza wzrost nominalny. Realny wzrost płac występuje tylko wtedy gdy nominalny wzrost wynagrodzeń jest większy od inflacji mierzonej wskaźnikiem CPI.

Po czwarte przeciętne miesięczne wynagrodzenie liczone jest jako średnia ze wszystkich badanych wynagrodzeń. Oznacza to, że osoby o wysokich  wynagrodzeniach mają większy wpływ na kształtowanie się tego wskaźnika niż osoby o niskich dochodach.

Wypłata półmilionowej premii panu od stadionu narodowego zawyża procentowo najniższe wynagrodzenie dość znacznie. Statystyczny biedak się bogaci. Może się i ucieszy, tyle, że tych pieniędzy nie widzi.

Bardziej obiektywnym wskaźnikiem byłaby nie średnia, a mediana, ale wówczas statystyki byłyby jeszcze smutniejsze.


Czy jest aż tak kiepsko?

Niezupełnie. W każdym z europejskich krajów ceny kształtują się inaczej. A jak pokazują dane Eurostatu różnice są znaczne: Szwajcaria nie tylko jest krajem z najwyższymi płacami, ale także z najwyższymi cenami – o 58 proc. wyższymi od średniej dla Unii Europejskiej (to dane za 2012 rok, jeszcze bez Chorwacji).

Różne poziomy cen powodują, że siła nabywcza podobnych wynagrodzeń jest inna. Po uwzględnieniu tego faktu okazuje się, że różnice są znacznie mniejsze.

W tym zestawieniu Polska zajmuje 17. miejsce i wyprzedza wszystkie kraje regionu z wyjątkiem Słowenii. Za nami znalazły się także takie państwa jak Portugalia czy Grecja, wyprzedza nas jednak Hiszpania, która co prawda jest dwa miejsca wyżej, ale różnica w sile nabywczej jest znacząca.


Choć Szwajcaria pozostaje na czele stawki to jej obywatele mają siłę nabywczą nawet nie dwuipółkrotnie większą od Polaków (poprzednio różnica była sześciokrotna), a Niemcy nie mają nawet dwukrotnego przebicia (wcześniej czterokrotne).

Skąd się bierze taka różnica w wynagrodzeniach?

Ekonomiści w pierwszej kolejności wskazują na niską wydajność pracy. Według danych OECD za 2011 rok wydajność pracy w Polsce wynosi 43,5 proc. tego co w USA. Tymczasem w Niemczech i Francji wskaźnik ten przekracza 90 proc. W Hiszpanii wynosi on 78,8 proc., a w Grecji i Portugalii ok. 54 proc.

Jesteśmy leniwi?

Nie. Jesteśmy jednym z najpracowitszych narodów w Europie. W porównaniu z innymi nacjami można by rzec, że jesteśmy pracoholikami. Niska wydajność to wynik niskiej innowacyjności, brak nowoczesnych technologii, niedobor kapitału, czy po prostu braku globalnych firm. One  wszędzie na świecie płacą pracownikom najwięcej, dzięki temu, że osiągają wysoką wydajność.

Nie bez znaczenia jest też poziom zatrudnienia. Po prostu im więcej osób pracuje w danym kraju, tym mniejszą ilość osób grupa pracująca musi utrzymać. Nie chodzi tu o własne potomstwo, ale innych nieproduktywnych jak służby mundurowe, urzędnicy, emeryci i renciści.


W Polsce na 38 mln obywateli pracuje ok. 15,6 mln osób. Daje to wskaźnik zatrudnienia na poziomie 59,7 proc. (procent pracujących w grupie wiekowej 15-64), podczas gdy średnia UE wynosi 64,1 proc., a w większości zachodnich krajów wskaźnik ten przekracza 70 proc.

To nie wszystkie powody niskich zarobków. Fundacja „Pomyśl o przyszłości” wymienia ich 21. Najważniejsze z nich:

- niski poziom prawa podatkowego i gospodarczego niesprzyjające przedsiębiorcom,
- słabo rozwinięta infrastruktura,
- mała ilość krajowych firm o globalnym znaczeniu,
- wysokie odsetki od zaciągniętego przez państwo długu,
- duża szara strefa,
- korupcja,
- marnotrawstwo publicznych pieniędzy,
- opieszałość systemu wymiaru sprawiedliwości,
- rozdęta ponad miarę biurokracja,

W ciągu ostatnich 7 lat realne wynagrodzenie wzrosło o 25 %. Jeszcze ok. 70 lat i dogonimy Luksemburg. Na koniec jednak dobra wiadomość. Najniższe wynagrodzenie rośnie u nas ostatnio najszybciej w UE. Oby się nie zatrzymało lub nie daj Boże wykoleiło.

A może wypowiedzieć wojnę Luksemburgowi i natychmiast się poddać. 


Źródło Forbes, bankier.pl, GUS.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 768
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73264
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648154
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15101
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21568
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40514
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17439
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13131
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53288
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22660
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18146
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23229
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

to, że najniższa krajowa rośnie to nie jest wcale dobrze. to nie stan gospodarki o tym decyduje tak jak o średniej a "rządzący" ustawodawczo podnoszą minimalną płace. wg ekonomistów szkoły austrackiej m.in heyka i freedmana minimalna płaca jest błędem i im wyższa tym bardziej przeszkadza w rozwoju.

jeszcze z okazji 10 lecia okupacji unii moze przytocze pare faktów które są pomijane
dane są gusowskie
1995-2004 2004-2013
wzrost handlu zagranicznego 130% 69%
sredni roczny wzrost gospodarczy 4,6% 4%
wartość inwestycji zagranicznych 48,4mld 97,8mld
bezrobocie 19% 13,8%
liczba osób na emigracji 800tys 2,1mln
pkb na osobe do sredniej ue 51% 67 ...  wyświetl więcej

  andrew90  (www),  19/05/2014

Chyba nigdy nie doczekamy takiej minimalnej w Polsce. Szkoda.

@andrew90: jakby dzisiaj dali tak minimalną jak w luksemburgu to bezrobocie siegnełoby 95%. wiec może i byś się doczekał takiej minimalnej, ale byś nie pracował

  Oktawiusz  (www),  22/08/2014

Polska musi robić to co robiły kraje bogate zanim się nimi stały ~M. Friedman

  lazy_woj  (www),  15/10/2014

@Oktawiusz: Dokładnie tak, ale ludzie chcieliby już żeby wszystko było tak jak w krajach bogatych - i socjal i wynagrodzenia i prawa i podatki... A nas zwyczajnie na to wszystko jeszcze nie stać.

  PEREHOT,  31/03/2015

kilka faktow z wlasnego przykladu ....drobnego przedsiebiorcy:
-nie mam urlopu
-kiedy zachoruje za tzw. l-4 dostaje pieniadze od ZUS-u po 60 dniach
-place (w mojej branzy) 5 roznych podatkow + ZUS
-by zatrudnic pracownika musze na dzien dobry (szkolenia , stanowisko pracy , BHP i inne)wydac 2,5 tysiaca zl + pensja+ZUS
-przez ostatnie 2lata mialem 9 kontroli (od s ...  wyświetl więcej

Chciałbym zwrócić uwagę na część tekstu w której jest napisane że Polacy są pracoholikami. Polski pracoholizm to duża ilością godzin spędzonych w pracy, które nie koniecznie można powiązać z wysoką efektywnością pracy. Myślę, że powody takiej sytuacji nie wynikają z: "niskiej innowacyjności, brak nowoczesnych technologii, niedobor kapitału, czy po prostu braku globalnych firm". To takie tłumaczeni ...  wyświetl więcej

  vital  (www),  30/06/2017

dokładnie, to że w pl siedzą powyżej normy w pracy nie znaczy, że jesteśmy tak samo produktywni. Lepiej iść na 4-6h do pracy i pracować, być wydyjnym niż po 10h dziennie ale połowa czasu jest marnowana. pracodawca wówczas tylko traciDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska