Login lub e-mail Hasło   

Ja czyli rzecz o Asertywności

Czym jest Asertywność? To przede wszystkim szanowanie swoich potrzeb i pragnień, wartości które, pozwalają na to aby szukać właściwych form ich wyrażania w świecie codzie...
Wyświetlenia: 561 Zamieszczono 07/07/2014

Czym jest Asertywność? To przede wszystkim szanowanie swoich potrzeb i pragnień, wartości które, pozwalają na to aby szukać właściwych form ich wyrażania w świecie codziennym. Jej przeciwieństwem jest nieśmiałość w której, sam skazując siebie że, nie możesz , nie potrafisz itd…

Automatycznie następstwem tego jest sytuacja w której, Twoje Ja nie czuje się z Tobą tak jakby mogło się czuć spychasz je do podziemi, w którym wszystkim czym jestem jest martwe lub spoczywa ukryte- tak by uniknąć konfrontacji z kimś nie w tym, słowa znaczeniu że, jesteś agresywny czy wojowniczy . Te cechy są przydatne w świecie natomiast wszystko zależy od kontekstu w jakim się znajdujesz. To również nie zamykanie się na opinie i poglądy innych które, są odmienne od moich każdy ma prawo do tego aby mieć swoje zdanie na dany temat. To postawa w stylu „Szanuję Twoje zdanie i….. lub „Uznaję to i…” lub „Zgadzam się i…” wyrażając się w taki sposób automatycznie łamiesz opór Twojego rozmówcy przez co możesz zbudować z nim więź. Asertywność oznacza gotowość stawania w swojej obronie, otwartego bycia tym, kim jestem, traktowanie siebie z szacunkiem we wszystkich relacjach z ludźmi.

Być asertywnym to żyć autentycznie , mówić i działać zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami- z zasady (oczywiście są wyjątki w których musisz się np. bronić przed jakimś „typkiem”.
Natomiast bycie szczerym względem siebie i innych jest podstawą nawet w sytuacji gdy komuś się może to nie podobać to nikt nie ma prawa aby Cię oczerniać lub oszukiwać , jeżeli coś poszło nie tak to masz prawo aby komuś powiedzieć konstruktywną krytykę a nie poniżać kogoś. Jeżeli nie będziesz szczery względem siebie i innych to następującą konsekwencją jest to że osłabiasz się psychicznie sam na swoje życzenie. I druga sprawa szczerość nie oznacza tego że wszystko o sobie mówisz każdy ma prawo do własnej intymności. Bądź szczery wobec własnego wnętrza to jest podstawa do tego aby Twój duch wzrastał razem z Tobą.

Asertywność jest wrażliwa na kontekst. Sposób wyrażania siebie, jest inny podczas zabawy z dzieckiem a inny w pracy. W każdym kontekście wystepują adekwatne i nie adekwatne formy wyrażania siebie. Czasami asertywność objawia się zaproponowaniem jakiegoś pomysłu czy powiedzeniem komplementu, czasami uprzejmą ciszą, która sygnalizuje brak zgody. Dla mnie asertywność to również spójność wewnętrzna to najlepsza forma wyrażania swojego wnętrza w nie koniecznie sprzyjających możliwościach. Korzenie asertywności stanowi samodzielne myślenie i zgodne z nim postępowanie. Nie podjąć odpowiedzialności to odrzucić samego siebie na najgłębszym poziomie duchowości.
Czasami ludzie, którzy czują się zależni i są pełni lęków, wyrażają autodestruktywną formę asertywności. Polega ona na odruchowym powiedzeniu „nie”, kiedy w ich interesie należało by powiedzieć „tak”!
Asertywność to również poczucie tego że jestem odpowiedzialny za swoje życie i tworzenie poczucia bezpieczeństwa. Nikt poza Tobą samym nie weźmie za Twoje życie odpowiedzialności a jeśli uważasz że, tak jest to życie samo to zweryfikuje. Mając takie przekonanie automatycznie tracisz poczucie własnej wartości ponieważ asertywność jest jednym z filarów wysokiego poczucia własnej wartości.

Respektowanie tego, czego chcemy, i obrona tego często wymagają odwagi. Znacznie łatwiej poświęcić samych siebie niż walczyć o inteligentny egoizm. Asertywność wpływa na wysoką samoocenę i wymaga od nas wkroczenia na scenę: gotowości do pobrudzenia sobie rąk.
Człowiek o nie rozwiniętym poczuciu tożsamości często sobie mówi: jeżeli wyrażę siebie, mogę narazić się na dezaprobatę. Jeżeli będę kochał i bronił siebie, mogę wzbudzić nie chęć. Jeżeli będę zbyt zadowolony z siebie, mogę wzbudzić zazdrość. Jakże często spotykam na swojej drodze ludzi którym przychodzi maksymalne zdziwienie w momencie którym, jestem z siebie zadowolony to automatycznie słyszę „ a z czego Ty się tak cieszysz”, „napadło Cię coś” „cieszysz się jakbyś narkotyki brał” Nie, nie brałem narkotyków tylko się rozwijam i jestem co raz bardziej zadowolony ze swojego życia! Koniec kropka.

Udawanie kogoś kim się nie jest na dłuższą metę tylko Cię osłabi zdecydowanie lepszą drogą jest w pełni zaakceptowanie swojego ja i działanie w kierunku takim aby stawać się mistrzem swojego wnętrza. Wiadomo że zakładamy maski ponieważ boimy się że, ktoś nas odrzuci bądź nie zaakceptuje naturalne zjawisko natomiast ważne jest żeby się zastanowić czy to nam sprzyja? Jeżeli nie czujesz się atrakcyjny sam dla siebie to popracuj nad sobą ponieważ atrakcyjność bierze się z Twojego wnętrza i wierzę a to że każdy z Nas może czuć się atrakcyjnym dla siebie samego. Wszyscy jesteśmy nie idealni i każdy z nas pewne rysy na osobowości po to świat wkroczył w erę rozwoju, po to powstaje tyle warsztatów i po to wynaleziono wszystkie narzędzia rozwojowe ponieważ ktoś miał taką misję odkrył to że nie jesteśmy tylko fizycznym zjawiskiem ale i duchowym. Siła płynie prosto z wnętrza!

Aby zacząć praktykować świadomie swoją asertywność zadaj sobie pytanie:
Czym dla mnie jest asertywność?
Co by było gdybym dzisiaj żył o 5% bardziej asertywnie?
Jeżeli chcesz rozwinąć w 100% swoją asertywność możemy wybrać się w podróż w której staniesz się bardziej asertywnym, mogę z Tobą popracować w cztery oczy bądź mailowo wybór należy do Ciebie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1611
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 669
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1166
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 774
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 657
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 742
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1030
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 967
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 397
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 481
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 628
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 523
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 454
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Maja Kot  (www),  08/07/2014

Nigdy nie byłam specjalnie asertywna i dziś trochę nad tym ubolewam. Ale też uczę się i pracuje nad tym :)

PS. Dużo lepiej by się czytało ten artykuł gdyby nie był ta bardzo zlany w ciągły tekst. Odstępy między akapitami naprawdę dużo dają :) Ale to tylko moja drobna sugestia.

Dziękuje za sugestie słuszne spostrzeżenie ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska