Login lub e-mail Hasło   

Zaakceptuj siebie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.poszukujacraju.pl
Dziś chciałem poruszyć równie ciekawy temat, o którym się dużo mówi - AKCEPTACJA, jednak podejdę do niego troszkę inaczej. Inaczej, gdyż będziemy mówić o akceptacji samego siebie.
Wyświetlenia: 606 Zamieszczono 09/08/2014

Kim jestem i jak siebie zaakceptować ?


No właśnie, proszę Cię, zastanów się chwilę nad tym pytaniem, kim jesteś ? 
 
Chciałbym byś wyobraził sobie przestrzenny pokój, taki w którym czuł byś się bardzo komfortowo. Siedzisz w wygodnym fotelu, wprost przed samym oknem. W pokoju tym znajduje się wiele książek, napisanych przez Ciebie, są to wszystkie Twoje wspomnienia, przeżycia, doświadczenia, cała historia Twojego życia. Do tego pokoju nie ma nikt dostępu, jest to Twoje prywatne miejsce, czasem jeśli zdecydujesz czytasz komuś jedną z książek, niejednokrotnie zmieniając zapisaną w niej historie. Teraz wyobraź sobie, że każdy żyje w takim pokoju. Do czego dążę ? Nikt tak na prawdę nie zna Ciebie, Twojego pokoju z książkami, może mieć tylko jedną z książek, którą sam napisał, bądź wciąż pisze o Tobie. Wiedz, że większość...
z ludzi spotykając kogoś na swojej drodze, najbardziej zajęty jest zastanawianiem się, czy w Twojej książce będzie zaakceptowany takim jaki jest. Stąd te wszystkie maski, ludzi dookoła, stąd pozory i rywalizacja. Tak naprawdę każdy pragnie akceptacji. Jeśli sam siebie nie akceptujesz, na jakiej podstawie pragniesz by inni Cię zaakceptowali ? Przecież jesteś jedynym niepowtarzalnym stworzeniem, cudem wszechświata. Zastanawiałeś się co sprawia, że jesteś unikalny ? Ja powiązał bym to z Twoją prawdziwą pasją. Wiele ludzi ma wspólną pasję, zgodzę się z tym, ale nikt nie robi czegoś dokładnie tak jak Ty, a jeśli tak, to świadczy to tylko, że ktoś Ciebie kopiuje, by Tobie dorównać, bądź Ty kopiujesz kogoś. Ma to mało wspólnego z pasją. Prawdziwy sukces osiąga tylko prawdziwa pasja, zamiłowanie do niej. Więc radzę Ci powrócić do swojego sposobu, do własnej pasji. Nie poddawaj się, wszyscy dookoła Ciebie mają ten sam problem, te same obawy, nawet Ci najtwardsi, w głębi serca pragną tylko akceptacji.

Niska samoocena

Niska samoocena głównie wywoływana jest tym, że sami nieustannie porównujemy się do kogoś, kto naszym zdaniem jest lepszy pod jakimkolwiek względem. Chcemy dorównać ideałowi, gdzieś w naszym mniemaniu słusznym. Co za tym idzie, chcemy skopiować kogoś, zamiast być unikalnym sobą. Często czyjaś uwaga skierowana pod naszym adresem, stawia nas w zakłopotaniu, opuszcza nas dobry humor i pogrążamy się w smutkach. Ja mam na to receptę. Mechanizm działania tego jest taki. Tu udam się do przykładu. Załóżmy, Twoim ulubionym kolorem jest niebieski i właśnie założyłaś swoją ulubioną niebieską bluzkę. Ten kolor przepełnia całe Twoje życie, to jak pasja dla Ciebie. Wystrój Twojego mieszkania jest niebieski, Twój samochód ma też ten kolor, meble, pościele i wszystko co może mieć ten piękny niebieski kolor właśnie taki go ma. Załóżmy dalej, że ktoś podchodzi do Ciebie i mówi Ci z wielkim wyrzutem - Nienawidzę Twojej czerwonej bluzki !!!! Pytanie teraz do Ciebie, co pomyślisz o takim człowieku ? Przecież masz na sobie swoją ulubioną bluzkę koloru niebieskiego. To jakiś wariat, nie zna się na kolorach ... Przechodzisz obojętnie obok tego i nadal cieszysz się swoim dobrym humorem, dzielisz się ze znajomymi tą śmieszną sytuacją. Dla czego tak się dzieje ? Jedno, że jest to Twój ulubiony kolor, dwa że jesteś pewna siebie. W tej sytuacji możesz spojrzeć na to z obojętnością. Często jednak jakimś sposobem utożsamiamy się z tym co ktoś do nas mówi. Stąd tracimy swoją wiarę w siebie. Zastanów się, nad tym proszę chwilę. Czy widzisz analogię ? Jeśli wierzymy w siebie, wiemy co robimy i jak to robimy, posiadamy swoją pozytywną ocenę swojej osoby, jesteśmy  w stanie uśmiechnąć się do takiej osoby, nie kupując jej zdania. Wtedy dajemy do zrozumienia takiej osobie, że nie gramy w jego grę, że posiadamy swoją wartość i jej strzeżemy. Tak często bywa, że ludzie próbują się dowartościować, obniżając wartość drugiej osoby. Stąd też często wynikają kompleksy, bo nie jestem tak wysportowany, bo nie mam takiej sylwetki, bo ... bo ... A ja powiem Ci jedno - Bądź sobą od Teraz, wierz w siebie, jesteś jedną jedyną osobą, która dokładnie tak a nie inaczej wygląda, ma dokładnie taki styl, takie zainteresowania i takie pasje. Nie naśladuj innych, to nigdy nie będzie naturalne, nigdy też nie będziesz w pełni szczęśliwy. Znajdź swój unikatowy patent na swoje unikalne życie, a najważniejsze, POKOCHAJ SIEBIE TAKIM JAKIM JESTEŚ !!! 

 

 

Podobne artykuły


36
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17494
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5595
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1814
17
komentarze: 31 | wyświetlenia: 3001
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9090
29
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4285
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3719
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3119
28
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7797
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5365
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6954
24
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2331
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2425
24
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10962
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska