JustPaste.it

IKE – co warto wiedzieć

Badanie Millward Brown nie pozostawiło na Polakach suchej nitki. Jak wynika z niego, tylko kilka procent z nas dobrowolnie odkłada na emeryturę w ramach III filaru emerytalnego.

Badanie Millward Brown nie pozostawiło na Polakach suchej nitki. Jak wynika z niego, tylko kilka procent z nas dobrowolnie odkłada na emeryturę w ramach III filaru emerytalnego.

 

Poprzedni system emerytalny, tzw. system repartycyjny, przyznawał osobom na emeryturze dochód o ponad 30% niższy od ich zarobków. System ten, oparty na finansowaniu pokolenia emerytów składkami osób aktywnych zawodowo, mimo wcześniejszych założeń, okazał się zbyt drogi. Obecnie w systemie o zdefiniowanej składce świadczenia emerytalne finansowane są z wypłacanych składek, co oznacza, że ta sama kwota zaoszczędzonych pieniędzy jest wypłacana przez dłuższy okres czasu. Oznacza to najprawdopodobniej, że w niedalekiej przyszłości będziemy obserwować spadek wysokości świadczeń emerytalnych pochodzących z systemu obowiązkowego. Dlatego też warto zastanowić się nad dobrowolnym oszczędzaniem w ramach III filaru emerytalnego na przykład w postaci IKE.


Co to jest IKE?
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to forma gromadzenia kapitału, którą reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Taka forma oszczędzania ma jeden ogromny plus, którego nie posiadają inne dostępne na rynku lokaty. Zyski z oszczędzania w IKE są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Poniżej przedstawione zostały pokrótce jedynie wybrane zagadnienia dotyczące Indywidualnego Konta Emerytalnego.


Rodzaj inwestycji w IKE
Uczestnictwo w IKE daje ogromną szansę na wyższą emeryturę dzięki możliwości skorzystania z różnych form inwestowania. Może to być między innymi: rachunek lub lokata bankowa (banki), fundusze inwestycyjne (fundusz inwestycyjny), polisa na życie wraz z funduszem kapitałowym (towarzystwo ubezpieczeniowe) lub rachunek papierów wartościowych (dom maklerski).


Kto może założyć IKE?
Indywidualne Konto Emerytalne może założyć każdą osoba fizyczna w wieku 16-18 lat, jeżeli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a także każda osoba, która ukończyła 18 lat oraz wszyscy ci, którzy są już na emeryturze. Na koncie IKE wyłącznie jeden oszczędzający może gromadzić środki, co oznacza, że nie można oszczędzać na przykład wspólnie z małżonkiem, partnerem, czy dzieckiem. Będąc uczestnikiem IKE można jednocześnie brać udział w Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE).


Limity wpłat na IKE i ich częstotliwość
Zgodnie z przepisami Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych, istnieją pewne limity wpłat na konto IKE. Może to być maksymalnie 300% przewidywanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwota ta będzie oczywiście ulegać zmianie w zależności od tempa wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Dodatkowo Ustawa gwarantuje każdemu oszczędzającemu brak konieczności systematycznego wpłacania środków na IKE. Oznacza to w praktyce, że oszczędzający wpłaca tyle ile chce i kiedy chce.
To tylko wybrane zagadnienia dotyczące Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE). Warto jednak bliżej poznać specyfikę tej formy dobrowolnego oszczędzania w ramach III filaru emerytalnego. IKE to możliwość zabezpieczenia przyszłości na korzystnych warunkach podatkowych oraz szansa na jak najwyższy standard życia po zakończeniu kariery zawodowej.


Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://www.prywatnaemerytura.pl/wszystko-o-ike/co-to-jest-ike/