JustPaste.it

Niepowikłana rzeżączka u mężczyzn homoseksualnych - objawy

Zakażenie rzeżączką u mężczyzn homoseksualnych przebiega i daje identyczne objawy, jakie występują u mężczyzn heteroseksualnych.

Zakażenie rzeżączką u mężczyzn homoseksualnych przebiega i daje identyczne objawy, jakie występują u mężczyzn heteroseksualnych.

 

O ile jednak u mężczyzn heteroseksualnych najczęściej występuje rzeżączka cewki moczowej, ewentualnie gardła to u homoseksualistów diagnozowana jest zazwyczaj rzeżączka odbytu oraz gardła. Warto przy tym zauważyć, że zakażenie może występować zarówno w jednym miejscu, jak i w kilku strefach jednocześnie.

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej w przypadku homoseksualistów występuje zazwyczaj poprzez kontakt oralny z partnerem, który boryka się z rzeżączką gardła bądź po kontakcie analnym z osobą, która zarażona jest rzeżączką odbytu. Wtedy do najczęściej występujących objawów zalicza się ropną wydzielinę i ból cewki moczowej; często także pojawia się ból podczas oddawania moczu.U mężczyzn homoseksualnych bardzo często występuje także rzeżączkowe zapalenie gardła (średnio 25% zakażonych homoseksualistów).

Do tego rodzaju zakażenia dochodzi zwykle poprzez kontakt oralny, czyli fellatio z partnerem, który choruje na rzeżączkę cewki moczowej bądź anilingus z partnerem zakażonym rzeżączką odbytu. Warto wiedzieć, że rzeżączką gardła nie można zarazić się poprzez pocałunek. Co ciekawe, nawet 90% chorych nie uskarża się na żadne dolegliwości związane z zakażeniem. Tylko u niektórych pojawiają się objawy identyczne do przeciętnego zapalenia gardła. U 40% homoseksualistów, którzy borykają się z rzeżączką, diagnozuje się rzeżączkowe zapalenie odbytu a najbardziej narażeni na zakażenie są ci, którzy uprawiają seks analny w sposób bierny.

Niezwykle rzadko do zakażenia dochodzi w wyniku przeniesienia dwoinek rzeżączki z cewki moczowej czy rąk. Najczęściej rzeżączka odbytu nie daje żadnych objawów chociaż u niektórych zarażonych może dojść do bólu odbytu, pieczenia, swędzenia bądź zaczerwienienia. Bardzo rzadko, ale jednak może pojawić się ropna wydzielina a nawet krwawienie (najczęściej wykrywane podczas badania za pomocą anoskopu). Co więcej, zakażony może odczuwać dosyć silny ból podczas oddawania stolca.