Login lub e-mail Hasło   

Objawy nadczynności tarczycy

Tarczyca jest jedną z najczęściej bagatelizowanych chorób, przeczytaj dlaczego.
Wyświetlenia: 581 Zamieszczono 11/06/2014

Zdaniem ekspertów, na nadczynność tarczycy cierpi obecnie blisko 2% całej populacji na świecie. Jest to jedna z chorób endokrynologicznych, która tak samo powszechnie występuje jak równie często jest bagatelizowana – w takim samym stopniu przez samych pacjentów jak i lekarzy. 

Chorzy ignorują pierwsze objawy chorób tarczycy i dopisują je jako te występujące przy okazji innych schorzeń. Co więcej, za większość z nich wina obarczają przemęczenie czy stresujący tryb życia. Lekarze natomiast nieprawidłowo diagnozują choroby bowiem przy większości z nich konieczny jest nie tylko wywiad z pacjentem czy obserwacja, ale również wykonanie specjalistycznych badań.

Objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę

Najczęściej występującymi chorobami tarczycy są niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Często chociaż nieco rzadziej występują wole obojętne oraz różnego rodzaju guzki – te mogą niestety zwiastować złośliwy nowotwór tarczycy.
Objawy dla każdego ze schorzeń są różne. W przypadku niedoczynności tarczycy występuje najczęściej ciągłe uczucie zmęczenia oraz ospałość. Chory odczuwa także brak koncentracji uwagi, pojawiają się także zaburzenia pamięci. Osoba, która cierpi na niedoczynność tarczycy odczuwa stale zimno, jej skóra jest sucha i szorstka. Zaczynają łamać się paznokcie i wypadać włosy. Bardzo uciążliwym objawem jest przyrost masy ciała bez większego apetytu czy zmiany diety oraz ciągłe zaparcia.
Ci, którzy cierpią na nadczynność tarczycy objawy odczuwają zupełnie inne, to głównie: spadek wagi przy niezmienionym apetycie, nadpobudliwość, rozdrażnienie i agresja. Często pojawia się bezsenność i drżenie mięśni. U niektórych chorych występuje wrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.
U osób, u których powstały wole obojętne bądź guzki objawy są nieco łatwiejsze do zdiagnozowania bowiem często tarczyca jest widocznie powiększona a zmiany wyczuwalne przy badaniu dotykowym. Warto również zauważyć, że to właśnie tego rodzaju zmiany mogą wywoływać nadczynność tarczycy i dawać takie same symptomy.

Trzeba również zaznaczyć, że niektóre choroby tarczycy są nieuleczalne. Do takich należy na przykład niedoczynność tarczycy a dożywotnia terapia polega na przyjmowaniu substytutu brakującego hormonu, który w zbyt małej ilości wytwarza tarczyca.
Niestety, na występowanie chorób tego gruczołu nie mamy wpływu – najczęściej schorzenie ma podłoże genetyczne bądź jest powiązane z chorobami innego rodzaju. Zdarza się także, że objawy nadczynności tarczycy pojawiają się w wyniku przyjmowania farmakoterapii minimalizującej symptomy niedoczynności.

Więcej informacji o chorobach tarczycy znajdziesz na portalu http://chorobatarczycy.net.pl

Podobne artykuły


83
komentarze: 22 | wyświetlenia: 97805
42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14179
34
komentarze: 32 | wyświetlenia: 79888
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 370177
25
komentarze: 70 | wyświetlenia: 5071
22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 15592
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33298
21
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3971
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3841
17
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10385
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 19379
16
komentarze: 9 | wyświetlenia: 8851
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 17491
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9392
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska