JustPaste.it

Dania kuchni egipskiej

Kraj słońca może poszczycić się urozmaicona kuchnią. Wpływ na jej orientalny smak ma nie tylko kuchnia turecka ale i inspiracje zasięgnięte z rejonów basenu Morza Śródziemnego.

Kraj słońca może poszczycić się urozmaicona kuchnią. Wpływ na jej orientalny smak ma nie tylko kuchnia turecka ale i inspiracje zasięgnięte z rejonów basenu Morza Śródziemnego.

 

Na stołach Egipcjan króluje baranina, podaje się również drób i wołowinę. Egipcjanie wyrzekają się wieprzowiny bowiem zgodnie z religią islamu mięso tego gatunku uznawane jest za nieczyste. Oprócz mięsa, w potrawach tradycyjnego Egiptu odnaleźć można różnorodność warzyw oraz mocne aromaty przypraw i ziół – to właśnie one zaraz obok gęstych, intensywnych sosów nadają daniu wyrazistości. 

Każda część egipskiego dnia obfituje w inny rodzaj posiłku. Ich spożywanie związane jest z wyznawaniem określonej kultury i obyczajów, dla mieszkańców Egiptu kultywowanie posiłków jest niezwykle ważną częścią każdej dobry, dlatego dania sporządzone są zazwyczaj z wielką starannością.
Do większości posiłków Egipcjanie zasiadają wspólnie, w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół i niezależnie od regionu tego kraju, przy stole podejmowane są głównie tematy dotyczące spożywanego posiłku i jego smaku. Warto dodać, że mieszkańcy Egiptu rzadko kiedy używają do konsumpcji sztućców, te wykorzystywane są zazwyczaj tylko do potraw takich jak zupa czy słynnych dan „jednogarnkowych”. Do każdej potrawy podawany jest zwyczajowo chleb, który rwie się na kawałki, zwija w tzw kocie uszka z w powstałe wgłębienie nakłada się jedzenie.

Śniadanie

Najsłynniejszym daniem spożywanym rano jest zielona zupa gotowana na bazie zielonej rośliny maloheja bądź mahszi. Mahszi to z kolei danie przypominające polskie gołąbki, w liście winogron zawija się mieszankę z ryżu, mięsa wołowego i warzyw. W ostatnich latach powstało wiele odmian mahszi – są te ze wspomnianymi liśćmi winogron, ale również zawijasy z na liściach kapusty czy wydrążona cukinia bądź bakłażan wypełniony różnorodnym farszem. Wśród Europejczyków dużą popularnością cieszy się przede wszystkim napełniany mięsną mieszanką pomidor. Warto dodać, że mahszi powinno się zjadać zaraz po przygotowaniu, na gorąco bowiem po wystygnięciu ich smak nie jest już tak wyrazisty.
Kolejną potrawą spożywaną rankiem jest taameja, czyli mielone kotlety z dodatkiem fasoli i przypraw. Kotlety te podaje się zazwyczaj z chlebem i przyrządza w ten sposób danie przypominające złożoną kanapkę. Znany jest również smażony bób oraz chleb a'aish jedzony z różnymi sosami czy pastami – najpopularniejszą jest tahina.
Należy dodać, że potrawy typowe do spożywania na śniadanie są również jedzone przez Egipcjan w ciągu dnia, jako przekąska.

Obiad

Najczęściej spożywany jest pomiędzy godziną 14:00 a 17:00 i traktowany jest jako główny posiłek dnia. Na stołach pojawia się wtedy kurczak bądź nadziewany ryżem i warzywami gołąb. Bardzo popularnym daniem jest także kofta i kebab, czyli grillowane mięso na różne sposoby.
Głównym posiłkiem są również gulasze z dużą zawartością warzyw i ryżu a w niektórych rejonach Egiptu, na przykład w Aleksandrii triumfy świecą ryby przyrządzane na różne sposoby. W ostatnim czasie sławą cieszy się fiteer, czyli omlet przypominający nieco pizza, na którym znajdują się różnego rodzaju dodatki.
Egipcjanie lubią również zupy – tą tradycyjną jest ads z fasoli oraz maloheja, lahma czy chudar.
Warto dodać, że do wszelkich potraw podawany jest chleb i woda a główne danie poprzedza mezze, czyli przystawki w postaci marynowanych warzyw.
Uwaga! W żadnej egipskiej potrawie nie znajdziemy alkoholu – ze względu na religię, która zabrania spożywania procentowych trunków.

Desery i napoje

Przez cały rok na stołach królują owoce – głównie są to banany, granaty, pomarańcze i daktyle. W sezonie wakacyjnym Egipcjanie zajadają się głównie melonami, winogronami i brzoskwiniami.
Najbardziej znanym deserem jest baklawa, czyli bardzo słodki rodzaj ciasta z dodatkiem orzechów i miodu.
Napojem narodowym Egiptu jest shay, czyli herbata – pija się ją o każdej porze dnia. Cechą charakterystyczną egipskiej herbaty jest to, iż jest bardzo słodka, może być tez podawana z dodatkiem mleka lub mięty.
Popularna jest również kawa, czyli qahwa. Pita jest w malutkich filiżankach – jest bardzo mocna i słodka.

Artykuł pisany na podstawie treści z portalu slonecznyegipt.pl Po więcej informacji o Egipcie, odwiedź tę stronę.