Login lub e-mail Hasło   

Jak reagować na zaczepki słowne

Zwykle można stosować konkretne techniki podyktowane daną sytuacją. Sześć podstawowych reakcji są jednymi z najbardziej skutecznych. Podstawowe reakcje: Przerywanie Pytanie...
Wyświetlenia: 8.381 Zamieszczono 24/07/2014

Zwykle można stosować konkretne techniki podyktowane daną sytuacją.Sześć podstawowych reakcji są jednymi z najbardziej skutecznych.

Podstawowe reakcje:

  1. Przerywanie
  2. Pytanie
  3. Parafraza
  4. Humorystyczne odpowiedzi

1. Jak przerwać oponentowi

Odpowiedz na zaczepki, często wymaga taktyki zmierzającej do przerwania napastnikowi, on zawsze czerpie moc z dominowania nad ludźmi podczas rozmowy. Aby móc odeprzeć atak, najpierw trzeba sprawić, żeby przestał mówić.

Martwisz się tym, ze możesz się zachować niegrzecznie? Uprzejmość może być uważana za słabość, naiwność i zostać niecnie wykorzystana. Jeśli, ktoś Cię słownie atakuje nie jest uprzejmy. Kiedy cię onieśmiela, zawstydza i upokarza. Dlaczego więc miałbyś się czuć zobowiązany do bycia uprzejmym broniąc się?

Aby skutecznie przerwać komuś, kto nas obraża, trzeba zwrócić się do niego bezpośrednio po imieniu. Spójrz mu w oczy, mów wyraźnie silnym, spokojnym głosem.

„Poczekaj!”

„Chwileczkę!”

Przejmij kontrolę zadając pytanie

Tak szybko, jak on przestanie mówić, Ty zadaj mu pytanie,które pozwoli przejąć kontrolę nad rozmową. Niech będzie, krótkie i konkretne.

2. Zadawanie pytań

Najkrótszą, najbardziej bezpośrednią drogą zrozumienia, osoby, która słownie atakuje jest zadawanie jej pytań. Nawet wtedy, gdy nie odpowiada szczerze, łapiąc ją na kłamstwie, jesteśmy w stanie prześwietlić intencje, którymi się kieruje.

Twoim celem jest, kontynuować zadawanie pytań, aż wyłapiesz w tym, co mówi sposób jej myślenia. Zadawanie pytań pozwala na przejęcie kontroli nad interakcją.

Atak i odpowiedź

Powiedzmy, że jesteś ofiarą słownego ataku w swojej pracy odnośnie Twojej wydajności i efektywności. Po tyradzie oskarżeń i pretensji, zadaj proste, bezpośrednie pytanie z prośbą o wyjaśnienie:

„Czy możesz wyjaśnić, co rozumiesz przez ___?”

Lub jeśli użył uogólnienia, można zapytać o szczegóły:

„Co konkretnie zrobiłem, że myślisz, że jestem ___?”

3.Technika parafrazy

Słowo lub wyrażenie musi zawierać przekaz, który uświadomi atakującemu, że nie jesteś zainteresowany podjęciem z nim gry. Strategia ta działa najlepiej, gdy wyraz lub zdanie jest wypowiedziane przyjemnym, przyjaznym tonem, patrząc prosto w oczy agresorowi.Jeśli słowo lub fraza wypowiedziane zostaną z przekąsem, lub w tonacji mającej ośmieszyć przeciwnika strategia ta może pogorszyć sytuację.

Parafraza to potężna technika,polega ona na wyrażeniu swojego sposobu myślenia wykorzystując cudze słowa, które właśnie padły.Następnie czekamy na potwierdzenie słuszności. Np., jeśli ktoś poddaje Cię krytyce .:

„Więc uważasz, że nie jestem dość dobry, żeby znajdować się w waszym zespole?

4.Humorystyczne odpowiedzi

Humor może być skuteczną bronią przeciwko zastraszaniu.Zakres, w jakim można korzystać z humor powinien być określony przez Twój styl i ogólną sytuację.

W niektórych przypadkach, humor przykryje powagę ataku.Pokazujesz, że głupie odzywki nie robią na tobie wrażenia i jesteś w stanie je odeprzeć śmieszną ripostą. Jak odpowiadać na głupie zaczepki słowne.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1209
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 727
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 937
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1406
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1616
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1332
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1608
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 731
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 744
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1117
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 549
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 923
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska