Login lub e-mail Hasło   

Podstawowe reakcje na zastraszanie

Dowiedz się jak dawać cięte riposty. Żaden, werbalnie atakujący przeciwnik nie ma szans.
Wyświetlenia: 784 Zamieszczono 24/07/2014

Nie raz przytłaczało Cię to uczucie kompletnej, pustki zaskoczenia i zażenowania, gdy właśnie stałeś się ofiarą jakiegoś przytyku, czy głupiej odzywki. I kiedy w myślach, po jakimś czasie jeszcze raz przerabiasz tą sytuację, już wiesz jak należałoby odpowiedzieć.  

Teraz nadszedł czas, aby przezwyciężyć szok i przeciwdziałać werbalnej przemocy.

Szybka riposta ma na celu pozbycie się napastnika, zakończenie dyskusji, uniknięcie dalszej zbędnej paplaniny. Jednym słowem lub zdaniem zakańczamy temat i opuszczamy miejsce.

Ośmiel się być niegrzecznym, w przeciwnym razie twoja odpowiedź będzie zbyt nieśmiała, a jej wpływ niewielki. Potrzeba szczypty bezczelności, żeby skutecznie odpowiedzieć na niespodziewany atak werbalny.

Prosty styl komunikacji

Najprostsze sposoby są na ogół najbardziej skuteczne.Na przykład, gdy udzielasz odpowiedzi na atak, niech to będzie krótka, zwięzła fraza.Lub jeśli konfrontujesz się słownie z napastnikiem przechodź od razu do konkretów za pomocą krótkich zdań.

Pojedynczy, treściwy komentarz komunikuje znacznie więcej niż chaotyczne wyjaśnienia.Na przykład, gdy ktoś niesłusznie poddaje krytyce to, co właśnie sam zrobiłeś, zamiast wdawać się w dyskusję, można nonszalancko odpowiedzieć:

„Bo to jest najlepszy sposób, aby to zrobić.

Ignorowanie

Nie ma przymusu kontynuowania rozmowy. Przerwanie komunikacji i opuszczenie miejsca bez słowa, to czasem jedyna skuteczna forma reakcji. W ten sposób nie pozwalamy się obrażać, lub ośmieszać przed innymi zebranymi ludźmi. Kontrolującym sytuacje stajemy się właśnie my, bo nie ma nas już w miejscu zagrożenia, zwyczajnie je opuściliśmy.

Bezpieczne odpowiedzi

Trzeba zastosować prostą odpowiedź, taką, na której zawsze możesz polegać, która pozwoli Ci zawsze reagować ze stanowczością i zachować godność. Następnie można odejść, bez szwanku, nawet z najbardziej opresyjnej sytuacji. Najprostsza odpowiedź jest najbardziej wiarygodna, pozwala przerwać agresorowi i odejść. Najlepiej jest wybrać jedno zdanie, jedną frazę, która pasuje do dziejącej się sytuacji.Na przykład:

„Czy możesz mi wybaczyć?Idę napić się wody.”

Humor

Spróbuj zastosować trochę humoru, aby rozładować napiętą sytuację. Możesz skwitować wszystko lekkim uśmiechem, albo jeszcze lepiej niech twoje oczy pokażą, że jesteś uśmiechnięty wewnątrz. Nie można się do tego zmusić.Unikaj żartów i gier słownych, które są bezużyteczne, a co najgorsze prawdopodobnie zmniejszą zdolność do zwalczenia prześladowcy.Jeśli inni pomyślą, że twoje poczucie humoru jest wymuszone, nie będziesz wiarygodny.

Gdy mamy do czynienia z napastnikiem skuteczny humor składa się zazwyczaj ze zwięzłych wypowiedzi, często przynoszących bardzo subtelne rozbawienie z jego absurdów.Na przykład, gdy taka osoba poddaje Cię surowej ocenie, może się okazać, że zabawne jest powtórzenie po nim samej frazy. Wystarczy dodać trochę przesady i zachować rozbawieniem na twarzy.

Wytknij absurdy

Jedną z metod reagowania jest doprowadzanie rozmowy do absurdu. To doskonały, uniwersalny sposób pozwalający znaleźć dowcipną odpowiedź na każdą zaczepkę, w każdej sytuacji. W dodatku bardzo prosty. Słyszysz krytykę pod swoim adresem i zamiast zaprzeczyć, skwapliwie się zgadzasz, dodając taką dawkę przesady, aż do granic możliwości.

Jeśli ktoś krytykuje Twój wygląd:

Nie każdy rodzi się piękny jak ty, niektórzy muszą się malować”

Jak odpowiadać na zaczepki słowne.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1328
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1060
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 988
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 751
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 784
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 433
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 573
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1033
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 975
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1391
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 863
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 486
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 411
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 556
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska