JustPaste.it

Dlaczego warto odwiedzić Malediwy?

Popularne Malediwy noszą oficjalną nazwę Republiki Malediwów. Są one państwem wyspiarskim i archipelagiem na Oceanie Indyjskim. Jest to wyjątkowo malowniczy zakątek świata.

Popularne Malediwy noszą oficjalną nazwę Republiki Malediwów. Są one państwem wyspiarskim i archipelagiem na Oceanie Indyjskim. Jest to wyjątkowo malowniczy zakątek świata.

 

Trochę historii...

Zanim jednak wybierzemy się w te strony, powinniśmy dowiedzieć się najważniejszych informacji o Malediwach, aby móc w pełni świadomie wkroczyć w tamtejszą kulturę i zobaczyć to, co jest najbardziej warte zobaczenia. Malediwy przez długi czas były sułtanatem (jest to wschodnia, islamska forma monarchii) uzależnionym pod względem politycznym początkowo od Holandii, a następnie Wielkiej Brytanii. Niepodległym państwem Malediwy są od roku 1965.

... i geografii...

W skład Malediwów wchodzi prawie 1200 wysp (całkowita powierzchnia lądowa Malediwów wynosi 298 kilometrów kw.) i wysepek położonych na tak zwanych atolach (są to płaskie wyspy koralowe na oceanie). Łącznie jest ich 26. i zostały one podzielone na 21 jednostek administracyjnych. Każda taka jednostka posiada własnego naczelnika, który wyznaczany jest przez prezydenta.

Z tak dużej liczby wysp zaledwie na 202 mieszkają ludzie. Archipelag znajduje się w strefie klimatu równikowego, który jest wybitnie wilgotny. Średnia temperatura roczna na Malediwach wynosi 27 stopni C. Z racji położenia i klimatu, ogromnym problemem są bardzo duże opady atmosferyczne. Malediwy są realnie zagrożone zalaniem, ponieważ mieszczą się niespełna dwa metry nad powierzchnią poziomu morza. Jeśli efekt cieplarniany nie zostanie zatrzymany czy choćby w znacznym stopniu ograniczony, bardzo możliwe, że ten wyjątkowy zakątek świata któregoś dnia zniknie pod wodą.

Główny dochód Malediwów pochodzi z turystyki, a także z rybołówstwa. Przemysł w tym zakątku świata jest wyjątkowo słabo rozwinięty. Rozwija się natomiast rolnictwo. Uprawia się tutaj przede wszystkim bananowiec, palmę kokosową oraz drzewo chlebowe.

Być może dla wielu osób będzie to nie do pomyślenia, ale na Malediwach łączna ilość dróg wynosi zaledwie 88 kilometrów! Na wyspie Male jest ich 60 kilometrów, na Addu oraz Laamu po 14 kilometrów.

Kwestia religii

Bardzo ważną kwestią, z którą powinien zapoznać się każdy wybierający się na Malediwy jest to, że jest to państwo muzułmańskie, które do spraw związanych z religią podchodzi naprawdę bardzo radykalnie. Co to oznacza? Zgodnie z konstytucją, obywatele Malediwów muszą być muzułmanami sunnitami. Wszyscy obywatele, którzy nie są muzułmanami lub byli, ale zmienili wiarę, są prześladowani. Wiele jest udokumentowanych przypadków wydalenia z kraju osób innego wyznania. Jeśli chodzi o działalność misyjną, jakakolwiek działalność chrześcijańska jest surowo zabroniona. Ciekawostką jest, iż prawo zabrania posiadania Biblii! Obywatele wyznają co prawda inne religie, ale robią to w największej tajemnicy, aby nie narazić się przykładowo na tortury czy wspomniane wydalenie z kraju i utratę obywatelstwa. Chcąc zatem miło i przyjemnie spędzić czas na Malediwach, koniecznie należy pilnować tego, co się mówi. Lepiej nie zdradzać swojej orientacji religijnej, jeśli jest inna niż w większości tam panująca.

Kiedy na Malediwy?

Kiedy już przełkniemy wyżej wymienione suche fakty, nadejdzie czas na to, aby dowiedzieć się, które miejsca na Malediwach są szczególne atrakcyjne i przyjazne dla turystów. Na początek warto zapamiętać, że na Malediwy powinniśmy się wybrać pomiędzy grudniem a kwietniem, bowiem jest to czas, kiedy w tym zakątku świata jest wyjątkowo słonecznie i generalnie bezdeszczowo. Najczęściej duże opady deszczu występują pomiędzy majem a listopadem.

Co warto zobaczyć?

Z całą pewnością warto odwiedzić Male. Jest to stolica Malediwów, a także główny port morski tego państwa. Male znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, w atolu o nazwie Male Północne. Warto wiedzieć, że w roku 2004 z powodu fali tsunami miasto zostało zalane wodą na niemal 2/3 powierzchni. Na chwilę obecną wyspa jest otoczona falochronem, który ma zapobiec zalewaniu Male. Falochron ten został podarowany przez Japończyków, a jego koszt wyniósł 136 mln dolarów. Będąc w Male warto odwiedzić między innymi Muzeum Narodowe, Park Sułtana, liczne meczety (w tym największy meczet Maledisów czyli Meczet Piątkowy), Pałac Mulee Aage oraz Targ Rybny. Naturalnie należy również skorzystać z oferty wspaniałych plaż.

Bardzo znanym i cenionym kurortem wypoczynkowym jest Hithadhoo. Znajduje się na atolu o nazwie Seenu. Kolejną wyspą godną odwiedzenia jest Fuvammulah (mieści się na atolu Gnaviyani). Jest to niezwykle piękna i urodzajna część Malediwów. Jeszcze jedną interesującą propozycją jest wyspa Kudahuvadhoo położona na atolu Nilandhoo. Właśnie tutaj znajdują się malownicze ruiny świątyń buddyjskich.

www.planetescape.pl - portal, który każdemu pomoże zrealizować marzenia o ucieczce do najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi