Login lub e-mail Hasło   

Prawda po słowie

Wszystkich wrażliwych na słowa wzywam do permanentnej samoobrony na terenie eioby.
Wyświetlenia: 2.554 Zamieszczono 09/08/2014

 

 Prawda po słowie.

A słowo ciałem się stało

żeby móc przez kogo i do kogo mówić: 
a teraz niech się stanie

odtąd teraz staje się co chwila 
i choć rzeczy znikają z bytami 
ono znaczy szukając

dalej 
usłyszane w milczeniu

       

        Za prawdę powiadam Wam eiobianie, że nałogowe powszednie używanie słowa w mowie i piśmie otępia wrażliwość i percepcję. Bełkot codzienny pochłaniamy wraz z zakalcem chorej stylistyki spauperyzowanej uproszczeniami. Wszyscy zalewani jesteśmy nachalnym slangiem skrótów popychanych inwektywami, dostajemy po oczach i uszach prymitywizmem reklam, nowomową urzędowych aktów niejasnej woli i pism mętnych intencji.

      Ale co gorsze, zmuszani jesteśmy sami do wytwarzania podobnych produktów według najdziwniejszych reguł, które skutecznie starają się nam wybić z głów wszystko to, co nam jeszcze z dobrego poczucia języka zostało.Kluczymy w tych meandrach, aż język giętki drętwieje. A przecież uczyliśmy się niegdyś tej mowy, żeby móc jaj używać jako własną i za razem wspólną, wyrażać przez nią siebie i być jak najlepiej zrozumianym przez innych oraz żeby zrozumieć otaczający nas świat.

          Niniejszym wzywam Was Prometeusze, ludzie niosący myśli i słowa,na forum eioby do permanentnej debaty o tym, co dziś odkrywamy pod cudzym językiem, co z prawdy zostaje po rzeczonym gdzieś ważnym  słowie i o czym może nam świadczyć. Tropmy wypaczenia i anomalie, piętnujmy nieczyste zamysły i umysły, by zachować wrażliwość i zdrowe odruchy  Prometeuszom 

        Do wstępnej refleksji sprowokował mnie swym wierszem Jan Stasica, którego także gorąco zapraszam do udziału w debacie o prawdzie po słowie.

  

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1101
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 554
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 366
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mam podobne zdanie Awersie, też zauważam że nowomowa zdominowała ojczysty język,
a w niektórych kręgach o zgrozo rozrosła się do swoistego kultu. Kiedy nie dawno Janusz
Dąbrowski wstawił artykuł o niej dostałem oczopląsu. Na pewnym portalu poetyckim ostro
ostro się starłem w tym temacie, pewna osoba wyraziła się że pokolenia pracowały na to
by nasz " szeleszczący" język ...  wyświetl więcej

Jeżeli powiążesz wypowiadane słowo z Duchem , czyli tworzywem tej wypowiedzi - będzie można wówczas ujrzeć.... jaki duch je wypowiada... jako ludzie mamy badać duchy, czyli kierowane do nas wypowiedzi. Z wypowiedzi kierowanych do nas, czy też do naszych tekstów wstawianych na tym portalu - wynika, jaki stosunek mamy do autora i jak go szanujemy. Niektórzy z nas twierdzą, iż musimy pozwalać zaistni ...  wyświetl więcej

  lewi,  10/08/2014

Wulgaryzmów używają osoby niedojrzałe.

@Remter, lewi: Akurat Szymon Bachir zgromadził już ponad 292 tys. punktów na Eioba, i aż 59 uczestników uznało to co pisze za wartościowe i "podpięło" do autorów obserwowanych. To nie tak z tą niedojrzałością, jak nam się wydaje. Użycie wulgaryzmów (u pana Szymona rzecz raczej wyjątkowa) wiąże się najczęściej ze złością, a w zasadzie jej nieposkromionym wybuchem.

Gdyby przyjąć, że każdy po

...  wyświetl więcej

  lewi,  11/08/2014

@void: Słaba argumentacja.
CZYM jest wulgaryzm? Jest to „wyraz lub wyrażenie wulgarne, ordynarne, uznawane za nieprzyzwoite, grubiańskie” (Uniwersalny słownik języka polskiego).

@lewi: ... uznawane za nieprzyzwoite ... (?)

A kto, jak nie społeczeństwo w ramach wewnętrznej umowy uznaje co jest wulgaryzmem a co nie? W środowisku ludzi o otwartych umysłach, każda forma konwersacji, zawierająca nawet wulgaryzmy jest dopuszczalna (vide: rozmowy podsłuchane ministrów).

W umysłach zamkniętych w klatce kościelnych lub religijnych reguł, żaden wulgaryzm nie przejdz

...  wyświetl więcej

  lewi,  11/08/2014

@void: Bzdura! Czyli każdy człowiek nie używający wulgarnego słownictwa jest fałszywy?
Natomiast używający wulgaryzmu jest szczery i uczciwy?
Jakie to badania czy statystyki wykazują?
A może raczej chodzi o przyzwolenie żeby używać prymitywnej mowy?

  awers,  11/08/2014

Drodzy autorzy, piszcie artykuły, tropcie słowa i zdania, roztrząsajcie paradakoksy i strząsajcie absurdy. Obskurantyzm i chamstwo szerzy się tu chocby w wulgarnych bełkotach niejakiego dr. mk., których przybywa jak psich kup na trawniku. Reagujcie, jeśli i Was to razi. Poz.)

@awers: Ot, świętoszkowaty się znalazł, który lubi podglądać jak inni to robią. Niech sobie pisze - przecie robi to najlepiej jak potrafi, a więc szczerze. Zawszeć przecie lepsze to, od nachalnej kryptoreklamy, która jak zaraza szerzy się na Eiobie.

  awers,  12/08/2014

@void: Nie; ja nie podglądam, ale czytam w dobrej wierze w autora i liczę z jego strony na szacunek dla inteligencji czytelnika. Dlatego nie lubię, jak ktoś sobie kpi ze mnie, bo mu ślina na języku zgęstniała.

@awers:
Mój drogi awersie - awersję do wszystkiego innego, niż to co ja lubię, nazywamy konserwatyzmem. A czymże jest inteligencja człowieka: hasłem w Wikipedii, a może wyliczanką IQ? Zobacz Robin Williams, mając wszystko czego pragnąłby człowiek na tym świecie, popełnia samobójstwo - bo z tym światem który wie zawsze i wszędzie co jest dobre i złe trudno wytrzymać. Trudno znieść te reguły ...  wyświetl więcej

  awers,  12/08/2014

@void: Nie używam mowy, jak odbytnicy i nie traktuję myśli jak ekskrementów. Poglądami raczej się dzielę, więc ich nie wykrztuszam; choć zgodzę się z Tobą, że ostatnio dość często mamy do czynienia z publicznym pozbywaniem się dławiących korków mentalnych, oraz zjawiskiem kulturowego rozwolnienia. Od tego jednak są sanitariaty oraz szpitale, a nie fora społecznościowego dziennikarstwa. Taki mam po ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska