Login lub e-mail Hasło   

Jak czytać by nie popsuć sobie wzroku?

Chcąc nie problemu i bez męczenia wzroku czytać w mieszkaniu warto zainwestować w dobre oświetlenie. Przedstawiamy kilka zasad, które należy przestrzegać.
Wyświetlenia: 1.003 Zamieszczono 17/06/2014

Przy czytaniu książek i czasopism, ważne jest przestrzeganie kilku zasad.

Przede wszystkim czytany tekst musi być dobrze oświetlony. Nie może padać na niego żaden cień. Najlepiej jakby światło padało dokładnie na czytany przez nas tekst. Ważne żeby nie była to migocząca świetlówka, a żarówka dająca najlepsze pasmo światła. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę lampek oferujących wygodne możliwości dostosowania ich do naszych indywidualnych potrzeb. Lampka do czytania po pierwsze musi oferować możliwość zamontowania żarówki o odpowiedniej mocy. Po drugie mieć opcję regulacji wysokości i kąta padania strumienia światła.

W sklepach znajdziemy najczęściej lampki, które możemy podzielić na kilka grup. Jedne z najpopularniejszych to te niewielkie urządzenia przeznaczone do postawienia na stole czy biurku. Do tego nadają się świetnie, ale gdy więcej czasu z książką spędzamy np. w łóżku staną się dla nas mało użyteczne. W takim przypadku powinniśmy zastanowić się nad zakupem lampki na wysokim pałąku.


Coraz większą popularnością cieszą się urządzenia oferujące dwie możliwości oświetlenia pomieszczenia w którym przebywamy. Pierwsze źródło oświetla całą jego powierzchnie świecąc rozproszonym światłem w górę. Uzyskujemy w ten sposób delikatną poświatę, która doskonale sprawdza się podczas oglądania np. telewizji. Drugie źródło światła to mniejsza lampeczka, umieszczona na giętkim ramieniu. Daje ona silny, jednolity strumień światła, który bardzo doskonale nadaje się do oświetlania przestrzeni czytanego tekstu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy idealną możliwość dopasowania lampki do swoich wymagań. Nie dość, że możemy ją całą przesuwać, to dodatkowo mamy opcję regulacji małego ramienia z lampką do czytania.

Dla tych którzy nie mają miejsca w okolicach łóżka, dobrym rozwiązaniem będzie zakup lampki, którą można zamontować za pomocą zatrzasku. Daje to wygodną opcję zainstalowania jej np. na stelażu łóżka czy półce zawieszonej nad nim. Takie lampki również najczęściej dysponują giętkim ramieniem, dzięki któremu możemy dokładnie ustawić strumień padającego światła. Ogółem wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że warto zainwestować w lepszą lampkę, zamiast później zbyt wcześniej być pacjentem u okulisty.

Materiały dostarczył: Lumenmax Polska, producent oświetlenia LED

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61600
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32975
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31611
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64073
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65463
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23656
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29388
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28910
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24048
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26581
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12805
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska