Login lub e-mail Hasło   

Opieka nad grobami – usługa, z której korzysta coraz większa część społeczeństwa

Coraz większa grupa naszego społeczeństwa korzysta z usług sprzątania grobów. Powodów jest wiele, ale najważniejszy z nich, to porostu brak czasu lub fizycznej możliwości przyjazdu.
Wyświetlenia: 477 Zamieszczono 25/07/2014

Pęd współczesnego życia powoduje, że coraz trudniej znaleźć nam czas na chwilę zadumy i wyciszenia. Praca zawodowa i domowe obowiązki często nie pozwalają zająć się sprawami ważnymi, takimi jak regularne dbanie o grób swoich bliskich.  Dla wielu osób dodatkową przeszkodą staje się wyjazd za pracą z rodzinnego miasta i tym samym stała zmiana miejsca zamieszkania.  Cześć osób dzięki legalizacji pracy za granicą mieszka i pracuje na obczyźnie, co dodatkowo stwarza problem z kosztami podróży do kraju. Istnieje także grupa osób, którzy z racji podeszłego wieku lub choroby nie mogą niestety zając się grobem samodzielnie.

Oferta i rodzaje usług

Na szczęście, na przeciw tym osobą wychodzą firmy sprzątające zajmujące się stałą oraz epizodyczną opieką nad grobami.  Oferty tego typu usług,  mimo iż opierają się głównie na uprzątnięciu nagrobka, są dość zróżnicowane. Najprostsza usługa polegająca na oczyszczeniu płyty nagrobka oraz terenu do niego przyległego, w której skład wchodzą takie czynności jak: sprzątanie na sucho (zamiatanie) oraz na mokro z użyciem środków do pielęgnacji granitu czy lastriko, usunięcie starych zniczy i kwiatów.  Ceny takiej usługi, w zależności od miasta i wielkości grobu wahają się od 50 zł do 180 zł. Trochę droższa usługa polega na dodatkowym ubraniu grobu i zapaleniu zniczy. Tutaj zazwyczaj jest to kwestia otwarta, którą klient może ustalić z usługodawcą (zakup świec i kwiatów w wybranym przedziale cenowym, rodzaju i  kolorystyce). W cennikach firm sprzątających znajdziemy również pozycje dodatkowe. Jest to między innymi: nabłyszczanie płyty nagrobka przy użyciu profesjonalnych preparatów, zapalenie dodatkowego znicza, położeni wiązanki czy kwiatów, a nawet zafoliowanej karty z epitafium. 

Większość przedsiębiorców w swojej ofercie posiada również usługi abonamentowej opieki nad grobami. Decydując się na tego typu współpracę mamy pewność, że nasz grób rodzinny zostanie gruntownie posprzątany 2-4 razy w roku. Zazwyczaj są to terminy wypadające tuż przed Dniem Zmarłych, Święta Wielkanocnymi oraz dwoma dodatkowymi datami, takimi jak dzień urodzin/imienin czy rocznica śmierci osoby zmarłej, które to są ustalane indywidualnie z każdym klientem. Usługa abonamentowa jest również zazwyczaj dużo tańsza od pojedynczych odwiedzin i z racji, że można ją z góry zaplanować wykonywana jest w dogodniejszych terminach. Często zdąża się, że w okresach dużego popytu na tego typu zlecenia firmy zmuszone się odmawiać wykonania usługi. Szczególnie tyczy się to okresu ostatniego tygodnia przed Wszystkich Świętych. Decydując się na abonament oszczędzamy sobie trudu poszukiwania firmy z wolnymi terminami  oraz mamy pewność, że nasz grób zostanie posprzątany w pierwszej kolejności. Ceny abonamentów są również zróżnicowane, a koszt podstawowej opieki, z czterema odwiedzinami w ciągu roku może zaczynać się już od 180 zł.

Wycena

Firmy sprzątające oferują na swoich stronach rozbudowane cenniki. Najczęściej usługi podzielone są na te podstawowe (sprzątanie, sprzątanie + ubranie, zapalenie znicz) oraz dodatkowe, takie jak nabłyszczanie czy pastowanie płyty nagrobka. Jednak wychodząc na przeciw zróżnicowanym wymaganiom klientów i faktu, że nagrobki są często wykonane z bardzo różnych materiałów, których konserwacja wygląda zupełnie inaczej większość firm proponuje także wycenę indywidualną.

Warto skonsultować się z przedstawicielem firmy, który polegając na swoim doświadczeniu może doradzić w takich kwestiach jak: czym pielęgnować płytę nagrobka, które znicze będą paliły się najdłużej, czy jak ochronić grób przed wpływem słońca i opadami atmosferyczni.

Raport z wykonanej usługi

W większości przypadków rzetelni usługodawcy oferują dodatkowo przesłanie raportu z wykonanej usługi. Taka czynność polega zazwyczaj na wysłaniu na podany przez klienta adres emali kilku (kilkunastu) zdjęć grobowca przed i po wykonaniu usługi. Taka forma potwierdzenia wykonani usługi jest szczególnie ważna dla osób, które fizycznie nie mogą odwiedzić rodzinnego grobowca, a które chcą mieć pewność, że usługa została wykonana starannie i na czas. Część osób (przeważnie seniorzy) rezygnuje z tego typu potwierdzenia wykonania sprzątania z powodów czysto technicznych. Nie posiadają skrzynki mailowej, mogą pojawić się osobiście i ocenić jakość wykonanej usług.

Mimo wszystko zlecając opiekę nad grobem firmie sprzątającej warto zapytać o możliwość każdorazowego raportowania wykonanej usługi. Zrobienie kilku fotografii, to niewielki wysiłek dla wykonawcy, a znacząca sprawa dla osoby zlecającej usługę. Jeżeli firma odmówi wysłania potwierdzenia, jest to jasny sygnał, że jakość świadczonych przez nią usług może być wątpliwa.

Podsumowując

W ostatnich latach usługi polegające na opiece nad grobami zyskały na popularności w ostatnich latach. Zjawisko to spowodowane jest przede wszystkim zmianą stylu życia wśród osób młodych (relokacja, nienormowany czas pracy, nadgodziny) oraz proces straszenia się naszego społeczeństwa. Wśród wielu ważnych spraw do załatwienia często brakuje czasu na zajęcie się grobem bliskiej osoby. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą firmy, lub osoby prywatne świadczące tego typu usługi. Decydując się na lecenie sprzątania nagrobka zazwyczaj możemy liczyć na elastyczne dostosowanie oferty do naszych oczekiwań. Kluczową kwestią z punktu widzenia klienta jest również jakość i terminowość wykonania usługi. Warto więc zaptyać o możliwość przesłania raportu z wykonanej usługi i nie czekać na ostatnią chwilę ze złożeniem zlecenia sprzątania. Pamiętajmy, że w okresie świat Wszystkich Świętych firmy sprzątające mają bardzo dużo pracy.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1237
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1033
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1111
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 787
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 753
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1907
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 589
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1048
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 553
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 558
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 903
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska