JustPaste.it

9 powodów przez które nadal jesteś bezrobotny

Bezskutecznie szukasz pracy od kilku miesięcy? Z każdym dniem motywacja spada? Pokażę Ci 9 błędów, które mogą sprawiać, że nadal jesteś bezrobotny i nie wiesz jak znaleźć pracę.

Bezskutecznie szukasz pracy od kilku miesięcy? Z każdym dniem motywacja spada? Pokażę Ci 9 błędów, które mogą sprawiać, że nadal jesteś bezrobotny i nie wiesz jak znaleźć pracę.

 

Bezskutecznie szukasz pracy od kilku miesięcy? Z każdym dniem Twoja motywacja spada? Pokażę Ci 9 błędów, które mogą sprawiać, że nadal jesteś bezrobotny i nie wiesz jak znaleźć pracę. Będę powtarzał do znudzenia: jeśli jesteś bezrobotny, to nie oznacza, że jesteś gorszy. To tylko stan przejściowy. Bądź wytrwały i gotów na zmiany. Zwłaszcza jeżeli spełniasz choćby 1 z 9 powodów bycia bezrobotnym:

1.Słabo odpowiadasz na pytania na rozmowach kwalifikacyjnych


Jest duża szansa, że niedokładnie przygotowujesz się i nie wiesz, jakie padną pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Bądź dociekliwy! Dokładnie przewertuj stronę internetową firmy. Dowiedz się jak najwięcej i zrób research! Może trudno Ci w to uwierzyć, ale kandydatom najgorzej wychodzi odpowiedź na pytanie: Co Pani/Pan wie o naszej firmie? Znajdź też rekrutera na LinkedIn albo Goldenline - może macie podobne zainteresowania?

2. Nie czytasz dokładnie ogłoszeń

Jeżeli nie pasujesz do ogłoszenia lub najzwyczajniej nie masz doświadczenia w branży, nie możesz liczyć na pracę. Wysyłanie aplikacji na ogłoszenie, które jest powyżej Twoich wymagań ma sens tylko czasami. Możliwe, że rekruter aktualnie prowadzi też inne rekrutacje na niższe stanowiska. Nie możesz jednak nastawiać się, że otrzymasz stanowisko, na które nie spełniasz wszystkich kryteriów. Dużym błędem jest niespełnianie wymogów formalnych. Jeżeli jest polecenie wysłania listu motywacyjnego – wyślij go. Tak samo z klauzulą – dołączaj ją zawsze do swoich aplikacji. Zobacz, czy nie ma wymagań specjalnych (referencje, zdjęcie, krótszy list motywacyjny, aplikacja tylko po angielsku etc.). 

3. Nie masz pomysłu na siebie

Wyznacz swoje cele zawodowe. Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, będzie Ci ciężko osiągnąć sukces. Jeżeli miotasz się w różnych branżach i na różnych stanowiskach, spróbuj określić swoją pracę idealną i zobaczyć przebieg kariery innych, którzy osiągnęli w niej sukces. Tu pomocny będzie LinkedIn. Odpowiedz sobie na pytanie, kim chcesz być za 20 lat, znajdź osoby o takim profilu zawodowym i zobacz, jak do tego doszli.  Zobacz jak wyznaczać cele zawodowe. Nie trać czasu na prace, które nie rozwijają Twojego potencjału i nie pchają Cię we właściwym kierunku.

 

bezrobotny-jak-znalezc-prace-linkedin
 

4. Jesteś nastawiony roszczeniowo

W trakcie rozmów staraj się skupiać na swoich plusach i tym, co możesz zaoferować pracodawcy. Parafrazując słowa Johna Kennedy’ego: Nie pytaj, co pracodawca może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla pracodawcy. W sytuacji trudnego rynku osoby nastawione roszczeniowo nie są dobrze oceniane przez rekruterów, a Tobie przecież zależy na znalezieniu nowej pracy. Nie stawiaj warunków na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Pytanie o urlopy, zwolnienia i przerwy w pracy zostaw na później! Ostatnio kandydat zapytał mnie czy dostanie bardziej elastyczny czas pracy. Wiem, że to ważne, ale nie jest to najlepsze pytanie na pierwszej rozmowie o pracę, na której Ci zależy.

5. Twoja motywacja pozostawia dużo do życzenia


Postaraj się pokazać na rozmowach, że masz motywację do rozwoju. To, co na wczesnym etapie kariery powinno Cię pchać do przodu to właśnie rozwój osobisty i zawodowy. Nie mów o tym, że odchodzisz z pracy, ponieważ Ci się ona nie podoba albo nie lubiłeś szefa. Zaprezentuj się jako proaktywny kandydat. Przygotuj się i zobacz jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pytanie o motywację padnie na pewno. Musisz umieć na nie odpowiedzieć.

6. Masz za mało kontaktów profesjonalnych

Nic tak nie pomaga w znalezieniu pracy, jak znajomi, którzy mogą Cię polecić lub dać informacje o rekrutacji. Postaraj się wykorzystać potencjał LinkedIn i rozbudowywać swoją sieć kontaktów zawodowych. Część firm rekrutuje kandydatów wśród osób poleconych przez pracowników. Szukając pracy, poinformuj wszystkich, którzy mogą Ci pomóc, że poszukujesz nowych możliwości rozwoju. Słyszałeś o tym, że 6 “podań ręki” wystarczy, aby dotrzeć do każdego człowiek na świecie?

7. Aplikujesz na wszystko, co się da


To metoda „shotgun”, która niestety źle sprawdza się w realiach szukania pracy. Bombardowanie wszystkich ogłoszeń i gra na ilość aplikacji nie jest dobrą strategią. Spróbuj poświęcić więcej czasu na ogłoszenia w Twoim profilu. Napisz spersonalizowany list motywacyjny do konkretnej firmy, a swoje CV twórz tak, by dało się zobaczyć, że zależy Ci dokładnie na tej pracy, którą znalazłeś w ogłoszeniu. Nie jesteś kandydatem idealnym na każde stanowisko! 

 

kreator-CV-generator-CV

8. Podchodzisz do rekrutacji niestarannie


Zadbaj o swój ubiór i wygląd, gdy dostajesz zaproszenie na rozmowę. Znam wiele przypadków osób, którym nie udało się tylko dlatego, że są źle ubrane, czuć od nich papierosy, czy nie wyjęły kolczyków z twarzy na czas rekrutacji (to nie wszystkim się podoba, a nie wiesz, z kim będzie rozmowa). Na rozmowie miej klasę i nie zniechęcaj rekrutera na starcie. Według badań, tylko 7 procent sukcesu to Twoje słowa na rozmowie. Reszta zależy od tego, jako je wypowiesz i jakie wrażenie sprawisz. Przyłóż się do pozostałych 93%. Zobacz, jakie są czynniki sukcesu rozmowy w pierwszych 90 sekundach.

 

9. Sprawdź, czy Twoje kompetencje pasują do stanowiska

 

Czy wiesz, w czym jesteś najlepszy? Jakie są Twoje silne, a jakie słabe strony? Jeżeli potrzebujesz drogowskazu i informacji o sobie, możesz skorzystać z narzędzi dostępnych za darmo w Internecie i zbadać swoje kompetencje. Pamiętaj, że to co sam myślisz sobie, niekoniecznie musi pokrywać się z rzeczywistością.  Sprawdź portal e-peers.com i wykonaj dostępne tam badania 360 stopni albo samooceny. Poświęcisz chwilę, a to czego się dowiesz, może się okazać bezcenne.