Login lub e-mail Hasło   

Płot i My

Wieś. Zwykła mała osada. Jedna z wielu milionów podobnych osad na świecie. Jest jednak inna - różni się czymś od pozostałych tego typu siedlisk. Czym? ...
Wyświetlenia: 1.211 Zamieszczono 29/07/2014

Wieś. Zwykła mała osada. Jedna z wielu milionów podobnych osad na świecie. Jest jednak inna - różni się czymś od pozostałych tego typu siedlisk. Czym? Tym, że jest to MOJA wieś. Ja ją znam od zawsze.... od zawsze ją chłonąłem całym sobą. Dokładnie policzone drzewa, doskonale zbadane wszystkie zakamarki, miliony dróg i ścieżek... którymi chodzę jedynie ja - tylko potwierdzają to, jak bardzo "wrosłem" w miejscowy klimat. 


Pamiętam też umiejscowiony pośrodku wsi staw. Zbiornik dość dużych rozmiarów stanowił jedyną atrakcję okolicy i stał się swoistym "miejscem spotkań". Kolejne pokolenia przesiadywały w jego okolicy ciesząc się chłodem i swego rodzaju "bryzą". Powstawały nawet pomosty, z których można było łowić ryby, a także miejsca dla małych łódek. Ludzie dbali o to ogólnodostępne "wiejskie dobro". Dla wszystkich była to bowiem atrakcja. Lata mijały.... zmieniały się także polityczne ustroje i właściciele stawu. Nie zmieniała się tylko jedna rzecz -  ciągle był on centrum miejscowego życia towarzyskiego.  Pewnego dnia - stała się jednak rzecz nieprawdopodobna. Staw został szczelnie ogrodzony  drucianym płotem.


Dalszy rozwój wypadków można nazwać dokładnym odzwierciedleniem obecnych realiów panujących w Polsce.
 Już następnego dnia, dochodziło na wsi do burzliwych dyskusji. Mieszkańcy nieświadomie podzielili się na dwa obozy. W ciągu 24 godzin zaczęło krążyć kilkanaście teorii spiskowych wokół powodów ogrodzenia stawu! Trzeba było znaleźć nowe "miejsce spotkań". I w tym momencie rozpętała się prawdziwa burza. Każdy wyobrażał je sobie inaczej.... i ostatecznie nie powstało ono nigdzie. Ludzie przestali się spotykać, dochodził do kolejnych - coraz trudniejszych do rozwiązania konfliktów - i społeczność wiejska się podzieliła. Ludzie zdziczeli. 

To samo stało się także i ze stawem. Zarósł on trzciną, pomosty się pozapadały, brzegi zostały "przejęte" przez dzikie ptaki, a woda przybrała konsystencje lepkiej masy. Wystarczyły 2 lata, by zadbany zbiornik stał się zarośniętym, śmierdzącym bajorem. 


-------------------------------------------

Gdzie tu nawiązanie do Polski? Otóż - społeczeństwo naszego kraju - tak zjednoczone w walce z licznymi agresorami (zabory, II wojna światowa, PRL) - podzieliło się na ,niezainteresowane podejmowaniem rokowań, frakcje. 

Ten wiejski staw symbolizuje tutaj dobro wspólne, nasz kraj. Dopóki wszyscy o niego dbali - nie było żadnych problemów z utrzymaniem porządku. Jednak, niespodziewanie, pojawili się ludzie, którzy chcieli to przejąć na własność. Ludzie ci - pracujący w Sejmach, Senatach, ministerstwach, resortach - chcieli zagarnąć wszystko, odgradzając zwykłych obywateli, zabierając im prawo głosu i przemieniając ich jedynie w obserwatorów. Ci ludzie, opowiadając o swoich poglądach, opiniach... skłócili wszystkich tych niemych widzów! Sprawili, że zorganizowana - silna wspólnota została podzielona! A po co to wszystko? By umocnić swoje krwiopijcze rządy!  Zniszczyli oni efekt pracy pokoleń ludzi! Już to może posłużyć za odpowiedź, czy ci ludzie faktycznie dbają o nasz los, o nasze interesy.


Podzielona na grupki społeczność nie była w stanie próbować przekonać nowego właściciela, by zaakceptował on zwyczaje wsi i by udostępnił mieszkańcom ich "meeting place". Dlaczego? Gdyż ludzie uznali, że to nie jest dla nich już ważne! W ciągu kilku chwil zapomnieli oni o swoich własnych tradycjach! --------------------------------------------

Kiedy w końcu społeczeństwo polskie zrozumie, że to nie politycy tworzą państwo? Kiedy uda się nam pogodzić, zapomnieć o ostrych słowach i zacząć działać wspólnymi siłami? Jeżeli WSZYSCY zaczną coś tworzyć, to nie znajdzie się nikt, kto byłby zdolny to zniszczyć. Wystarczy jedynie choć odrobina dobrych chęci. Czy i to jest zbyt duży problem dla potomków Piastów i Jagiellonów? 

A może potrzebujemy hekatomby? Może tylko to nas znów (choć na chwilę) zjednoczy? 

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy aby osiągnąć kompromis potrzebujemy słodkich dymów z  pieców krematoryjnych, łapanek, komór, dołów z wapniem? Jeżeli odpowiedź brzmi TAK - to znaczy, że MY - sami - SOBIE te piece krematoryjne, łapanki, komory i doły z wapniem tworzymy.

Pomyślmy o tym.. bo w Oświęcimiu też były płoty. 

Podobne artykuły


24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5027
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66226
24
komentarze: 20 | wyświetlenia: 8406
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2700
12
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5890
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 13937
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 107834
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10786
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91502
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7753
40
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5301
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44589
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Masz mój głos i rekomendację - trafne spostrzeżenia i ogląd sytuacji. Zbyt wiele podziałów, na tle religijnym i politycznym, zbyt wielkie zapomnienie słowiańskich korzeni i dumy narodowej - rozprzedano naszą ziemię i przemysł, a wraz z tymi działaniami i poczucie dbałości o wspólne dobro.

A tu masz słowo od mojego ojca... bardzo na czasie - http://eiba.pl/4

  oculus,  29/07/2014

@Skalny Kwiat: Kwiatku, to nie ja te czerwone.:)

@oculus: Nie podejrzewałam cię o to ;) Nie pierwszy raz mamy odmienne zdanie na poruszone przez kogoś tematy i jakoś z tego powodu nie podrzynamy sobie gardeł by czerwonym tryskało ;) Pozdrawiam.

@Skalny :) Kwiat: No to daję zielony. Również pozdrawiam.

Za głos i rekomendację od Ciebie dziękuję ty bardziej ;)

akuje nam tej jedności. Co najgorsze - nie ma perspektyw na poprawę sytuacji.

@matimef: Brakuje - dopóki te hieny partyjne nie przyjmą innej ordynacji wyborczej albo oddadzą władzę rządowi technicznemu, to nic się nie zmieni... Młodzi nadal będą wyjeżdżać z kraju, a ci co zostaną, będą pilnować własnych interesów, bo innej alternatywy im się nie przedstawia ani nie demonstruje przykładem. ...

Podzielona na grupki Eiobowa społeczność nie jest w stanie przekonać niektórych "zżeranych słowiańskim niedowartościowaniem" autorów by ci na siłę nie zamieniali zwrotów istniejących w Ojczystym Języku ich "importowanymi" odpowiednikami... albo jakby to oni powiedzieli - „ekwiwalentami„. Dlaczego? Gdyż ludzie uznali, że to nie jest dla nich już ważne! W ciągu kilku chwil zapomnieli oni o swoich wł ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: To samo dotyczy wyznawców ideologii, że europejska kultura spadła z kosmosu, a 1000 lat wpływów Chrześcijaństwa w żaden sposób jej nie wzbogaciło.

  oculus,  29/07/2014

@matimef: Wzbogacił o wieczne wojny z sąsiadami i upodlenie kmieci.

@matimef:
Eioba wg matimefa - cool meeting place dla lingwistycznych patriotow i promotorow internacjonalnych relacji i... chrystianizacji.
*
To nie motłoch chrześcijański ale kosmici spalili slynną bibliotekę w Aleksandrii, gromadzącą 600–700 tysięcy zwojów - bezcennych skarbów przedchrzescijanskiej literatury/cywilizacji antycznej.
Tylko dzieki tlumaczeniom na arabski ...  wyświetl więcej

@oculus, @youngcontrarian: Wy nie jesteście zdolni do jakiegokolwiek kompromisu. Nie potraficie odnaleźć pozytywów i negatywów. Widzicie tylko jedną "stronę medalu". To źle o Was świadczy.

Torpedowaniem wszystkich innych opinii nigdy nie zdołacie współtworzyć zjednoczonego społeczeństwa.

Zwracam jeszcze tylko uwagę na to, że w artykule nie było nawet słowa o religii.

@matimef: W komentarzu jest jak byk o 1000 letniej okupacji Polski przez mafię żydowsko-watykańską.

@matimef:
komentarz:
"...europejska kultura spadła z kosmosu, a 1000 lat wpływów Chrześcijaństwa w żaden sposób jej nie wzbogaciło."
odpowiedz:
"To nie motłoch chrześcijański ale kosmici spalili slynną bibliotekę w Aleksandrii, gromadzącą 600–700 tysięcy zwojów - bezcennych skarbów przedchrzescijanskiej literatury/cywilizacji antycznej. "

@_serpico_: Pierwszymi chrześcijanami byli Żydzi, więc o co Ci chodzi?

@youngcontrarian: To nie chrześcijanie, a ateiści wybudowali obozy koncentracyjne, łagry, piece krematoryjne i zaczęli planowo mordować...

@_serpico_: Naród wybrany, to zakała wszech czasów a dzisiaj szczególnie. Najpierw dali nam żyda za boga a później zrobili rewolucję w Rosji i zaczęli mordować jego wyznawców.

@matimef: No, kochany, Watykan ramię w ramię tutaj działał, nie da się ich wsparcia Hitlerowi i Mussoliniemu zatuszować...

@Skalny Kwiat: Nie prawda. Trzeba poczytać, a dopiero potem na ten temat się wypowiadać ;)

Pius XII nie popierał Hitlera.

@matimef: Hehe... sam Pius może i nie, ale kler tak. I tak na marginesie, Watykan skrywa tyle mrocznych tajemnic, że gdyby świat o nich wszystkich usłyszał, a nie tylko o tych z przecieku, to zapewne nastąpiłaby apokalipsa świata jaki znamy. I na tym kończę wypowiadanie się w tym temacie, bo o sektach to ja już nie zamierzam sobie języka strzępić.

  oculus,  30/07/2014

@_serpico_: Wiesz Serpico, Niemcy byli podporą papiestwa przez z górą 1000 lat, więc jest to prawie jednoznaczne. Bitwa pod Grunwaldem wszystko wyjaśnia, myśmy zawsze byli wrogami Rzymu i Cesarstwa a ZNMP, to było ich zbrojne ramię.

@_serpico_: Niemcy, to w zasadzie trzy narody. Południe, to w większości Celtowie ( haplogrupa R1b), zachód, to mieszanka Celtów ze Skandynawami ( R1b, I1, I2b, R1a1), wschód, to mieszanka Celtów, Słowian i Skandynawów. Ci z Bawarii, tych ze wschodu, to uważają za dzicz. Wiem to z autopsji, będąc jakiś czas na kempingu w Gallivare, północne tereny Szwecji, przekonałem się o tym, ze pewna Bawarka wolała nasze towarzystwo, Polaków, niż to z DDR. To nara, dzis też jadę do Trondhaim.

@matimef:
CYTUJE: "To nie chrześcijanie, a ateiści wybudowali obozy koncentracyjne, łagry, piece krematoryjne i zaczęli planowo mordować..."
________
Drogi Rodaku,
Co ja mysle o teistach i ateistach pisalem niejednokrotnie na lamach Eioby. Udowadnianie istnienia bytow nadprzyrodzonych jest zajeciem intelektualnie rownie jalowym jak udowadnianie ich nieistnienia. J ...  wyświetl więcej

  oculus,  29/07/2014

Takich głupot, że chłopi daliby sobie zabrać staw, miejsce dla nich tak ważne, to ja w takie bajki nie wierzę. Kościół i wszystkie partie polityczne, to jedna wielka banda złodziei, których trzeba pogonić z Polski. Przed chrześcijaństwem, ziemia, łąki ,stawy, lasy były wspólne, a po przyjściu tej hołoty wszystko zaczęto dzielić i grodzić. Odrzucam za sianie czarnej propagandy.

@oculus: Nie mieszkasz w naszym kraju, nie wiesz co się tak naprawdę dzieje. Znajomość historii nie wystarczy aby być władnym w tym kraju. Przeciętny Kowalski został tak upodlony w tym systemie, jest jak niewolnik, któremu odbiera się 87 % zarobku na rzecz swołoczy, która źle zarządza tym krajem. Podaję ci przykład; Zegrze Północne a w nim Zalew Zegrzyński. Jeszcze do niedawna otoczony dzikimi pla ...  wyświetl więcej

@Remter: Z daleka lepiej widać. Historia dużo daje, pokazuje co będzie jutro, gdyż lubi się powtarzać. Ty o plaży a art ma całkiem inne przesłanie, ale każdy widzi, to co widzi.

@oculus: Oculusie, ten płot ma wymowę symboliczną... Zbyt wiele barier i ograniczeń jako ludzie tworzymy, a alienacja postępuje w myśl zasady podzieleni - to dobrze, będzie łatwiej nimi rządzić i skłócać. Skutki takiej polityki widzimy na każdym planie naszej rzeczywistości... globalnie przede wszystkim.

  oculus,  30/07/2014

@Skalny Kwiat: Komuchy i czarni, to główni winowajcy ale skoro ciemny lud to kupuje, to po co ten płacz Remter.

@oculus: Winę ponoszą też Ci, którzy zamiast starać się "naprawiać" kraj, podwinęli ogon i zwiali na Zachód.

Możesz mnie określać mianem "ciemnego"... mi to w pewien sposób schlebia. Jeżeli w świecie baranów, barany określają mnie mianem "ciemnego", to oznacza to, że daleko mi do bycia kolejnym - niewyróżniającym się niczym baranem.

  oculus,  30/07/2014

@matimef: To sobie go naprawiaj, trudno odkręcić 1000 lat zakłamań i 50 lat komuny. Tu w Norwegii też mam tych katoli na karku ale jakoś udaje mi się od nich ogonić. To jest prawie choroba nieuleczalna a połączona z alkoholizmem bedzie trwać do śmierci.

@oculus: Żyj sobie w tej Norwegii i karm się swoimi spiskami i negatywną atmosferą, którą wywołujesz.

  oculus,  30/07/2014

@matimef: Ty hipokryto, to właśnie ta moja atmosfera może wyzwolić wasze dupska z tego polskiego szamba, który zgotowali nam czarni z czerwonymi.

@oculus: Sam siebie wyzwalaj tą swoją propagandę wolności.
Byleś się nią nie udusił.

  oculus,  30/07/2014

@matimef: Z katolami i świadkami Jehowy nie ma dyskusji, żegnam Pana.

  nse,  08/01/2015

Przypominam sobie taką Wieś tylko nie był to staw lecz jezioro było centrum spotkań i życia towarzyskiego, Wieś na której mieszkałem była oddalona o jakieś 7Km i były to lata 70 :), do tej wspomnianej Wsi jeździliśmy z kolegami się kąpać czasem na rowerze , czasem konno ... po dniu żniw.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska