Login lub e-mail Hasło   

Demony – Pogańscy Bogowie

Chrześcijaństwo, będąc jednym z najbardziej wpływowych kultów na świecie, dokonało wielu rzeczy - w tym także w kwestii semantycznej. Czy Demony mogą być Pogańskimi Bogami?
Wyświetlenia: 2.028 Zamieszczono 31/07/2014

Poszukiwałem swego czasu informacji od strony chrześcijańskiej które potwierdziłyby to, iż Demony są w istocie Pierwotnymi Bogami.

 

Jakby na to nie spojrzeć, chrześcijaństwo będąc kultem pieniądza i głupoty, maskuje się jako ruch religijny. Narzuca nam swoje doktryny, które Człowiek MUSI akceptować, ponieważ myślenie jest największym ‘gyżehem’ – podejrzewam, że ten fakt jest przyczyną tego, iż w liceum uczymy się tylko POŁOWY Kartezjańskiego ‘myślę więc jestem’ – ‘wątpię więc myślę’ jest celowo pomijane.

 

Istnieje wersja biblii zwana Septuagintą, autorstwa sir Lancelota C.L. Brentona. Tamże w Księdze Psalmów 96:5 napisane jest „gdyż wszyscy bogowie pogan są diabłami: lecz Pan stworzył niebiosa.” [moje tłumaczenie]{1} Ów fragment de facto zmusił mnie do poszukania tychże informacji, które zamieszczam poniżej.

 

Jeśli przyjrzeć się innym wersjom angielskich biblii, zamiast ‘Pogan’ napisane jest ‘narodów’, ‘ludów’ oraz ‘idoli’ zamiast ‘diabłów’. W polskich tłumaczeniach jest sporo rozbieżności co do ‘idoli’ / ‘diabłów’, gdyż zamiast tego znaleźć możemy ów sentencję przetłumaczoną jako ‘nicość’ (prawdopodobnie jacyś gorliwcy chcieli pokazać wyższość żydowskiego ‘boga’ nad Pierwotnymi, vel. Demonami).

 

Wyjątek stanowi biblia gdańska z 1632r., gdzie to nazywa się Ich ‘bałwanami’. Nazwa ta jest historyczna, bo wg. Słownika języka polskiego bałwan jest określeniem na posąg bożka pogańskiego {2}. Stąd także wywodzi się nazwa ‘bałwochwalstwo’, co miało domyślnie określać oddawanie czci, wychwalanie Pogańskich Bogów. Termin ‘ludy’ bądź ‘narody’ to określenie na wszystkie rasy ludzkie – nie będące żydami. Żydzi to JEDEN naród przeciwko wielu innym (Joz 9:1). Dla Pogan rzeczą powszechną było czynienie podobizn swych Bogów, za co naturalnie w biblii bóg żydów za to ich każe (Wj 32:35). Powszechne jest także Ich oczernianie – dla wielu celów.

 

Lecz wiadomo, że nie można się wzorować tylko na jednym fragmencie oraz filozofii między-językowej. Zatem poszukajmy dalej – tak uczyniłem, i… odwiedziłem Wikipedię.

 

Jeden z ojców założycieli kościoła katolickiego – oryginalnego rdzenia chrześcijaństwa – św. Augustyn z Hippony, autor „Państwa Bożego” i jeden z najbardziej poważanych twórców twierdzi, że anioły są dobrymi Pogańskimi Bogami:

 

„Gdyż demony te po prostu nie mogą być przyjazne do dobrych bogów które przebywają w świętych i niebiańskich posadach, przez których rozumiemy święte anioły i istoty racjonalne, czy to trony czy panowania, władania bądź moce, od których to są tak oddzielone w swym nastawieniu i charakterze jak wada jest daleka cnocie, a nikczemność od dobroci.”{3}

 

Św. Augustyn twierdzi zatem że “dobrzy” Bogowie są aniołami, więc analogicznie “źli” Bogowie są Demonami. Stara się on godzić pogaństwo z chrześcijaństwem.

 

Dalej natrafiłem na pewną chrześcijańską encyklopedię, która to podaje coś różniącego się od słów powyższego ojca założyciela:

 

„W ten sam sposób grecy oraz rzymianie mogli czcić swoje bóstwa, żywo wierząc że są one dobre. Ale Chrześcijańska Biblia ogłosiła, że wszyscy bogowie Ludzi są demonami.”{4}

 

Już nie tylko „źli” pogańscy Bogowie, ale „dobrzy” także są Demonami. Połączcie to z pierwotnym, greckim znaczeniem, oznaczającym istotę duchową, tak pozytywną jak i negatywną, wymykającą się moralnej ocenie.

 

Daimonion – ze starożytnej filozofii greckiej – był wewnętrznym głosem, sumieniem mówiącym ludziom aby NIE robić złych rzeczy bądź NIE dokonywać złych wyborów.

 

Widać, że znaczenie greckie, które chyba było wcześniej niż chrześcijaństwo, niesie bardziej neutralne znaczenie.

 

Kolejny ojciec założyciel, Orygenes, mówi nam coś podobnego do tego co The Catholic Encyclopedia:

 

„Dla tego też decydujemy się unikać oddawania czci demonom nawet, jakbyśmy uniknęli śmierci; i uważamy, że owa cześć, która występuje pośród greków a oddawana jest bogom na ołtarzach, i obrazom, i w świątyniach, jest w rzeczywistości oddawana demonom.” {5}

 

Zatem Orygenes także wskazuje na to, że Bogowie Ludzi (tutaj Greków) są Demonami.

 

Swoją drogą, skąd takie rozbieżności w bibliach? Otóż to kwestia tłumaczeń – omnia traductor traditor (łac. ‘każdy tłumacz jest zdrajcą’). Każda wersja jest tłumaczona według wizji danej osoby, stąd takie duże niezgodności w przekładach.

 

Sami zdecydujcie, czy ww. argumenty mają sens i dowodzą wam powiązania między słowem ‘Demon’ a ‘Pogański Bóg’. Mnie one przekonują, lecz spoczęcie na laurach i dalsze poszukiwania są konieczne w celu doszukania się prawdy.

----------------------------------------------------------------------

{0} http://biblia.apologetyka.com/read

{1} http://www.ecmarsh.com/lxx/Psalms/index.htm

{2} http://sjp.pl/ba%B3wan

{3} http://en.wikisource.org/wiki/The_City_of_God/Book_VIII/Chapter_24 (the very bottom)

{4} Catholic Encyclopedia: Devil Worship http://www.newadvent.org/cathen/04767a.htm

{5} http://en.wikisource.org/wiki/Ante-Nicene_Fathers/Volume_IV/Origen/Origen_Against_Celsus/Book_VII/Chapter_LXIX

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1819
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 546
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 741
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1310
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1153
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 835
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 743
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 816
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 588
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 559
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 517
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1033
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 880
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Drogi "siguarddraconis". Witaj na Eiobie.
Wychodząc naprzeciw postulatom papieża Franciszka , który wraz z innymi autorytetami religijnymi nawołuje do odnalezienia i przywrócenia boga/bogów naszej laicyzującej się cywilizacji i w porozumieniu z organizacjami reprezentującymi wszystkie zarejestrowane religie - sponsorzy: "L'Osservatore Romano", "Radio Maryja","Nasz Dziennik" i "Gość Niedziel ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Dzięki za powitanie =] Jednak wolę wierzyć w to co widzę, i kierować się zasadą 'res, non verba' - czyny, nie słowa. Czytając Wiki o Demonach uderzyło mnie parę fragmentów, których dociekania zamieściłem w artykule. Ba, żeby było ciekawie, jezus z biblii także mówi, że "po owocach ich poznacie" (Mt 7:20). I jakie owoce wydało chrześcijaństwo? Pokój, miłość, dobroć, dobroby ...  wyświetl więcej

Ledwo słoneczko uderzy
W okno złocistym promykiem,
Budzę się hoży i świeży
Z antypaństwowym okrzykiem.

Zanurzam się aż po uszy
W miłej moralnej zgniliźnie
I najserdeczniej uwłaczam
Bogu, ludzkości, ojczyźnie.

Komunizuję godzinkę,
Zatruwam ducha, a później
Albo szkaluję troszeczkę,
Albo, gdy święto jest, bluźnię

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska