JustPaste.it

Obozy żeglarskie - jak wybrać ten najlepszy.

Po ciężkim roku nauki, każde dziecko zasługuje na wypoczynek. Aby był on udany, a przede wszystkim dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, należy dość wcześnie pomyśleć o wakacjach.

Po ciężkim roku nauki, każde dziecko zasługuje na wypoczynek. Aby był on udany, a przede wszystkim dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, należy dość wcześnie pomyśleć o wakacjach.

 

obóz żeglarski

Jeśli ma być atrakcyjnie i z nauką w tle, to może Mazury i obóz żeglarski? Z roku na rok na mazurskich jeziorach szkoli się coraz więcej młodych żeglarzy. Jest to bardzo pozytywny trend, gdyż wakacje na Mazurach to nie tylko woda, lasy i zabawa, ale właśnie nauka żeglarstwa, a przy okazji i samodyscypliny, współpracy z innymi i empatii.

Mazury to królestwo żeglarzy, w którym czują się oni najlepiej. To właśnie tutaj większość “wilków morskich” stawiało swoje pierwsze kroki, więc chcąc zainteresować swoje dziecko czymś innym niż internet, warto wybrać obóz żeglarski. Znalezienie ofert takich obozów czy kolonii wcale nie jest trudne, gorzej z wyborem tej naprawdę dobrej. Pamiętajmy, że da się znaleźć prawdziwe okazje, ale zdecydowanie niższa cena od innych ofert obozu czy kolonii żeglarskich, powinna wzbudzić nasze wątpliwości. Żagle do tanich nie należą, ale ceny obozów młodzieżowych na Mazurach wcale nie są droższe od tych nad morzem, czy w górach. Wybierając obóz żeglarski należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów, bo to właśnie od nich będzie zależał stopień satysfakcji z wakacji.

Wybierając obóz żeglarski dla dziecka, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jego organizator posiada wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki, co jest podstawą prawną jego działalności. Jest to bardzo ważne, gdyż wpis ten wymusza na organizatorach obozów posiadanie odpowiednich sum gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej oraz opłacenie obowiązkowego ubezpieczenia dla każdego uczestnika obozu. Oprócz tego warto sprawdzić czy organizator ma aktualny certyfikat ubezpieczenia, a więc czy posiada wymaganą kwotę gwarancyjną, której warunki i wysokość określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych. W przypadku obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży równie ważne jest zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku dzieci do Kuratorium Oświaty, które musi być wydane dla każdego z turnusów z osobna. Wymienione dokumenty to zestaw najważniejszych dokumentów, które organizator powinien udostępnić do wglądu każdemu, kto o to poprosi. Gdy wszystkie kwestie formalne będą się zgadzać, warto bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą obozu żeglarskiego. Tutaj zwrócić uwagę należy na kilka kwestii, które są typowe dla tego typu wypoczynku.

Chcąc wysłać dziecko na obóz żeglarski warto zapoznać się z informacjami o kadrze opiekunów i instruktorów żeglarstwa, gdyż to właśnie oni będą sprawować opiekę nad dziećmi podczas trwania obozu. W związku z tym im bardziej doświadczona kadra w pracy z młodzieżą, tym lepiej, a im większe ich doświadczenie w żeglarstwie, tym większe bezpieczeństwo. Dlatego też nie powinno nikogo z organizatorów dziwić, że chcemy sprawdzić stopnie żeglarskie, jakie posiada osoba będąca prowadzić rejs - pamiętajmy, że nadaje je tylko  PZŻ.. Jest to ważne, gdyż dobrze przygotowana kadra do pracy z młodzieżą zagwarantuje jej przyjemny pobyt na żaglach urozmaicony ciekawymi atrakcjami, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo, które jest szczególnie ważne na wodzie.

Co do kwestii bezpieczeństwa - nawet jeśli nie znamy się na typach jachtów, to i tak sprawdźmy, czy posiadane przez organizatora obozu żeglarskiego łodzie są w dobrym stanie technicznym.  Ważne jest również ich wyposażenie, ponieważ wędrowne obozy żeglarskie od początku do końca odbywają się na jachcie. Łódź staje się miejscem zamieszkania, więc powinna być wyposażona w kuchnię z odpowiednim zestawem naczyń i bieżącą wodę. Oczywistym standardem na jachcie jest zestaw ratunkowy, o którym nie każdy pamięta, a pytanie o jego stan na pewno powinno paść.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że organizatorzy obozów mogą wymagać uiszczenia opłat dodatkowych. Dlatego też zwróćmy uwagę, czy np. opłaty portowe i paliwowe są w cenie obozu, czy naliczane zostaną dodatkowo po obozie. Dobre szkoły żeglarstwa w cenie gwarantują: pełne wyżywienie, opłaty, materiały szkoleniowe do realizowanego programu szkolenia zgodnego z wymaganiami PZŻ, a także transfer z dworca PKS czy PKP z wyznaczonego przystanku końcowego na miejsce obozu. Wszelkie atrakcje typu: grill, ognisko, wieczorki integracyjne, a czasami i wstępy wejścia na zwiedzanie lokalnych zabytków, także wpisane są w cenę obozu. Dodatkową opłatą, na którą trzeba być przygotowanym, jest opłata związana z odbyciem egzaminu patentowego, której wysokość można sprawdzić na stronie PZŻ.

Zwracając uwagę na te kilka kwestii, możemy mieć Pewność, że nasze dziecko trafi pod dobrą opiekę. Reszta zależy już od pogody i pomysłowości wychowawców, którzy będą przekazywać żeglarską wiedzę i uczyć bezpiecznych zachowań na wodzie. Z pewnością taki obóz żeglarski  będzie dla każdego nastolatka wyjątkowym pobytem wakacyjnym, a to właśnie podczas takich wyjazdów zawiązują się przyjaźnie, a przede wszystkim rodzi się pasja, jaką jest żeglarstwo.

Zapraszamy na stronę http://www.puntovita.com.pl/ , gdzie można dowiedzieć się, jak przygotować się na wędrowny obóz żeglarski.