Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego dom pasywny?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://domy.procyon.com.pl/domy-energooszczedne
Budownictwo pasywne zostało zapoczątkowane w Niemczech w mieście Darmstadt i już od niemal 20 lat stosowane jest w wielu krajach Europy.
Wyświetlenia: 578 Zamieszczono 30/05/2014

W oparciu o tę ideę i z wykorzystaniem właściwej dla niej technologii budowane są funkcjonalne domy, jak i obiekty użyteczności publicznej.

Dom pasywny to praktyczne zastosowanie idei wykorzystania energii odnawialnej w architekturze, dlatego też ten rodzaj budownictwa określa się energooszczędnym. Aby zapewnić optymalny bilans cieplny, konieczne jest wdrożenie założeń idei pasywnej, tak na etapie projektowania, jak i stawiania budynku. Jednakowo ważne jest więc uwzględnienie w planach budowy uwarunkowań środowiska (warunków panujących na działce), jak i rozwiązań technologiczno-materiałowych, wśród których najważniejsze wydają się nowoczesne izolacje termiczne i systemy pozyskiwania ciepła.

Ograniczenie strat ciepła z jednoczesnym zapewnieniem zysków energetycznych to istota budownictwa pasywnego. Domy, powstałe w oparciu o tą technologię, zapewniają komfort cieplny przez cały rok – idealne warunki we wnętrzu panują latem i zimą. Warunki te zapewnione są przy minimalnym zużyciu energii, co wynika z wykorzystywania różnych jej źródeł – w tym odnawialnych. Ciepło pozyskuje się z zewnątrz – promienie słoneczne, jak i wewnątrz – urządzenia elektryczne i ludzie znajdujący się w budynku. Ponadto, ciepło odzyskiwane jest za pomocą wentylacji z funkcją rekuperacji, czyli dogrzewania powietrza. W celu pozyskiwania ciepła stosuje się nowoczesne rozwiązania instalacyjne, jak kolektory słoneczne, powietrzną pompę ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne, montując przy tym systemy inteligentnego zarządzania urządzaniami.

Zastosowanie tak wielu zróżnicowanych źródeł ciepła sprawia, że budynek pasywny nie wymaga regularnego używania tradycyjnego systemu ogrzewania. Aby zapewnić właściwe warunki cieplne, niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniej izolacji i zachowanie prawidłowych parametrów w obrębie elementów i systemów konstrukcyjnych. Przede wszystkim konstrukcja budynku musi być pozbawiona mostków termicznych, a wszystkie zewnętrzne powłoki budynku powinny posiadać uciągloną warstwę parozoizolacji, i odpowiednią warstwę izolacji, co eliminuje nieszczelności i obniża współczynnik przenikania ciepła przez przegrody. Bardzo ważne są również szczelne okna, o niskim współczynniku przenikania ciepła dla szyby i ramy.

Dzięki takim rozwiązaniom dom pasywny ma znacznie mniejsze straty ciepła i zużywa mniej energii na ogrzewanie w porównaniu z budynkami standardowymi – jest to około 15 kWh energii grzewczej na 1 m2 powierzchni na rok. To wszystko sprawia, że koszt ogrzewania jest mniejszy nawet o 90% niż w budynkach z tradycyjną instalacją grzewczą.

Dom pasywny to dom super-energooszczędny, dlatego już na etapie projektowania parametry budynku są dokładnie sprecyzowane. Odpowiedni projekt w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem pozwala realnie obniżyć koszty eksploatacji

Podobne artykuły


40
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5708
24
komentarze: 19 | wyświetlenia: 1474
18
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4421
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4201
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3412
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1342
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1736
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1969
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1868
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1732
18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 62541
17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2201
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9024
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4222
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska