Login lub e-mail Hasło   

Sprawdź, kim jesteś!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/(...)6915361
Wśród ludzi istnieją dwa odmienne typy osobowości: Sprawdź, kim jesteś!
Wyświetlenia: 2.859 Zamieszczono 08/05/2014

Nazwano je ekstrawersją i introwersją. O przewagach jednego typu osobowości nad drugim napiszę po wypełnieniu testu. Aby sprawdzić swój typ, należy rozwiązać test. Na pytania należy odpowiadać "Tak” lub "Nie”.

1. Czy masz wiele różnych zainteresowań?

2. Czy jesteś osobą rozmowną?

3. Czy masz żywe usposobienie?

4. Czy zwykle potrafisz odprężyć się i dobrze bawić na wesołym przyjęciu?

5. Czy lubisz poznawać nowych ludzi?

6. Czy lubisz spędzać czas poza domem?

7. Czy masz wielu przyjaciół?

8. Czy nazwałbyś (nazwałabyś) się lekkoduchem?

9. Czy zazwyczaj przejawiasz inicjatywę przy zawieraniu nowych znajomości?

10. Czy łatwo Ci rozkręcić towarzystwo na nudnym przyjęciu?

11. Czy lubisz opowiadać przyjaciołom kawały i zabawne historyjki?

12. Czy lubisz przebywać wśród ludzi?

13. Czy mówiono ci, że czasem postępujesz zbyt nierozważnie?

14. Czy prawie zawsze w dyskusji masz na wszystko gotową odpowiedź?

15. Czy lubisz robić rzeczy wymagające szybkiego działania?

16. Czy często podejmujesz decyzje pod wpływem chwili?

17. Czy często podejmujesz więcej działań niż pozwala ci na to czas?

18. Czy potrafisz rozkręcić zabawę na przyjęciu?

19. Czy lubisz jak wokół ciebie jest dużo ruchu i ciągle coś się dzieje?

20. Czy ludzie uważają cię za osobę o bardzo żywym usposobieniu?

21. Czy w towarzystwie masz skłonność do trzymania się w centrum?

22. Czy wolisz spotykać się z ludźmi niż czytać?

23. Czy przeważnie mówisz w towarzystwie innych ludzi?

Jeśli postawiłeś więcej niż 18 odpowiedzi "Tak” - jesteś typowym ekstrawertykiem. 

Jeśli odpowiedziałeś mniej niż 10 razy "Tak”, jesteś introwertykiem. Stosunkowo wiele osób posiada cechy obu typów osobowości. Takie osoby to ambiwertycy.

Ekstrawertyk dobrze działa w stresie. Np. gdy wykonuje zadanie pod wpływem presji czasu, to osiąga znacznie lepsze wyniki niż introwertyk. Lepiej też radzi sobie w szkole podstawowej. Ma lepsze oceny, bardziej lubi szkołę i ma więcej przyjaciół. 

Mózg ekstrawertyka "potrzebuje” silnych bodźców, sytuacji, które będą dla niego podnietą do działania. Dlatego ekstrawertycy chętnie przejmują inicjatywę, działają pod wpływem chwili i poszukują towarzystwa. W efekcie mają wielu przyjaciół (i są tolerancyjni), choć ich przyjaźnie są zwykle powierzchowne. Ekstrawertycy są o wiele lepszymi sportowcami niż introwertycy, zwłaszcza jeśli chodzi o gry zespołowe.

Introwertyk przyjaciół ma niewielu i jest wymagający w ich doborze. Kieruje się maksymą "sto razy pomyśl, zanim coś zrobisz”. Lubi uporządkowany tryb życia. Posiada opinię człowieka, na którym można polegać, choć jego przekonania zwykle zabarwione są pesymizmem. Introwertycy są bardziej wrażliwi na różnego rodzaju bodźce, dlatego szybko pojawia się u nich uczucie przeciążenia. Pod wpływem stresu działają znacznie gorzej niż ekstrawertycy, ale za to gdy stres znika, pozostawiają ekstrawertyków w tyle. Introwertycy szybko się uczą (ich mózg łatwo kojarzy bodźce). 

I choć w szkole podstawowej mają wyraźnie gorsze osiągnięcia niż ekstrawertycy, to na studiach ich osiągnięcia są lepsze. Introwertyk przestrzega norm i konwencji społecznych, ale jednocześnie jest bardziej podatny na nerwicę - jest bardziej podatny na silny stres, zwłaszcza w dzieciństwie.

Kto jest szczęśliwszy? Nie ma związku między ilością przeżywanych pozytywnych uczuć, choć odkryto, że małżeństwa dobrane pod względem intro-, ekstrawersji są bardziej szczęśliwe niż małżeństwa "skrzyżowane”.

Dr Marcin Florkowski, psycholog

Ps. Zapraszam na poszerzenie wiedzy w temacie dwóch osobowości;

Tutaj znajdziecie podpowiedź ; Kim jest introwertyk ?

Tutaj znajdziecie podpowiedź ; Kim jest ekstrawertyk ?

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2240
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1133
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 569
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 686
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 992
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 651
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Dodał do zasobów: real
Artykuł

Powiązane tematy

Nawet się zgodzę z treścią... Jestem ekstrawertykiem, choć często uciekam w bycie sama ze sobą i Naturą :)

  real,  08/05/2014

@Skalny Kwiat: Zrozumienie tego, że obok nas żyją inni, o innym usposobieniu - winno stanowić dla wszystkich pewne zachowanie, iż nie wolno na kimś wymuszać zachowań - własnych. Dziękuję za koment i pozdrawiam;)

@real: Pełna zgoda - wymuszanie nic nie daje, bo zmiany zawsze zaczynamy od siebie. tylko zmiany w nas samych mogą pociągnąć zmiany w otoczeniu - a ono obserwuje uważnie... ;)

  real,  09/05/2014

@Skalny Kwiat: Wciąż brakuje nam wyciszenia - do otoczenia w realu. Pozdrawiam;)

Czy jeśli odpowiedziałam 23 taki -
1. powinnam się martwić????? :)
2. szukać torów??
3. podwoić dawkę leków?
4. pogadać z psem?
5. zakneblować na 2-3 dni usta?
Proszę o tak lub nie

  real,  09/05/2014

@vivi91: Znalazłem wspaniały art na ten temat, lecz dopóki nie uzyskam zezwolenia na jego publikację na tym portalu - nie mogę go opublikować. Mam nadzieję , że uzyskam a Ty będziesz z niego zadowolona . Pozdrawiam;)

  vivi91,  09/05/2014

@real: czekam :) Pozdrawiam

  real,  09/05/2014

@vivi91: Znajduje się w linku http://eiba.pl/4 Pozdrawiam;)

  Mimi1969,  08/05/2014

Ciekawy test.Odpowiedziałam TAK tylko na jedno pytanie,na czternaste.Wiem od dawna,że jestem skrajnym introwertykiem, jest mi z tym dobrze i za żadne skarby nie chciałabym tego zmieniać.Najważniejsze to czuć się dobrze we własnej skórze i ze swoim typem osobowości-jakikolwiek by on nie był i nie narzucać zmian innym.Oczywiście wszystko to pod jednym istotnym warunkiem-że nikt nikogo swoim postępowaniem nie krzywdzi.Pozdrawiam Autora.

  real,  09/05/2014

@Mimi1969: Nie przejmuj się tym, jako real odpowiedziałem zaledwie na 3 pytania tak, dlatego więcej możesz się dowiedzieć z art http://eiba.pl/4 Mam prośbę ; podziel się Mimi swoimi własnymi uwagami na tym artykule. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz ;)

Rozkład introwertyzm - ekstrawertyzm jest rozkładem normalnym, a więc poza skrajnymi przypadkami, nie istnieje idealny introwertyk ani ekstrawertyk, a każdy z nas jest raczej mieszaniną obu tych cech osobowych.

Introwertykami lub ekstrawertykami są częściej osoby o budowie astenicznej (leptosomatycy - czyli chudzi), lub piknicznej (z nadwagą), w odróżnieniu od osób o budowie atletycznej -

...  wyświetl więcej

@szczepan1981: Kurcze: oczywiście chodzi o uprawianie sportu, a nie sporu ... to przejęzyczenie wynika pewnie z ciagłego uprawiania sporu z samym sobą ...a jest to jak sport - "ćwiczenie" wyczerpujące ... również innych.

  real,  09/05/2014

@szczepan1981: Coś ci się pomyliło. Introwertyk właśnie jest czujący - nie mylić z uczuciem. Czucie otoczenia w nim pobudza jego myślenie. Zanim coś uczyni - wpierw musi wszystko od wszystkich stron obejrzeć. Nie działa impulsywnie, lecz to nie znaczy, iż nie jest twórczy. Ciekawe spostrzeżenie o ciężkości ciała, czyli materii jaką tworzą bieguny tej osobowości. O introwertyku jest więcej tutaj ; http://eiba.pl/4

(zapiski introwertyka)

A widzisz ... Kartezjusz, dobrze pomyślał: "myślę, więc jestem" ...
... ale, żeby tylko myśleć, trzeba nie czuć nic z zewnątrz (zresztą oba pojęcia w zasadzie się wykluczają: albo czuję, albo myślę). Zatem w pełni rozwinięta myśl Kartezjusza powinna przyjąć postać następującą: nie czuję nic, więc myślę, NIE CZUJĘ NIC, WIĘC JESTEM!

... stan nie-czucia (

...  wyświetl więcej

  real,  09/05/2014

@szczepan1981: A ja powiem w ten sposób czuję - myślę - jestem. To, co czuję jest we mnie, pozwala o sobie myśleć i stwarzać stan - Jestem. "Jestem: jest stanem świadomości, tak jak "Ja" . "Jestem" zajmuje pionową belkę wykresu - a "Ja" - zajmuje poziomą. Każda z nich jest dwubiegunowym magnesem. Dlatego ci, co na wykresie stawiają introwertyka z jednej strony a z drugiej ekstrawertyka - popełniaj ...  wyświetl więcej

Jestem akademickim przykładem introwertyka. Nawet opinia innych,że jestem mrukliwym odludkiem dziczejącym w swojej kuźni. A mi z tym dobrze.

  Mimi1969,  09/05/2014

@Staff Sgt.Wide: Brawo,i tak właśnie trzymaj,bądź po prostu sobą.Podoba mi się Twoja zdecydowana postawa,bo moja jest dokładnie taka sama.

  real,  09/05/2014

@Mimi1969: Witam! Też nim jestem. Pozdrawiam;)

  real,  09/05/2014

@Staff Sgt.Wide: Witam! Tez nim jestem. Pozdrawiam;)

  Darwolf  (www),  10/05/2014

p. 1. i 6. - dla mnie, samotnika - brednie! Zainteresowań mam sporo, ktoś mógłby powiedzieć, że sprzecznych (np.: biologia, komputer i survival?). Uwielbiam spędzać czas poza domem - w Naturze! - pod warunkiem, że nie będę tam widział ludzkich gęb!
"Gdy widzę ludzi - skręcam w bok
dwóch to już jest za duży tłok"... (tekst z jakiejś piosenki)

  real,  10/05/2014

@Darwolf: Jest to test , a nie określenie . Określenie typu osobowości następuje dopiero po zsumowaniu samych "tak". A typy jej opisane są w następnych dwóch artykułach.Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska