JustPaste.it

Technologiczny przełom w drukowaniu - drukarki 3d

Osiągnięcia w technologii druku 3d są imponujące, tak jak możliwości, jakie daje drukarka 3d. Coraz częściej taki sprzęt interesuje użytkowników, chcących go mieć w domu.

Osiągnięcia w technologii druku 3d są imponujące, tak jak możliwości, jakie daje drukarka 3d. Coraz częściej taki sprzęt interesuje użytkowników, chcących go mieć w domu.

 

Zanim jednak dojdzie do jego kupna, warto zapoznać się z naszym poradnikiem, dotyczącym podstawowych zagadnień związanych z drukarkami 3d. 

Drukarki 3d to urządzenia, które mogą w znaczący sposób zmienić codzienną rzeczywistość. Upowszechnienie drukarek 3d to proces, który już trwa, co potwierdza ogromne nimi zainteresowanie ze strony prywatnych osób. Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń, które drukują w różnych technologiach i z wykorzystaniem różnych filamentów. Chcąc wybrać odpowiednie dla siebie drukarki 3d, warto o nich nieco wiedzieć, aby urządzenie spełniało pokładane w nim nadzieje, a przede wszystkim, aby było w pełni wykorzystywane.

Z uwagi na fakt, że drukarki 3d to absolutna nowość, która coraz prężniej wkracza na polski rynek i budzi coraz większą chęć posiadania, to nadal nie wiemy o nich zbyt wiele. Chociażby podstawowa wiedzie jest tu bardzo ważna, gdyż dzięki niej będzie można wybrać urządzenie dostosowane do naszych potrzeb. Dla wielu osób zasadniczą kwestią, a często najważniejszą jest cena urządzenia. Przy wyborze tego urządzenia zdecydowanie lepiej przesunąć ją na dalszy plan, gdyż kupując najtańsze urządzenie, może okazać się, że brakuje nam wiedzy i umiejętności do jego... złożenia. Dokładnie tak. Na rynku drukarek 3d urządzenia dzielą się na te niemal gotowe do użytku zaraz po zakupie, a więc te droższe lub są one w formie kitu do samodzielnego montażu. Tutaj uwaga, choć taka drukarka jest znacznie tańsza, to wymaga od nabywcy sporych umiejętności w obsłudze lutownicy, jak też i dość dobrej wiedzy z zakresu elektroniki. Jeśli nikt dotąd nie miał nic wspólnego ze składaniem lub naprawą urządzeń elektronicznych, to zdecydowanie nie powinien zabierać się za składanie drukarki 3d. Rozczarowanie może być bardzo duże, gdy nagle okaże się, że do złożenia jest ponad kilkaset elementów, na co składać się będzie nie tylko obudowa drukarki, ale także śrubki, złączki, nakrętki i wiele innych, naprawdę drobnych elementów. Zaskoczenie i rozczarowanie  z otrzymanego zestawu do samodzielnego montażu drukarki 3d najczęściej wynika stad, że błędnie wyobrażamy sobie to urządzenie. Tak naprawdę ze zwykłą drukarką nie ma ono nic wspólnego i utożsamianie ich ze sobą jest absolutnie błędne.

Drukarki 3d to urządzenia o dość skomplikowanej budowie. Wybierając ją w wersji do samodzielnego montażu tak naprawdę wybiera się sprzęt, który można w samodzielny sposób modyfikować, tworząc swoje własne autorskie wersje. Jest to rozwiązanie idealne dla tych użytkowników, którzy mają wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim pasjonują się elektroniką i chcą zrobić coś więcej i to stosując swoje własne rozwiązania. Użytkownik nie posiadający tych cech, może napotkać trudności w złożeniu sprzętu, gdyż sama instrukcja montażu posiada sporo fachowych określeń, a później czeka jeszcze konfiguracja firmware`u  i oprogramowania. Także kalibracja drukarki należy do czasochłonnych. Podsumowując, kit do montażu jest świetnym rozwiązaniem, ale trzeba dobrze zgłębić temat, aby samodzielne złożenie drukarki stało się przyjemnością.

Zdając sobie sprawę z różnicy cenowej wynikającej z tego czy drukarka jest już złożona czy nie, można przejść do kolejnej bardzo ważnej kwestii. Jest nią zakres w jakim będzie wykorzystywana drukarka 3d, a więc po co jest ona nam tak naprawdę potrzebna. To z goła prozaiczne pytanie jest bardzo istotne, gdyż przeznaczenie wydruku będzie określało jaka dla nas będzie najlepsza technologia druku oraz typ filamentu. W najtańszej wersji drukarki 3d są przystosowane do druku z plastiku, który określa się skrótem FDM. To nie jedyne tworzywo dostępne do druku, gdyż można jeszcze wybrać:

- SLA - żywica,

- CJP - proszek gipsowy,

- Mcor - papier,

- LOM -  folia papierowa lub folia z tworzyw sztucznych i kompozytów,

- SLS - proszki z tworzyw sztucznych i metali,

- SGC - fotopolimer utwardzany przez światło ultrafioletowe.

Do użytku domowego, pod warunkiem że drukowane będą drobne przedmioty i gadżety, sprawdzi się FDM, gdyż druk odbywa się stosunkowo szybko, a przedmioty z tego tworzywa są wytrzymałe. Wadą jest jedynie to, że wydruk należeć będzie do średniej jakości, a później konieczna jest obróbka. Najbardziej dokładne wydruki uzyska się z żywicy SLA, ale koszt takiej drukarki z pewnością przewyższy możliwości domowego budżetu. Oprócz wymienionych materiałów, do druku wykorzystuje się także nylon, laywood (materiał drewnopodobny), materiały gumopodobne lub elastyczne, ale tutaj uwaga, większość drukarek jest dedykowana i drukuje w określonym tworzywie. Samo drukowanie wymaga również odpowiedniej temperatury samego filamentu, jak i temperatury powietrza w otoczeniu. Jeśli będzie nie dostosowana do potrzeb danego materiału, to wtedy może okazać się, że tworzywo, np. za bardzo się skurczy i wydruk nie będzie odzwierciedleniem projektu.

Dzisiaj na drukarce 3d można wydrukować niemal wszystko, ale żeby to zrobić konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu do druku 3d. Tutaj sprawa się nieco komplikuje, ponieważ jeśli nie umiemy sami go wykonać, to możemy zeskanować obiekt źródłowy specjalnym skanerem 3d, ale jeśli i ta metoda nie jest nam dostępna, to pozostaje tylko zlecenie wykonania go grafikowi. Ostatnią deską ratunku są darmowe projekty 3d dostępne w sieci.

Mając świadomość tych wszystkich aspektów związanych z funkcjonowaniem drukarki 3d i samego druku 3d, warto zastanowić się, która z drukarek będzie odpowiadała naszym potrzebom. Z tą wiedzą o wiele łatwiej będzie wybrać drukarkę 3d, spośród naprawdę dużej ich oferty dostępnej na rynku nowych technologii. Więcej przydatnych informacji o drukarkach 3d można znaleźć na stronie http://www.3d-lab.pl/pl/ .