JustPaste.it

Czy zmierzam do celu? 5 ważnych pytań coachingowych

Czy masz już wyznaczone główne cele w najważniejszych obszarach swego życia? Czy Twoje codzienne działania przybliżają Cię do celu?

Czy masz już wyznaczone główne cele w najważniejszych obszarach swego życia? Czy Twoje codzienne działania przybliżają Cię do celu?

 

Czy zmierzam do celu? 5 ważnych pytań coachingowych.

Każdy ma jakieś swoje marzenia, cele, pragnienia, które chce w określonej perspektywie czasowej zrealizować. Jeśli nie masz jeszcze wyraźnie wyznaczonych celów, nie wiesz czego chcesz, to czym prędzej usiądź, zastanów się dobrze i ustal je. Następnie zapisz i stwórz plan działania. Jeśli jednak masz mniej więcej sprecyzowane swoje cele, do których realizacji dążysz to jesteś na właściwym kursie.

Jednak samo ustalenie celu to jedynie obranie kierunku, w którym zamierzasz podążać. Często niestety okazuje się, że w przypadku wielu osób na spisaniu celów się kończy. Nie traktują ich poważnie, nie przykładają się, tracą motywację do realizacji planu lub czasem pojawiające się przeszkody, trudności zniechęcają do dalszej wędrówki. Ty pewnie też czasem, tracisz po drodze swój pierwotny impet, motywację czy entuzjazm. Bardzo często tym co zniechęca są mizerne rezultaty lub ich brak. Kolejny problem to niewiedza co robimy źle, gdzie popełniamy błąd, gdzie tkwi klucz do sukcesu. To sprawia, że często powątpiewamy w siebie, swe zdolności, wiedzę, umiejętności i powoli wycofujemy się lub frustrujemy. Porażka jest tylko informacją zwrotną, testowaniem co działa co nie. Dla mnie jest ona drugą stroną sukcesu i jego budulcem.

Jeśli słuchasz wywiadów z genialnymi osobistościami, czytasz w książkach, gazetach lub w internecie ich historie sukcesu to zapewne słyszysz tylko o osiągnięciach, ale brakuje informacji o tym, jak je osiągnęli, co musiało się stać, jakie decyzje podjęli, z czego zrezygnowali, czego musieli się nauczyć, jakie lekcje życiowe odrobić, co w sobie zmienić, aby stać się wreszcie tym kim są i po drodze w wyniku tych czynników odnieść konkretny sukces. Nawet Ci wielcy, oni tez zaczynali od małych rzeczy, też się kiedyś mylili, podejmowali niewłaściwe decyzje, wyciągali czasem pochopne wnioski, ale te wszystkie doświadczenia pomogły im okrzepnąć, zahartować się i nabrać życiowej mądrości. Uczyli się na błędach swoich i błędach innych, sprawdzali, testowali strategie, metody, patrzyli co działa, a co jest stratą czasu, energii i pieniędzy. Kopiowali, modelowali skuteczne taktyki od tych, którym się udało osiągnąć to do czego sami dążyli. Nie wiem czy znasz zasadę Pareto 80/20. Mówi ona, że 20% działań/produktów/usług daje 80 % efektów, dochodów, a z kolei pozostałe 80 % działań może dawać jedynie 20% sukcesów. Przeprowadzone badania pokazują, że nie wszystkie nasze działania mają jednakowy wpływ na osiągnięcie celu, sukcesu czy mistrzostwa w jakiejś dziedzinie. Cała sztuka polega na odkryciu tych skutecznych 20% działań, które przynoszą Ci najlepsze efekty czy dochody, następnie zwiększenie ich oraz ograniczenie lub wyeliminowanie pozostałych 80% najmniej skutecznych działań.

Aby odpowiedzieć na te pytania, to w przypadku biznesu, firmy wystarczy przyjrzeć się statystykom sprzedaży, produkcji, tabelom dochodów, rentowności i analiza liczb, wykresów, słupków może dać nam wstępny obraz skuteczności naszych działań i inwestycji. Dobrym sposobem, na sprawdzenie czy to co robisz przybliża Cię do wymarzonego celu i w jakim stopniu poszczególne działania wywierają wpływ na efekt końcowy jest poznanie 5 mocnych pytań coachingowych. Oto one:

 

  1. Czego możesz robić więcej?
  2. Czego możesz robić mniej?
  3. Co możesz robić inaczej niż do tej pory?
  4. Co nowego możesz zacząć robić?
  5. Co możesz przestać robić?

 

Zacznij sobie często zadawać te pytania zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Możesz zadawać je sobie regularnie kontrolnie, kiedy chcesz monitorować wyniki podjętych działań, a nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Te pytania pozwolą Ci:

  • zapobiec powstaniu sytuacji kryzysowych w życiu oraz ułatwią długofalowo skuteczne, efektywne działanie,
  • jak również pozwolą zaoszczędzić swój czas, energię i pieniądze na nieskuteczne działania, które finalnie nie przybliżają Cię do osiągnięcia celu.

 

Działaj, testuj i rób swoje.

 

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach

www.sekretyrozwoju.com