Login lub e-mail Hasło   

Gdzie i na jakich zasadach można uzyskać pożyczkę

Zgodnie z przepisami prawa pożyczka może być udzielana nie tylko przez banki, ale też instytucje pozabankowe, a nawet osoby fizyczne.
Wyświetlenia: 672 Zamieszczono 26/06/2014

Przedmiotem pożyczki są środki pieniężne przekazywane przez pożyczkodawcę do dyspozycji pożyczkobiorcy, a szczegóły tej transakcji zazwyczaj są określone w zawieranej umowie.

Umowa pożyczki

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym definiującym pojęcie pożyczki umowa zawsze powinna być zawierana przy kwocie przekraczającej pięćset złotych. Określa się w niej wysokość przekazywanej kwoty oraz termin i warunki jej zwrotu, natomiast pożyczkobiorca nie musi wskazywać celu, na który uzyskane środki pieniężne będą przeznaczone. Ponadto, pożyczkodawca ma prawo odstąpić od umowy i nie przekazać środków pieniężnych, jeśli już po jej zawarciu okaże się, że pożyczkobiorca nie będzie w stanie spłacić długu.

Pożyczka bankowa

Instytucją świadczącą szereg usług finansowych są baki, które udzielają kredytów na zasadach wynikających z Kodeksu Cywilnego i Prawa bankowego. Proces wnioskowania o pożyczkę lub kredyt w banku wymaga wielu formalności. Oprócz dokumentów poświadczających tożsamość, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o dochodach, przy czym bank zawsze sprawdza wiarygodność klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Dopiero na podstawie tych informacji podejmowana jest decyzja o przyznaniu pożyczki, określana jest jej wysokość oraz termin i warunki spłaty.

Między kredytem a pożyczką można wskazać kilka różnic:

  • w umowie kredytu należy wskazać cel, na który zostaną przeznaczone środki pieniężne, w przypadku pożyczki nie jest to warunek konieczny,
  • pożyczka może być nieodpłatna, podczas gdy przy kredycie pobierana jest prowizja i odsetki wykazane w umowie,
  • umowa pożyczki może mieć formę dowolną, natomiast umowa kredytu jest ściśle sprecyzowana i musi zawierać termin zwrotu i kosztu związane z przekazaniem środków pieniężnych.

Pożyczka pozabankowa

Podczas gdy kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki, źródłem pożyczki mogą być również instytucje pozabankowe. Mimo że w większości są to szybkie pożyczki krótkoterminowe, które można uzyskać praktycznie od ręki i bez rozbudowanych formalności, to jednak każda instytucja funkcjonuje na innych zasadach. Dlatego też zawsze należy dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem.

Wnioskowanie o pożyczkę w instytucji pozabankowej nie wymaga przedkładania dokumentów, które niezbędne są w przypadku pożyczek bankowych. Zazwyczaj konieczny jest dokument potwierdzający tożsamość i pełnoletność klienta, ewentualnie dokument zaświadczający uzyskiwane dochody. Jednak historia kredytowa zarejestrowana w BIK nie jest warunkiem niezbędnym dla uzyskania środków pieniężnych. Najczęściej wystarczy wypełnić formularz i złożyć go osobiście w siedzibie instytucji, ewentualnie można wówczas skorzystać z konsultacji z ekspertem finansowych, który wyjaśni zasady przyznawania pożyczki.

Istnieje też możliwość zdalnego składania wniosków. Wypełniony formularz można przesłać pocztą elektroniczną, dopełniając rejestracji, a po otrzymaniu wiadomości zwrotnej, zwykle należy potwierdzić identyfikację poprzez przekazanie informacji o rachunku bankowym. Ponadto stali klienci mogą wnioskować o pożyczkę przez SMS, wysyłając informacje z kwotą pożyczki i terminem jej zwrotu.

Decydując się na pożyczkę, zawsze należy dokładni sprawdzić warunki jej przyznawania w wybranej instytucji finansowej. Ponadto ważne jest, aby przestrzegać obowiązujących warunków umowy i spłaty zobowiązań.

Źródło informacji: https://www.mini-credit.pl/

Podobne artykuły


23
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2947
14
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1708
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1359
23
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3750
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4888
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73695
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6704
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15180
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40560
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17486
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18194
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22725
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18743
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23322
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  anglfas  (www),  10/07/2017

Ja polecam http://pozyczkolista.pl/ naprawdę dobre oferty.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska