Login lub e-mail Hasło   

Kim jest introwertyk?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://psychologia.wieszjak.polki.pl/zdr(...)yk.html
Introwertyk to nieśmiały samotnik, który nie potrafi nawiązywać relacji , mrukliwy odludek, który boi się wyjść do ludzi – tak często myślimy. Tymczasem nie...
Wyświetlenia: 1.935 Zamieszczono 09/05/2014

Introwertyk to nieśmiały samotnik, który nie potrafi nawiązywać relacji, mrukliwy odludek, który boi się wyjść do ludzi – tak często myślimy. Tymczasem nie jest to prawda. Czym charakteryzuje się introwertyk i dlaczego trudno mu żyć we współczesnym świecie?

Czy jesteś introwertykiem?

Żyjemy w niezwykle krzykliwym świecie. W czasach zdominowanych przez portale społecznościowe,  na łamach których ludzie odzierają się z ostatnich strzępków prywatności. Najpierw szkoły, a potem firmy, w których staramy się o posady, atakują nas otwartością przestrzeni, blokując drogę do jakiejkolwiek anonimowości. Z każdym dniem pozostaje coraz mniej miejsca na samotność. Jak zatem być introwertykiem we współczesnym świecie?

Introwersja jest terminem wymienionym przez C. G. Junga w jego koncepcji typów psychologicznych. W przeciwieństwie do otwierającej się na świat zewnętrzny ekstrawersji, termin ten oznacza zwrócenie się ku własnemu życiu wewnętrznemu. O ile więc typowy ekstrawertyk będzie osobą energiczną, towarzyską i chętnie otwierającą się na relację z innymi ludźmi, o tyle introwertyk doceni możliwość spędzenia czasu w towarzystwie własnych myśli i przeżyć, z dala od nadmiaru zewnętrznych bodźców, których ekstrawertyk tak bardzo potrzebuje.

Specjaliści z Sensica.eu podkreślają, że z reguły nie istnieją ani stuprocentowi introwertycy, ani stuprocentowi ekstrawertycy. Jesteśmy umiejscowieni na ścieżce, która łączy te dwa przeciwstawne bieguny, a to, w którym miejscu stoimy, definiuje stopień naszego ekstra- bądź introwertyzmu.

Introwertyk, czyli nieśmiały?

Badania wykazują, że introwertycy stanowią od 30 do 50% naszej populacji. W ostatnim czasie ich głosem do świata stała się Susan Cain, która na kartach swojej książki „Quiet. The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking” obala szereg krzywdzących mitów dotyczących introwersji. Jednym z nich jest utożsamianie omawianego zjawiska z nieśmiałością. Nic bardziej mylnego. Nieśmiałość uwarunkowana jest bowiem poprzez lęk przed oceną społeczną, introwersja stanowi zaś ludzką reakcję na stymulację społeczną. Jedni potrzebują otrzymywać cały szereg bodźców, inni zaś preferują życie w miejscach spokojnych i wyciszonych. Tak jesteśmy skonstruowani i nie powinniśmy tego 

zmieniać.

Współczesne społeczeństwo przykleiło introwertykom łatkę mrukowatego odludka, który boi się wyjść do ludzi.

Introwersja tych osób często jest problemem dla innych ze względu na przestrzeń i ciszę, którą tworzą w kontakcie. Dla części osób cisza to niebezpieczna przestrzeń, która wypełnia się różnymi uczuciami, od których poprzez mur słów chcą się odgrodzić. Przedłużająca się cisza w kontakcie dla tych osób może wywoływać duże napięcie i lęk, przezywane jako poczucie zagrożenia” – twierdzi psychoterapeuta Bartłomiej Żukowski. 

Introwertyk, czyli samotnik?

Gdzie zaś podział się wzór kreatywnego geniusza, pisarza bądź naukowca, który oddaje się twórczej pracy w swojej samotni? Samotność nie jest zaprzeczeniem innowacji, a nawet bardzo często idzie z nią w parze. Sami introwertycy nie mają najmniejszego problemu ze swoją samotnością. Wprost przeciwnie – jest ona im niezbędna do naładowania wewnętrznych akumulatorów, które bardzo często wyczerpują się w typowych sytuacjach społecznych.

Introwertycy nie lubią dużych grup, głośnych miejsc i bezcelowych dyskusji. Są za to świetnymi słuchaczami, nawiązującymi głębokie, choć nieliczne, relacje. Powierzone zadania wolą wykonywać w pojedynkę, wykazując się przy tym niezwykłą kreatywnością, skupieniem oraz umiejętnością dokonania dogłębnej analizy.

 

Współczesny pęd i ciągłe dążenie do nowoczesności z pewnością nie ułatwiają życia introwertykom, stanowiącym tak liczną reprezentację naszego społeczeństwa. Dla niektórych samodzielność i pewna doza samotności to lepszy wybór niż krzykliwy dzień w świecie, który szturmuje ostatnie bastiony prywatności. Spróbujmy ich zrozumieć.

Źródło: Scorise/mn

Tutaj możesz sprawdzić ; czy nim jesteś ?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Podobne artykuły


39
komentarze: 35 | wyświetlenia: 7727
24
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2342
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1981
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2938
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1068
72
komentarze: 48 | wyświetlenia: 8475
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 26879
27
komentarze: 31 | wyświetlenia: 4236
25
komentarze: 47 | wyświetlenia: 2551
25
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4733
24
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2479
24
komentarze: 7 | wyświetlenia: 9165
 
Autor
Dodał do zasobów: real
Artykuł

Powiązane tematy

  real,  09/05/2014

Sprawdź czy nim jesteś http://eiba.pl/14Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska