Login lub e-mail Hasło   

Paranoia

Paranoja to spójny logicznie system przekonań i poglądów, poparty głęboką wiarą w jego niepodważalną prawdziwość. Z reguły łatwo wykazać, że system jest błędny..
Wyświetlenia: 1.252 Zamieszczono 21/07/2014

...

Ten artykuł ma za zadanie pomóc ludziom "chorym", ich najbliższym i tym, którzy z psychotykami nie spotykają się.

 

Pomóc, poprzez wzbudzenie zainteresowania poszukiwaniem rzetelnej wiedzy na ten temat.

Przedstawiam poglądy naukowe na tematy psychiatryczne. Większość z nich to poglądy uznane w środowisku lekarskim. Warto jednak wiedzieć, że wiedza ta posiada istotne luki, a poglądy nie są zgodne. Dotyczy to również ekspertów. Zwróćcie Państwo uwagę na to, jak często opinie psychiatryczne różnią się od siebie. Możemy się o tym dowiedzieć, czytając np. sprawozdania ze słynnych procesów sądowych zamieszczane w prasie codziennej.

 

Teza, że wiele "chorób psychicznych" o różnym przebiegu ma wspólną przyczynę i zaczyna się w bardzo podobny sposób jest moja (tzn. oryginalna). Wiem o tym. Oznacza to, że nie występuje w źródłach w rodzaju Wikipedii oraz w literaturze specjalistycznej. Dlatego upraszam o nie dawanie komentarzy w rodzaju "Nieuku, poczytaj sobie to i to".

Każda nowa teza, z każdej dziedziny wiedzy, początkowo nigdzie nie występuje. - Dlatego, że jest nowa.

Mam już w takich sprawach pewne doświadczenie (zajmowałem się i zajmuję Teorią Gier i Kryptologią. Było tak samo). Gdy teza wejdzie do naukowego obiegu, będę musiał bronić się przed zarzutami o dokonanie plagiatu. -  Samo życie.

 

Szok psychotyczny (Iluminacja, Olśnienie Schizofreniczne) występuje najczęściej w okresie dojrzewania. Jest to bunt przeciwko swojemu dotychczasowemu życiu, podobny do młodzieńczego buntu przeciwko rodzicom, tylko o wiele bardziej intensywny.

W jednym i drugim przypadku następuje odkrycie czegoś, co dotąd było tajemnicą. Szok najczęściej dotyczy spraw związanych z własną rodziną lub najbliższym otoczeniem. Odkrycie może być prawdziwe lub fałszywe. Może też być częściowo prawdziwe. Zawierać zarówno elementy ukrywane przez otoczenie, jak i fantazje. Istotne jest, że powstaje przekonanie o prawdziwości tego odkrycia i towarzyszą temu sugestywne halucynacje. Wzrokowe i (lub) słuchowe (głosy).

Jeszcze ważniejsze jest, że efektem szoku psychotycznego jest autyzm.

Autyzm jest to dramatyczna zmiana dotycząca sposobu odczuwania. Zanika możliwość odczuwania tego, co dla większości ludzi jest oczywistym. (Np. Człowiek przestaje umieć się bać, przestaje umieć współczuć... itp.). Jedne uczucia zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne.

Patologiczne lęki – jedni przestają bać się czegokolwiek, inni odczuwają lęk wywołujący paraliż.

Melancholia – niezwykle silny ból istnienia, doprowadzający z reguły do samobójstwa.

Zupełnie nieuzasadnione poczucie nadzwyczajnej siły fizycznej lub psychicznej.

I inne.

 

Sprawa Archimedesa

Jednym z najstarszych znanych opisów szoku psychotycznego jest historia greckiego matematyka i filozofa Archimedesa. Szok nie dotyczył spraw rodzinnych, lecz rozwiązania dręczącego go problemu technicznego. Archimedes, który odkrycia dokonał w wannie, wybiegł na miasto nago, zaczepiał obcych ludzi, krzyczał eureka (niektórzy piszą heureka), co po grecku oznacza odkryłem. Dziś kogoś takiego policja odwiozłaby, z całą pewnością, na badanie psychiatryczne. W Starożytnym Rzymie (grecki filozof mieszkał w Cesarstwie Rzymskim) bieganie nago po ulicach itd. nie było czymś normalnym. Najlepszy dowód, że informacje na ten temat dotarły nawet do nas.

Istniało wielkie zapotrzebowanie społeczne na odkrycie dokonane przez Archimedesa. Został on szybko zrozumiany i doceniony. W przeciwnym przypadku zostałby (najprawdopodobniej) uznany za opętanego przez złego ducha.

Inne znane fakty z życia Archimedesa świadczą o tym, że mimo uznania odkrycia (Prawa Archimedesa) za prawdziwe i pożyteczne, rozwinęła się u niego schizofrenia.

Archimedes dokonał jeszcze wiele. Przy pomocy zaprojektowanych przez niego luster spalono nieprzyjacielską flotę. Stał się bardzo sławny za życia.

 

Ludzie dotknięci autyzmem, z reguły mają jakieś nadzwyczajny zdolności. W bardzo uproszczony sposób można byłoby to wytłumaczyć w tak, że zanik pewnych funkcji mózgu uaktywnia inne, które u "normalnych" ludzi są słabiej używane i co za tym idzie słabiej rozwinięte.

Archimedes został zabity przez rzymskiego żołnierza, któremu zrobił awanturę o zadeptywanie figur geometrycznych nakreślonych na plaży. Zachowanie Archimedesa to charakterystyczny dla autystyków objaw oderwania od rzeczywistości.

Szok psychotyczny najczęściej skutkuje powstaniem schizofrenii.

Jak napisałem wcześniej, uważam, że może być również przyczyną powstania innych chorób.

Nie jest to aż tak rewolucyjna teza. - Ospa wietrzna i półpasiec. Ta sama przyczyna (zakażenie tym samym wirusem) wywołuje tak odmienne skutki, że lekarze traktują ospę i półpasiec jako dwie zupełnie osobne jednostki chorobowe.

 

PARANOJA

Ostatnio większość psychiatrów skłania się do poglądu, że paranoja w postaci czystej nie występuje, a zawsze połączona jest z innymi psychicznymi odmiennościami. Oznaczałoby to, że uważają paranoję bardziej za objaw niż za osobną jednostkę chorobową.

Czym jest paranoja?

Paranoja to spójny logicznie system przekonań i poglądów, poparty głęboką wiarą w jego niepodważalną prawdziwość. Z reguły jest to system łatwy do sfalsyfikowania (wykazania, że jest błędny). Logiczny system paranoika opera się na fałszywych założeniach będących skutkiem urojeń i halucynacji.

Niespójny logicznie system urojeniowy też może czasem wystąpić, ale jest to rzadki przypadek występujący u osób o bardzo niskim poziomie inteligencji. Wtedy psychiatrzy rzadko używają terminu paranoja.

Teraz zaznaczam wyraźnie, że stawiam tezę, która nie występuje w pracach specjalistów.

Oto ona.

Uważam, że jest grupa ludzi, którzy przeżyli szok psychotyczny i udało im się ukryć to przed otoczeniem.

Oni są oczywiście "normalni", dopóki nie zrobią czegoś nadzwyczajnego, co rzuci na nich podejrzenie.

Także w takim przypadku, choroba przebiegać może w różny sposób.

Dominacja paranoi, to tylko jedna z ewentualności. Paranoicy to są właśnie ci wariaci niebezpieczni dla rodziny, a czasem dla całego społeczeństwa. Inni psychotycy, jeżeli są niebezpieczni, to głównie dla samych siebie.

Paranoik usiłuje narzucić otoczeniu swój system urojeniowy, swoje poglądy, sposób postępowania. Czasami to się udaje. Paranoja bywa zaraźliwa.

...

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 19231
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8240
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11847
26
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4486
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7057
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27945
22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5447
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163416
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22880
41
komentarze: 44 | wyświetlenia: 26763
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12074
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 7216
31
komentarze: 3 | wyświetlenia: 40933
 
Autor
Artykuł  leming13,  30/04/2017

Panie Adamie,
Bardzo ciekawy pogląd. Ja osobiście dodałbym trzy rzeczy
1. Opinia własna, Paranoja jest wtórna to wynik, przejaw nie jednostka sama w sobie, pełna zgoda, jest np. Paranoja indukowana (patrz katecheza, zamach smoleński, propaganda, dehumanizacja przed genocide w Rwandzie itp.)
2. Wątpliwość, W zdaniach "Jeszcze ważniejsze jest, że efektem szoku psychotycznego jes ...  wyświetl więcej

@leming13:
Psychiatrzy twierdzą, że autyzm jest chorobą uczuć i objawem w większości tzw. chorób psychicznych. - W paranoi, psychopatii, schizofrenii, zaawansowanych stadiach alkoholizmu itp ....Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska