Login lub e-mail Hasło   

wiara pacjenta

Dobry i zły lekarz - ten podział trafił do lamusa. Teraz trzeba wiedzieć, czy jest wyznawcą Zeusa, świadkiem Jehowy, muzułmaninem, czy też deklaruje inną wiarę.
Wyświetlenia: 3.123 Zamieszczono 29/05/2014

Dobry i zły lekarz - ten podział trafił do lamusa. Teraz trzeba wiedzieć, czy healer zadowala się płacą ze składek ZUSowych, czy oczekuje pieniędzy z rączki do rączki. Czy jest wyznawcą Zeusa, świadkiem Jehowy, czy muzułmaninem, czy też deklaruje inną wiarę.
Wiara lekarza jest ważniejsza niż jego umiejętności. Pod koniec XIX wieku lekarze wierzyli, że kobiety chorują na histerię. Jeśli wytnie się im niektóre narządy to choroba, a nawet skłonności feministyczne znikną. Joseph Mortimer Granville, ceniony angielski lekarz zaprojektował  "młoteczek Granville'a" łagodzący histerię oraz wszelkie dolegliwości i bóle mięśni. Opowiada o tym film "Histeria, czyli romantyczna historia wibratora". O wiele bardziej zabawna niż historia Rozalki, umieszczonej na trzy zdrowaśki w rozgrzanym piecu, co pan Prus opisał to jako zabobon i ciemnogród.
Jeśli to był zabobon - to czymże była przysięga starożytnych lekarzy?  Mistrza mego w tej sztuce będę szanował na równi z rodzicami, będę się dzielił z nim swem mieniem i na żądanie zaspokajał jego potrzeby; synów jego będę uważał za swych braci i będę uczył ich swej sztuki, gdyby zapragnęli się w niej kształcić, bez wynagrodzenia i żadnego zobowiązania z ich strony... Przysięgali na Apollina, Asklepiosa, Hygieę i Pahaceę, oraz na wszystkich bogów i boginie. To miłe, że chcieli dzielić się mieniem i wiedzą za darmo - składki na ubezpieczenie były zbędne.

Niestety, wiara w  Hygieę i Pahaceę zanikła, a lekarze przyrzekają "chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek". Z zastrzeżeniem, że nie jest to sprzeczne z ich deklaracją wiary. Oj! To może zaboleć! A nawet utrupić! Bo jeśli doktor należy do wyznania zakazującego transfuzji - to na ratującą życie operację wymagającą przetaczania krwi - nie ma co liczyć. A znowuż doktor którego religia nakazuje rytualne obrzezanie - będzie rzezał noworodki hurtowo w ich najlepiej pojętym interesie. 

z: http://repetitiorepetitio.blogspot.com/

ogłoszenie z roku 1914

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2258
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1136
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1081
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 805
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 593
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 631
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 999
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 691
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 655
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 504
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 725
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 411
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  29/05/2014

Lekarz dzisiejszy myśli ekonomicznie. Pacjent ma chorować bez końca - bo inaczej skąd dobrobyt przybędzie - jak okaże się, że można wyleczyć choroby w m-c a są leczone latami.

Ciekawe co będzie z lekarzem ś.Jehowy? Jeśli pacjent będzie potrzebował podania krwi, to taki lekarz chcąc być w zgodzie ze swoim sumieniem, będzie miał prawo odmówić wykonania transfuzji?

@Robert M.: też jestem ciekawa

  Remter,  30/05/2014

@Robert M.: Poda sól fizjologiczną. Ten problem jest już rozwiązany. Rozwiązali go Japończycy.

@Remter: Naprawdę? To sól fizjologiczna zawiera hemoglobinę i może przenosić tlen? :) Zatem, dlaczego utrata krytycznej ilości krwi powoduje silne niedotlenienie mózgu i w rezultacie jego śmierć? Coś wydaje mi się, że tobie podmienili krew na sól fizjologiczną...

  Remter,  01/06/2014

@Robert M.: Sól fizjologiczna pomaga w odbudowie krwinek czerwonych, natomiast Japończycy stworzyli płyn krwiopodobny. Nie martw się - są już przeprowadzane operacje na otwartym sercu a pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia niż po podaniu cudzej krwi. wybacz ale moje ciało nie jest grobem dla obcej krwi! Chcesz to - sam stosuj dla siebie pasienie się cudzym ustrojstwem. Jak jeszcze nie doświadczyłeś tego, to życzę abyś nigdy nie musiał tego czynić!

@Remter: Pomaga, ale nie zastępuje krwi! Rozumiesz różnicę?

Co do operacji na otwartym sercu bez użycia krwi, to osobiście znam osobę która taką operację przeszła. Rzecz działa się w Polsce i to całkiem niedawno. Operacja kardiochirurgiczna (wada serca), młody 20-letni chłopak, cudzoziemiec, ś.Jehowy (rodzina również). Komplikacji było całkiem sporo i to na własne życzenie. Rana nie chciał

...  wyświetl więcej

Infiltracja ludzkich umysłów nie ma granic... Tracimy łączność ze Światłem i dajemy się omotać strachowi, religiom wpajającym poczucie wstydu i grzechu i politykom służącym siłom destrukcyjnym. Trują nas, odmawiają pomocy, (nie)kształcą, i trzymają pod ekonomicznym batem, a większość ludzi poddaje się temu porządkowi. uważając go za postęp...

Czy Dekalog i Przysięga Hipokratesa są ze sobą sprzeczne? Niefortunna deklaracja lekarzy wprowadziła podział na "cywilizowanych" i "Talibów", a pacjenci nadal będą czekać w przerażająco długich kolejkach.
Zasad etyki lekarskiej już nikt nie pamięta.

@Robert Starewski: Nie chodzi o zgodność Dekalogu z Przysięgą Hipokratesa, ale o zgodność "jasnogórskiej" deklaracji lekarzy z kodeksem prawnym.

Współcześnie lekarze bardziej nastawiają się na zysk, aniżeli na ratowanie zdrowia... ile razy słyszy się o łapówkach itd. Lekarz powinien leczyć, to powołanie, chęć niesienia pomocy - bez względu na wszystko!

@drobekkinka44:

Ma powołanie, ale od Boga. Wyleczy Ci tylko te choroby, na które pozwolił mu Bóg. Podpisał przecież deklarację ...

  Paweł Malec  (www),  05/06/2014

Problem etyczny bierze się z tego, że ciąża nie jest chorobą. Jest stanem fizjologicznym, naturalnym.
Dla wielu lekarzy usunięcie płodu nie jest tym samym co usunięcie znamienia czy nowotworu. Czy można im się dziwić?
Korzystają jedynie z furtki, które daje im obowiązujące prawo.

  katkaa  (www),  09/06/2014

Z tym rzezaniem to ogromna nadinterpretacja. Lekarze głupi nie są, mogą odmówić pewnych zabiegów które nie są zgodne z uch sumieniem, to ludzie przecież, mogą wierzyć w co chcą. Wtedy wykona to po prostu inny lekarz. Ale nie będą w żaden sposób robić niechcianych zabiegów swoim pacjentom. Nie wypłacili by się z odszkodowań :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska