JustPaste.it

Maksymilian Cyrek: Zmień swoje słowa - zmienisz swoje życie

Retoryka dziś jest traktowania jak magia lub sztuka, która jest dostępna tylko dla wąskiej grupy naukowców.

Retoryka dziś jest traktowania jak magia lub sztuka, która jest dostępna tylko dla wąskiej grupy naukowców.

 

Retoryka dziś jest traktowania jak magia lub sztuka, która jest dostępna tylko dla wąskiej grupy naukowców.

Chcesz zmienić swoje życie? Zmień swoje słowa. 

Może się to wydawać bardzo naiwne lub też niewiarygodnie prawdziwe. Jednak - niezależnie jak na to spojrzymy - to tak właśnie jest. Żeby uczciwie to zrozumieć trzeba przebić się przez pewną barierę, którą stanowią wszystkie publikacje, jakie możemy na ten temat w internecie lub księgarni. Chodzi tutaj o takie dzieła, jak "Sztuka manipulacja", "Jak wywierać wpływ na innych", "Osiągnij swój sukces" itp. Takich bowiem publikacji powstaje bardzo dużo, głównie dlatego, że ich autorzy w pewnym stopniu posiedli wiedzę na temat językoznawstwa lecz nie mają umiejętności pedagogicznych do przekazania tej znikomej wiedzy. Dlatego są one przepełnione bełkotem, ogólnikami i poradami, z którymi czytelnik i tak nie potrafi niczego zrobić. Bo jeżeli powiem swojej żonie, że ją bardzo kocham i czy zostanie moją żona - a ona odpowie, że tak - to znaczy, że jak powiem to samo każdej innej kobiecie, to osiągnę to samo? 

Retoryka jest nauką a nie narzędziem. Nie można wyposażać w narzędzia retoryczne lecz te narzędzia muszą być wykształcone w każdym, kto podejmuje się tej nauki. Każdy kto umyślnie stosuje wyuczone chwyty retoryczne według konkretnych klisz - brzmi sztucznie i niewiarygodnie. Przykładowo - hiperbolą nie da się posługiwać dobrze, ale można się nauczyć dobrze hiperbolizować. Dokładnie tak samo można się tego nauczyć, jak wielu innych czynności. 

Komu jest potrzebna retoryka? 

Retoryka jest potrzebna każdemu, kto chce mówić z sensem. Żeby nauczyć się retoryki trzeba przede wszystkim nauczyć się rozróżniać parezję od retoryki. Parezja to nic innego jak szczere i prawdziwe mówienie. Parezjaści robią szczególnie w mediach bardzo dużą karierę. Dzięki nim widz lub słuchacz poświęca najczęściej swoją dużą uwagę i zaangażowanie w odbiór. Osoba, która posługuje się świadomie retoryką nie może być jednocześnie parezjastą.

Do czego jest potrzebna retoryka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bowiem, wszystko zależy od tego jak dobrze opanujesz jej możliwości. Jeżeli staniesz się rasowym krasomówcą to możesz zyskać bardzo dużo. I nie chodzi tutaj o oszukiwanie czy wymuszanie. Chodzi tylko o to, żeby osiągnąć swój cel przekonując do niego innych.

Od czego trzeba zacząć?

Na początek trzeba się dać zarazić retoryka. Trzeba sobie uświadomić, że można posługiwać się własną mową zdecydowanie bardziej sprawnie. Nie należy traktować retoryki jako tajemnej sztuki, ale jak dziedzinę nauki, która przyniesie nam przede wszystkim wiedzę. Dokładnie tak samo, jak matematyka, fizyka czy nauki humanistyczne.

Retoryka, jak każda inna nauka posiada swoje uporządkowane działy, które zajmują się konkretną problematyką. Aby skutecznie zająć się tą nauką najpierw trzeba zbadać odpowiednie działy:

  • inwencja – odnajdowanie stosownych do tematu myśli
  • kompozycja - komponowanie wypowiedzi
  • elokucja - sfera stylistyczna mowy dotycząca kunsztu wypowiedzi, odpowiada na pytanie „jak?” poprawność, jasność, stosowność, ozdobność
  • mnemonika - sztuka zapamiętywania przemówienia
  • sztuka głoszenia - związana z wykonaniem mowy, wygłaszanym słowem
  • dyspozycja

Na początek jeden z przykładów:

Homonimia:

Jest to zabieg bardzo często wykorzystywany w debatach polityków, którzy w ten sposób chcą zakamuflować nieznajomość podejmowanego tematu. Chwyt ten, polega na tym, aby skupić uwagę nie inne części wypowiedzenia, która nie odnosi się do tematu ale jest zawarta w wypowiadanym zdaniu.

Przykład:

X1: Czyli złożoność kontraktu na przebudowę autostrady S8 nie jest Panu znana?

X2: Ma pan na myśli taką złożoność jaką zawiera pana oświadczenie majątkowe?