Login lub e-mail Hasło   

Dbajmy o poprawny zapis nazwy firmy

Firmy często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych stosowania różnych form zapisu swojej prawnej nazwy firmy.
Wyświetlenia: 678 Zamieszczono 27/05/2014

Szczególnie ważne jest to w wypadku spółek prawa handlowego. Cudzysłów, myślnik lub inny znak typograficzny może być przyczyną kłopotów.

Wzorcowy zapis nazwy firmy

Zgłaszając nowa firmę do odpowiedniego rejestru, rzadko kiedy zwracamy uwagę na formę jej zapisu. To czy w nazwie pojawią się znaki przestankowe, cudzysłów, zapis kapitalikami nie ma dla nas znaczenia. W praktyce jednak, każdy znak typograficzny pojawia się w zapisie komputerowym. Efektem jest istnienie wielu form zapisu nazwy firmy. Zarówno w jej pełnej formie jak i w formie skróconej.

W konsekwencji niekonsekwentnego posługiwania się zapisem nazwy w dokumentach pojawiają się różne formy zapisu nazwy firmy. Raz zapisują nazwę firmy ze wszystkimi znakami typograficznymi, w innych przypadkach te znaki pomijają. Dosłowność zapisu nazwy firmy jest koniecznością i obowiązkiem przedsiębiorcy. Znaczy to, że jeżeli spółka zapisała swoją nazwę w umowie założycielskiej, to w takiej formie powinna również ją zgłosić do rejestru KRS, a następnie konsekwentnie stosować ją w obrocie gospodarczym. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek jednakowego zapisu nazwy firmy w umowach, pismach urzędowych i dokumentach księgowych.

Zapis nazwy firmy w umowie założycielskiej jest wzorcem

Jeśli jakiś znak jako element firmy (nazwy firmy) jest zapisany w KRS, pojawia się w statucie lub umowie, to w sensie prawnym jest integralną częścią nazwy firmy. Znaki takie jak cudzysłów czy myślnik, są umieszczone w specjalnie przygotowanej normie określające znaki pisarskie. Wzornik ten stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczącego sposobu prowadzenia rejestrów KRS. Załącznik ten opisuje szczegółowo treść i formę wpisów w rejestrach KRS. Znaczy to, że każdy zapisany znak jest uznawany jako element oznaczenia firmy przedsiębiorcy. W praktyce, znaki typograficzne są tak samo traktowane jak każda litera alfabetu.

Nazwa firmy jest jej podstawowym wyróżnikiem i identyfikatorem przedsiębiorstwa. Warto się zastanowić czy dodatki w zapisie nazwy firmy przynoszą jakość korzyść, czy są podstawą zamieszania i kłopotów. Proste jest lepsze. Także jako zapis nazwy firmy. Nie ma sensu wstawiać znaków dodatkowych, bo zapis nazwy komplikują. Nie ma sensu ich dodawać, bo nie wnoszą żadnej dodatkowej wartości. Konsekwencją ich umieszczenia w zapisie nazwy jest obowiązek jest stosowania.

W praktyce prowadzi to do kłopotów. Na przykład w bazach Urzędu Patentowego, wyznacznikiem budowania bazy danych znaków towarowych jest numer rejestracji znaku towarowego. Jest on jedynym elementem kontrolowanym. Nazwa firmy zapisywana jest … „swobodnie”. To znaczy, że istnieje wiele form zapisu nazwy firmy, z kropkami i bez, ze znakami przestankowymi i bez, itd. Jeżeli chcemy wyszukać nasze zgłoszenia, może się okazać że raport nie będzie kompletny. Jest to konsekwencją różnych zapisów nazwy firmy. Bardzo to utrudnia administrowanie posiadanymi prawami.

 

Jan Astner

Artykuł z archiwum Anagram Naming

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 424
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 926
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72186
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647738
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14913
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21402
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40350
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17298
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13038
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53128
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22450
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17986
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23030
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska