JustPaste.it

Kominek, sercem salonu

Centralnym pomieszczeniem w domu zazwyczaj jest salon, w którym nie powinno zabraknąć kominka.

Centralnym pomieszczeniem w domu zazwyczaj jest salon, w którym nie powinno zabraknąć kominka.

 

Kominek – pragnienie luksusu?

Posiadanie kominka jest marzeniem nie jednej pani domu. Niewątpliwie wypływa on z pragnienia luksu, którego każdy chciałby doświadczyć. Ponadto jest dość ciekawym elementem aranżacji oraz
dostarcza ciepła w chłodne dni. Na rynku jest sporo kominów, a ich koszt nie jest wygórowany. Wiele osób decyduje się na montaż kominka ze względów praktycznych. Dzięki niemu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu.

 

Kominek, jako symbol ogniska domowego

Kominek tworzy wyjątkową atmosferę w domu. Tak naprawdę, towarzyszył człowiekowi od najdawniejszych czasów. Jego przodkiem jest palenisko, które zajmowało centralne miejsce w izbie. Ludziom od wieków towarzyszył ogień, jednoczył i spajał. Przy ognisku odbywały się rozmowy, a zwyczaj ten przetrwał do dziś, tylko przy kominku. Niektórzy twierdzą, że nie ma nic lepszego, niż spędzenie zimowego wieczoru przy żarzącym się ogniu w kominku. Ten element aranżacji zawsze będzie kojarzony z rodziną, spokojem i ciepłem – czyli bardzo pozytywnie. Światło, które emituje kominek jest niepotarzane, również działa na zmysły osób przebywających w salonie.

Kominek – jak wybrać?

Przy wyborze kominka nie należy kierować tylko względami estetycznymi, które są mniej ważne, niż funkcjonalność elementu aranżacyjnego.


Rodzaje kominków:

  • ze względu na wielkość (duży, mały)
  • ze względu na rodzaj (kominek otwarty, wkład kominkowy lub piec wolnostojący)

 

Kominki różnią się również od siebie estetyką, można spotkać je w różnych stylach m.in.: rustykalnym, pałacowym, klasycznym czy nowoczesnym. Niektóre osoby traktują kominek wyłącznie jako ciekawy element aranżacji salonu. Wtedy niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jako budulca granitu bądź marmuru, który nada wnętrzu szlachetny i elegancki wygląd. Są jednak osoby, którym bardziej, niż na wyglądzie urządzenia zależy na jego funkcjonalności. Wtedy warto zastanowić się nad systemem dystrybucji ciepłego powietrza. Jest to bardzo tania i skuteczna metoda na dogrzanie domu. System DPG wykorzystuje wkład kominkowy jako źródło ciepła. Ciepło w tym wypadku jest czynnikiem grzewczym. Najlepiej, aby taki system zaplanował na wczesnym etapie projektowania fachowiec. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa sposoby na ogrzewanie powietrza w systemie DPG, a mianowicie grawitacyjny i wymuszony.


Do niewątpliwych zalet systemu DPG należy m.in.:

  • połączenie estetyki i użyteczności
  • jest ekologiczny
  • uniezależnienie od zewnętrznych dostawców energii

Należy, jednak pamiętać, że system DPG jest indywidualnym rozwiązaniem, nie w każdym domu można go zastosować. Do tego przy dłuższej nieobecności mieszkańców może dojść do znacznego obniżenia temperatury w pomieszczeniach.

 

Źródło: SystemKominkowy.com