JustPaste.it

Zabawki, a rozwój dziecka

O tym, że zabawki stymulują rozwój dziecka wiedzą, a przynajmniej powinni wiedzieć, wszyscy rodzice. Zabawki odgrywają w życiu dziecka rolę bardzo ważną i szczególną.

O tym, że zabawki stymulują rozwój dziecka wiedzą, a przynajmniej powinni wiedzieć, wszyscy rodzice. Zabawki odgrywają w życiu dziecka rolę bardzo ważną i szczególną.

 

 

Wobec powyższego tym bardziej powinniśmy zadbać o to, aby dziecko zabawki posiadało i bawiło się nimi. Tutaj jednak zachodzi absolutnie podstawowe pytanie - jakie zabawki? Można by bardzo długo wymieniać zabawki, jakie obecnie dostępne są na rynku. Jedne z nich są naprawdę godne polecenia, inne, choć może i ładne, modne, kolorowe i błyszczące, mówiąc kolokwialnie ogłupiają dziecko, nie uczą niczego pożytecznego (albo uczą, ale tego co złe). Dlatego też to właśnie rodzice powinni mieć zawsze decydujący głos w wyborze określonej zabawki.toys-162930_640_small.jpg

 

Zabawka stosowna do wieku

 

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że każdą jedną zabawkę należy wybierać odpowiednio do wieku dziecka, jego możliwości, umiejętności, zainteresowań. Dziecko zaledwie roczne czy dwuletnie nie będzie wytrwale układać puzzli ze 100 elementów, choć puzzle świetnie rozwijają wyobraźnię i uczą cierpliwości, nie będzie też grać w "chińczyka", choć gra ta uczy przykładowo działania zespołowego czy liczenia. Tego typu zabawki są odpowiednie dla dzieci nieco starszych. Starsze dziecko z kolei nie zajmie się na długo pluszowym misiem choćby ten śpiewał i tańczył...

 

Zabawki uniwersalne

 

Jak zatem widać, tylko dobrze dobrana zabawka będzie prawidłowo stymulować rozwój dziecka. Na pewno warto zainwestować w klocki, które bardzo silnie działają na wyobraźnię, pobudzają ją, uczą przestrzennego myślenia, a dodatkowo dziecko ćwiczy koordynację ruchową. Klocki to zabawki absolutnie uniwersalne. Dla mniejszych dzieci można kupić duże klocki z kilku czy kilkunastu elementów, dla dzieci większych klocki mniejsze z wieloma elementami, z których naprawdę można zbudować ogromne, wspaniałe konstrukcje. Takimi klockami bardzo chętnie pobawią się nawet dorośli...

 

Nauka poprzez zabawę

 

Warto zwrócić uwagę na tak zwane zabawki edukacyjne. Wszystkie te zabawki, dzięki którym dziecko może nauczyć się rozróżniać kolory, kształty, dzięki którym może nauczyć się liczyć, czytać to zabawki godne polecenia. Różne gry planszowe jak wspomniany chińczyk, warcaby itp., bierki, domino, labirynty, przeznaczone są dla dzieci w wielu przynajmniej 6-7 lat, uczą nie tylko cierpliwości, ale też wspólnej zabawy.

 

Zabawa z dzieckiem

 

A skoro mowa o wspólnej zabawie... Nawet bardzo zdolne dziecko może mieć problem ze zrozumieniem tego, do czego dana zabawka służy, jeśli mu tego dokładnie nie wytłumaczymy, nie pokażemy. Wyjątkowo istotne jest to, aby bawić się razem z dzieckiem. Dzieci, nawet te małe, często potrafią się zająć same sobą i wówczas rodzice mają chwilę dla siebie, ale warto kontrolować to, czy dziecko bawi się w sposób ciekawy, kreatywny czy też zupełnie bezmyślnie. Jeśli dziecko potrafi bawić się kreatywnie, jak najbardziej warto zachęcać je do samodzielnej zabawy. Kiedy jednak dostrzegamy to, że z danej zabawy nic nie wynika, trzeba się z dzieckiem pobawić, pokazać, że nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo ciekawa i fascynująca.

 

Nie ilość się liczy, ale jakość...

 

Zabawki dla dzieci to "temat rzeka", dlatego też warto poruszyć także taką kwestię jak jakość produktu. Każdy rodzic chciałby, aby dziecko miało pokój pełen zabawek, bo zabawki uszczęśliwiają, a pokój wówczas jest miejscem wyjątkowo radosnym. Ale tutaj istotnym problemem są finanse - zabawki wcale nie kosztują mało. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko niekoniecznie musi mieć tyle zabawek, aby się o nie potykać. Wystarczy kilka czy kilkanaście, ale pożytecznych, rozwijających i przede wszystkim bezpiecznych.

 

Dobrej jakości zabawki (nie żadne chińskie podróbki!) to może i spory wydatek, ale bardzo trafiony. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, gdzie zabawka została wyprodukowana, z jakich tworzyw jest wykonana. Każdą zabawkę należy bardzo dokładnie obejrzeć, a nawet... powąchać! Niektóre zabawki zdecydowanie wątpliwej jakości mają niezbyt przyjemny zapach, co może świadczyć o tym, że wykonane są z tworzyw, które mogą być szkodliwe przy dłuższym kontakcie. W tym miejscu warto wspomnieć o zabawkach ekologicznych, przykładowo drewnianych (z odpowiednimi certyfikatami), które na pewno nie narażą zdrowia naszej pociechy.

 

Zabawki wybieramy rozważnie

 

Podsumowując i tak bardzo okrojony temat, pamiętajmy o tym, że choć być może wybór zabawki nie zaważy na całym przyszłym życiu naszego dziecka, to jednak będzie miał duży wpływ na jego rozwój (zarówno fizyczny jak i psychiczny). Wchodząc do sklepu z zabawkami nie możemy "dostawać małpiego rozumu" tak jak to bywa często w przypadku dzieci. Zanim zakupimy zabawkę, obejrzyjmy są pięć razy, zastanówmy się, w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości porozmawiajmy z osobą sprzedającą w sklepie. Jeśli jest to dobry sklep zatrudniający kompetentnych pracowników, uzyskamy wszelkie interesujące nas informacje.

 

http://www.muniu.pl/  - bezpieczny sklep z kreatywnymi zabawkami